انتقال اجسام با گجت جادویی فراصوت

 

 

دانشمندان دانشگاه داندي به تقليد از پيچ گوشتي صوتی «دكتر هو» دست به ساخت يك دستگاه با نيروي فراصوت زده‌اند كه مي‌تواند اجسام را با استفاده از صوت بلند كرده، چرخانده و دست‌كاري كنند.
 اين دستگاه به نوعي بازتاب دستگاه چند منظوره دكتر هو، نقش اول سريال علمي تخيلي بوده كه از آن به عنوان قفل بازكن، يك اسكنر پزشكي و حتي سلاح استفاده مي‌كند.
فيزيكدانان دانشگاه داندي از تجهيزايي كه براي جراحي فراصوت با استفاده از ام‌آرآي بكار رفته، براي ساخت ابزاري با قابليت بلند كردن و پيچاندن يك صفحه لاستيكي 10 سانتيمتري با يك پرتو فرا صوت استفاده كردند.

به گفته محققان، اين پرتو به انتقال مقدار جنبش آني پرداخته كه مي‌تواند يك جسم را در مسير آن حركت داده و باعث چرخيدن آن به شكل مارپيچ يا گرباد شود.
به گفته محققان، اين تجربه نه تنها به تائيد يك نظريه فيزيك پايه پرداخته، بلكه همچنين سطح جديدي از كنترل را بر پرتوهاي فرا صوت نشان داده كه مي‌توان بر جراحي مافوق صوت غيرتهاجمي، انتقال داروي هدفدار و دستكاري مافوق صوت سلولها اعمال كرد.
دانشمندان بر اين باورند كه دستگاه آنها مي‌تواند با ارائه امكان هدايت امواج فراصوت به نقاط دقيق مورد نياز، به دقيق‌تر و كارآمدتر شدن جراحي‌ها با استفاده از شيوه‌هاي فراصوت كمك كند.
امواج فراصوت به جراحان كمك مي‌كند تا بدون نياز به جراحي، بيمارهاي مختلفي را درمان كنند.
نتايج اين پژوهش در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*