تماشا کنید: محققان در حال توسعه‌ی پوشش ضد یخ برای شیشه‌ ماشین ها

یخ زدن شیشه‌ی جلوی ماشین قبل از رفتن به سرکار یا مسافرت بسیار آزار دهنده است. وقتی که آب به درون تجهیزات هواپیمایی نفوذ می‌کند، قبل از مزاحم بودنش، خطری جدی برای پرواز است. محققان دانشگاه میشیگان (Michigan University) در حال توسعه‌ی یک پوشش ضد یخ برای شیشه های اتومبیل و تجهیزات هواپیمایی هستند. این پوشش که “آیس فوبیک” (Ice Phobic) نام دارد، بر روی هر چیزی که ریخته شود می تواند از آن در مقابل انجماد محافظت کند.

محققان شیمی سال ها تلاش کردند تا سطح دگرچسبی یخ را تا حد زیادی پایین بیاورند، اما به موفقیت دست نیافتند. حالا دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه میشیگان آمریکا، با استفاده از علم فیزیک، به چگونگی تغییر مکانیک آب و جلوگیری از چسبیدن آن به سطوح صاف دست یافتند. تیم محقق اذعان دارد که با استفاده از این ماده جدید، هیچ قطعه‌ی یخی به سطح صافی نخواهد چسبید و دیگر نباید نگران یخ زدن اجسام جامد حتی در دما های خیلی پایین بود.

این تکنولوژی را می‌توان در کف کفش ها نیز استفاده نمود، به طوریکه دیگر شما نگران لیز خوردن در سطوح یخی نباشید و با خیال راحت راه بروید. به گفته‌ی یکی از اعضای تیم، آیس فوبیک به خوبی بر روی سطوح لاستیکی جواب می‌دهد و گزینه‌ی خوبی برای منجمد کردن مواد غذایی بدون یخ بستن است. این فناوری در سال های آینده به طور وسیع و در هواپیما ها یا جا هایی که امنیت سخت گیرانه در مقابل یخ دارند، استفاده خواهد شد.

منبع: Engadget

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*