مقایسه بنچمارک تراشه‌ اسنپدراگون ۸۲۰ با تراشه‌های مختلف

به تازگی XDA دیوایس‌های مختلفی را که دارای تراشه‌های قدرتمندی نیز درون خود هستند، از پردازنده‌ی مرکزی (CPU) و پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) آن‌ها تست بنچمارک تهیه کرده و با یک دیگر مقایسه نموده است. این گوشی‌ها و تراشه‌ای که در آن‌ها به کار رفته شامل: اپل آیفون ۶ اس پلاس ( Apple iPhone 6s Plus ) با تراشه‌ی A9 ، گوشی سامسونگ گلکسی اس ۷ اج ( Samsung Galaxy S7 Edge ) با تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ ، سامسونگ گلکسی نوت ۵ ( Samsnug Galaxy Note 5 ) با تراشه‌ی Exynos 7420 ، موتورولا موتو ایکس پیور ادیشن ( Motorola Moto X Pure Edition ) با تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۰۸ و در آخر، دو گوشی نکسوس ۶ پی ( Nexus 6P ) و اچ تی سی وان ام ۹ ( HTC One M9 ) با تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰. در ادامه با گحت نیوز همراه شوید.

اولین تست با بنچمارک Geekbench گرفته شده و عمل‌کرد پردازنده‌ی مرکزی را می‌سنجد. ۸ تست پشت سر هم گرفته شده تا به پردازنده فشار زیادی وارد شود. آیفون ۶S Plus با تراشه‌ی A9 خود توانسته امتیاز عالی به دست آورد، همچنین گلکسی S7 Edge نیز با تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ یک گام بزرگ برای موفقیت برداشته.

هرچند تراشه‌ی A9 توانسته در تست تک هسته‌ای به امتیازی بین ۲۵۱۲ تا ۲۵۲۹ برسد و در جایگاه دوم نیز اسنپدراگون ۸۲۰ با امتیاز ۲۳۰۷ تا ۲۳۴۱ ایستاده است که در درون گلکسی S7 Edge قرار دارد. با این حال، اسنپدراگون ۸۲۰ توانسته به بالا‌ترین امتیاز در تست چند هسته‌ای برسد که یک نتیجه‌ی عالی‌ست.
این در حالی است که Exynos در تست تک هسته‌ای توانست به امتیازی بین ۱۴۷۲ تا ۱۴۸۰ رسیده و در تست چند هسته‌ای نیز به امتیازی بین ۵۰۱۸ تا ۵۱۴۸ دست یابد. البته نتیجه تست چند هسته‌ای به قدری خوب است که بتواند حتی اسنپدراگون ۸۲۰ را به چالش بکشد. اسنپدراگون ۸۱۰ نیز در این چالش چندان موفق عمل نکرده.

هنگامی که تست گرفته می‌شد آیفون ۶ اس پلاس و گلکسی نوت ۵ نسبت به دیگر دیوایس‌ها دمای کمتری داشتند و دمای آن‌ها نهایت به ۸۳ درجه فارنهایت رسید. گلکسی اس ۷ اج نیز به ۸۴ درجه رسیده و موتو ایکس پیور ادیشن در ۸۸ درجه باقی ماند. هرچند نکسوس ۶ پی بیشتر دما را در میان گوشی‌ها داشت و به خاطر مشکل حرارتی که تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۱۰ دارد دمای گوشی تا ۹۵ درجه فارنهایت نیز رسید.

تست گرافیکی نیز با بنچمارک ۳DMark صورت گرفت. آیفون ۶ اس پلاس با پردازنده‌ی گرافیکی PowerVR GT7600 امتیاز بالایی کسب کند، البته گرم‌ترین گوشی نیز محسوب شد زیرا بعد از تست‌های مکرر به ۱۰۴ درجه فارنهایت رسید.

آدرنو ۵۳۰ که در گلکسی S7 Edge به کار رفته نیز توانست امتیاز مناسبی کسب کرده و در نهایت A9 را از رده خارج کند.آدرنو ۴۱۸ که در تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۰۸ استفاده شده چندان نتیجه جالبی کسب نکرد و جایگاه آخر را به خود اختصاص داد.

XDA در گزارش خود آورده که با وجود بهینه شدن عمل‌کرد اسنپدراگون ۸۲۰ باز در رابط کاربری گلکسی اس ۷ اج مشکلاتی مانند لگ، هنگ کردن و افت فریم مشاهده می‌شود. در هنگام تست پردازنده‌ی گرافیکی در این گوشی نسبت به نکسوس ۶ پی که از اسنپدراگون ۸۱۰ استفاده می‌کند افت فریم بیشتری نسبت به گشت زدن در فروشگاه گوگل پلی مشاهده شد.

یکی دیگر از مشکلاتی که مشاهده گویا فریز کردن مداوم صفحه بوده. البته در نظر داشته باشید که دستگاه‌های متفاوت نتایج متفاوتی نیز در بر خواهد داشت. در ادامه می‌توانید نتایج را مشاهده کنید:

منبع: Phonearena

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*