آمریکا خرید جنگنده شوروی

آمریکا از ترس ایران جنگنده های ساخت شوروی را خرید

نیروی هوایی آمریکا جنگنده های بسیار پیشرفته‌ای دارد؛ اما آمریکا اقدام به خرید جنگنده های میگ 29 شوروی کرده است. جالب اینجاست که این اتفاق ارتباط عجیبی با ایران دارد.

در پایان جنگ سرد نیروی هوایی آمریکا به این نتیجه رسید که جنگنده میگ 29 شوروی نه‌تنها از اف 15 و اف 16 هیچ‌چیزی کم ندارد، بلکه از نظر برخی قابلیت‌ها می‌توان آن دو را پشت سر بگذارد. این نتیجه‌گیری مهم نیز پس از پرواز با جنگنده شوروی به‌دست آمد. اما چطور پرواز خلبانان آمریکایی با جنگنده ساخت شوروی ممکن شد؟

داستان عجیب خرید جنگنده شوروی توسط آمریکا

آمریکا خرید جنگنده شوروی

مولداوی یک کشور کوچک اروپایی است که فاصله بسیار کمی با روسیه دارد. پس از فروپاشی شوروی، این کشور دارای ۳۴ فروند میگ 29 و 8 هلیکوپتر Mi-8 بود. مولداوی قادر نبود از پس هزینه تعمیر و نگهداری جنگنده ها و هلیکوپترها برآید. همین نیز حسابی مقامات آمریکایی را نگران کرده بود. آنها می‌ترسیدند که مولداوی جنگنده های میگ 29 خود را به ایران بفروشد.

همین نیز باعث شد شد که مقامات آمریکا اقدام به خرید جنگنده های ساخت شوروی کنند. جالب اینجاست که جنگنده های میگ‌ 29 مولداوی توانایی حمل بمب اتم را نیز داشتند. ترکیب این مورد با توسعه برنامه هسته‌ای ایران سبب شده بود که آمریکایی‌ها آینده خاورمیانه را نگران‌کننده تصور کنند.

در نهایت عملیات خرید ۳۴ فروند جنگنده ساخت شوروی در سال ۱۹۹۷ انجام شد و آمریکا آنها را به‌‌صورت مخفیانه با هواپیمای C-17 به اوهایو برد. جنگنده‌های جدید و سایر تجهیزات نظامی شوروی خیلی زود به اسباب‌بازی محبوب نیروی هوایی آمریکا تبدیل شدند. جنگنده‌ های شوروی تهدید خطرناکی برای نیروهای آمریکایی و اروپایی محسوب می‌شدند. به‌همین‌خاطر پرواز با آنها باعث می‌شد که اطلاعات ارزشمندی در اختیار ارتش آمریکا قرار گیرد.

آمریکا خرید جنگنده شوروی

البته این تنها نیروی هوایی آمریکا نبود که از پروژه خرید جنگنده شوروی سود بود. ارتش اسرائیل نیز نگران بود که روزی ایران بتواند جنگنده میگ 29 را خریداری کند. به‌همین‌خاطر تعدادی میگ را از آمریکا تحویل گرفت تا بتواند خلبان‌های خود را در برابر دشمن احتمالی آموزش دهد. جالب اینجاست که خلبان‌های اسرائیلی خیلی از توانمندی‌های این هواپیما تمجدید کردند. حتی آمریکایی‌ها نیز اعلام کردند که میگ 29 می‌تواند سلاحی بسیار خطرناک در دستان خلبانی ماهر باشد.

آمریکایی‌ها همچنین پس از خرید جنگنده شوروی متوجه شدند که میگ از زاویه هدف‌گیری بیشتر و سیستم هدف‌گیری دقیق‌تری می‌برد. در نتیجه ارتش آمریکا به بررسی فناوری‌های موجود در میگ نیز پرداخت تا بتواند موارد مفید را از طریق مهندسی معکوس به‌دست آورد. در نهایت می‌توان گفت که پروژه خرید جنگنده شوروی اقدامی درست از سوی آمریکا بود. اینکار باعث شد که هم خلبان‌های آمریکایی اطلاعات بهتری از رقیب خود به‌دست آوردند و هم فناوری نظامی آمریکا کامل‌تر شود.

بیشتر بخوانید:
مقایسه جنگنده اف ۲۲ و سوخو ۵۷؛ نبرد مرگبار در آسمان چین در اقدامی حیرت‌انگیز اولین ناو پهپادبر جهان را ساخته است اروپایی ها به دنبال ساخت گنبد آهنین بومی خودشان هستند کشورهای مختلف برای خرید جنگنده فرانسوی داسو رافال صف کشیده‌اند پیشرفته‌ترین سوخت رسان پنهانکار جهان توسط آمریکا رونمایی شد

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

10 دیدگاه

 1. حالا همه رو بندازن دور… جنگ موشک ها و لیزرهاست… به درد نمیخوره…

  راستی امروز ۹ خرداد یه اف ۳۵ دیگه هم سقوط کرد…

 2. چرت و پرت نگین آخه جمهوری اسلامی ایران چی داره که آمریکا بخواد ازش ترسی داشته باشه؟🤮🤮

  مشتی جیره خور و پاچه خور شکم سیر که تا لنگ ظهر وقت میخوابن اینا مال جنگ کردن هستند؟🤣🤮

  • داش چارتاشون از خواب بیدار شدن…..5 تا پهپاد فرستادن اوکراین ….کل امریکا وناتو تو همون 5تا موندن……گزارش چند ماه قبل اکونومیست بود

   • دقیقا درست میفرمایید، نه فقط آمریکا و ناتو بلکه تمام جهان از پهپاد های انتحاری نظام متحیر شده اند. حتی آمریکا به دنبال مهندسی معکوس این پهپادهای پیشرفته است تا مانند آن را تولید کند اما تاکنون عاجز مانده است. حتی درجایی پوتین گفت اگر این پهپادهای ایرانی نبود ما پهپاد نداشتیم تا هواکنیم ولی الان داریم خداروشکر. این نشان میدهد پهپادهای نظام درحال شکل دهی به نظم نوین جهانیست و در آینده ای نزدیک ج.ا. به قدرت شماره یک دنیا تبدیل شده و فضا را برای حضور مهدی موعود آماده میکند. درواقع پهپادها پلی به سوی جهان مهدوی هستند و نوید آینده ای روشن را میدهند. به قول شهید جمهور؛ همین پهپادها بود که تبلیغات و پورپکانی دشمن را بی اثر کرد.

  • اونی که اصلا ترس نداشت«قلدرقسمت زنانه مسجدگوهرشادبود!»که دست بسته وکت بسته خودش روتسلیم انگلیس ها کردبرای نوش جان کردن نیش پشه مالاریاواعدامی باخفت وننگ آنهم درجزیره وتبعیدگاه«موریس!»درجریان جنگ جهانی دوم«پالانی»اعلام بی طرفی وصلح طلبی کردامابازهم قوای نظامی بیگانه انگلیس ریختندتوکشورمون ایران و۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ده میلیون نفراز«مردم فراموشکارایران»رادرجریان«هولوکاست ایران»باگرسنگی وقحطی کاملا مهندسی شده،قتل عام کردند

   • یکه بزن آلاشتی،یاقلدر«پالان به دوش»درقسمت زنانه مسجدگوهرشادمشهدبادستورارباب انگلیسی،به ضرب باتوم چادرازسرزنان مشهدبیرون میاوردوپاره میکردو الان این وظیفه«مبارزه باپوشش زنان ایران»بازهم به شبکه بهایی«من وتو»ازانگلیس یاBBCانگلیس محول شددرطول۱۰۰صدسال اخیرواگذارشد!این قضیه«لباس ویاپوشش زنان ایران»چرااینقدربرای انگلیسیهامهمه؟ درحقیقت جنگ اصلی باایران این قضیه هست وخرید میگ۲۹نیست!

  • اونی که تالنگ ظهرگیج وبنگ خوابه همونی هست که دست ناموس خودشومی گیره میبره تومجالس«مختلط»وپای بساط مشروب وعرق خوری هست دقیقابه مانند«خوک های بی غیرت»تانیمه های شب مشغول کثافتکاری،روزهاهم خواب

   • داداش این خوک های بی‌غیرت که پای بساط عرق و مشروب هستند رو کجا دیدید؟ تو محل شما خوک های بی‌غیرت در مجالس مختلط شرکت میکنن و شرب خمر میکنند؟ آیا دیگر حیوانات طویله شما هم تا نیمه شب مشغول کارهای بد هستند؟ و این که آیا قبل از مصرف و فضایی شدنتان کتاب قلعه حیوانات را هم میخوانید؟

 3. تموم شد ؟!
  خخخخخخخخ