تماشا کنید: ویدیوی بررسی سیستم خنک‌کننده‌ی S7 edge با استفاده از مایع

تماشا کنید: ویدیوی بررسی سیستم خنک‌کننده‌ی گلکسی S7 edge با استفاده از مایع

در زمان معرفی گلکسی اس ۷ ( Galaxy S7 )و اس ۷ اج ( Galaxy S7 Edge )، سامسونگ حرفی از سیستم خنک‌کننده‌ی درون آن‌ها نزد. اما بعد از کالبدشکافی قطعات آن‌ها توسط علاقه‌مندان، این موضوع ثابت شد که لوله‌های خنک کننده‌ای در سرتاسر دیوایس کشیده شده است تا کار تعدیل دما را انجام دهد. بعد از این گزارش، سامسونگ هم به طور رسمی وجود این سیستم را در گلکسی S7 و گلکسی S7 edge تایید کرد. در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

در مقاله‌ی مقایسه‌ی آیفون ۶ اس پلاس با گلکسی اس ۷ اج هم این نکته را بیان کردیم که قابلیت خنک‌شدن با مایعات، یکی از ویژگی‌های جالب گلکسی محسوب می‌شود و خود سامسونگ هم در این رابطه می‌گوید:

“سیستم خنک‌کننده با پخش حرارت، اسمارت‌فون را خنک نگه می‌دارد. بنابراین گیمرها می‌توانند تنها بر روی بردن بازی تمرکز کنند.”

این سیستم خنک کننده که سامسونگ نام thermal spreader را برای آن انتخاب کرده است، از یک لوله‌ی سراسری از جنس مس (copper) تشکیل شده که در مسیر خود، بورد اصلی را هم در برمی‌گیرد و بعد به قسمت‌های دیگر دیوایس می‌رود. این لوله، یک حالت کوبیده‌شده دارد و دارای سطح مقطعی تقریبا بیضی شکل است. البته مقدار مایع درون این لوله بسیار کم و جزئی است و به‌راحتی قابل مشاهده نیست.

عملکرد این سیستم به این صورت است که مایع درون لوله، هنگام عبور از قسمت‌های داغ گلکسی اس ۷ و اس ۷ اج مانند نواحی اطراف پردازنده، تبخیر می‌شود و با اینکار، دمای محیط را جذب می‌کند. سپس گاز حاصل از تبخیر، در لوله به حرکت در می‌آید و به قسمت‌های خنک‌تر دیوایس می‌رود. با رفتن به قسمت‌های سردتر، گاز طی عملیات میعان، دوباره به مایع تبدیل می‌شود و این روند به طور دائمی تکرار می‌شود تا دمای دیوایس کاهش یابد و تعدیل شود.

در تصویر زیر می‌توانید این روند تعدیل دما را به صورت گرافیکی مشاهده کنید. قسمت سمت چپ مربوط به تبخیر مایع و گرفتن دمای محیط است و قسمت سمت راست، بخش تبدیل دوباره‌ی گاز به مایع و سرد شدن آنرا نشان می‌دهد.

heat-pipe-system

در ویدیوی زیر، کالبدشکافی اسمارت‌فون گلکسی اس ۷ اج را مشاهده خواهید کرد و می‌بینید که این سیستم، به چه نحوی در اطراف قسمت‌های اصلی قرار گرفته است. این ویدیوی جالب را که شامل باز‌ کردن کامل پنل‌های پشت و جلو و قطعات داخلی از جمله دوربین می‌شود را تماشا کنید:

دانلود

منبع: phoneArena

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*