کدام کشور پرسرعت‌ترین اینترنت را دارد؟

 

4 سال است که سرویس توزیع محتوای Akamai ، گزارشات خود را درباره اینترنت که شامل لیستی از کشورهای دارا و فاقد اینترنت است، منتشر می‌کند.
امروز دسترسی به اینترنت در اکثر نقاط جهان – حتی کشورهای در حال توسعه- میسر است. درست مثل داستان‌های علمی تخیلی یک دهه پیش. اما این امکان و سرعت اتصال به اینترنت در همه جا یکسان وجود ندارد. بیایید امیدوار باشیم که در جریان دانلودهای روزانه و به روز رسانی نرم افزارهای‌مان خارج از این حلقه قرار نگیریم.
 

 

بر اساس گزارش Akamai، کره جنوبی با متوسط پهنای باند Mbps 17.5 برای هر کاربر و پیک پهنای باند Mbps 47.9 در بالاترین رده قرار دارد. با این سرعت می‌توان یک فیلم معمولی را با بالاترین کیفیت (HD) تنها در 30 دقیقه دانلود کرد! فکر می کنید دانلود یک آهنگ معمولی چقدر طول می‌کشد؟ کمتر از 3.5 ثانیه!

آخرین رده این لیست از آن کدام کشور است؟
کشور هایی مانند کوبا، جزایر سلیمان، کومور، تیمور شرقی، اریتره، چاد، نیجر، مالی، گینه، سیرالئون، بروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو(زئیر سابق) که میانگین سرعت همه این کشور ها زیر Kbps 300 است. فیلم دانلود کردن در این مناطق بیشتر از 30 ساعت طول می کشد.

آمریکا در کجا این لیست قرار گرفته است؟
Akamai به ایالات متحده آمریکا با میانگین سرعت Mbps 5.8 رتبه سیزدهم را داده است. دانلود فیلمی با کیفیت HD در این کشور یک ساعت و نیم زمان می‌برد البته به طور متوسط و در شرایط برابر. آمریکایی‌ها با این پهنای باندی که دارند فقط می‌توانند یک فیلم را در زمان واقعی‌اش دانلود کنند و هنگام دانلود هم نباید کار دیگری انجام دهند.

این اطلاعات چگونه به دست آمده‌اند؟
Akamai برای بدست آوردن این اطلاعات موقعیت جالبی را تجربه کرده است. در حالت نرمال بدست آوردن اطلاعاتی این چنینی نیاز به برقراری ارتباط با هزاران ISP و ارائه دهنده خدمات تلفن همراه، داشتن ارزیابی‌های منظم از داده‌های مشتری‌ها- اطلاعاتی که کمپانی معمولا از ترس آشکار شدن آنها برای رقبایشان دوست ندارند ارائه دهند- و همچنین اندازه‌گیری سرعت عملکرد اینترنتی که کاربران تجربه کرده اند، دارد.
اماAkamai به این خاطر که یکی از بزرگترین شرکت‌های تحویل محتوا در جهان است به راحتی توانست این اطلاعات را بدست آورد. Akamai کارش را با خدمات معکوس (آینه ای) شروع کرد. با این ایده که اگر شرکتی بخواهد اطلاعاتش برای آمریکا یا در سرتاسر جهان روی اینترنت بگذارد، چرا به جای سپردن اطلاعات به یک سرور سریع ذخیره اطلاعات در کمپانی HQ آنها را در Akamai ذخیره نکند؟ این کمپانی اطلاعات را به صورت کاملا شفاف در سرتاسر جهان منعکس می کرد. به این معنی که نه تنها تقاضاهایی نظیر دریافت ویدئو، به روز رسانی نرم افزارها و دانلودهای رایگان در میان هزار سرور توزیع می شد بلکه اکثر کاربران برای دریافت این اطلاعات نمی‌خواستند به بخشی از اینترنت متصل شوند. احتمالا اطلاعات را از سروی که بیشتر به آنها نزدیک بود دریافت می‌کردند.
اپل از اولین سرمایه گذاران Akamai بود و فعالیت‌های تجاری آنها در طول دهه گذشته به حدی رونق گرفت که ترافیک وب سایت‌شان با دو تریلیون تعاملات اینترنتی در روز در حدود 15 تا 30 درصد از کل ترافیک وب را به خود اختصاص داد. نتیجه‌ای که از شرکت اپل به دست آمد چشم انداز خوبی از اینکه چطور ترافیک اینترنت در مقایس جهانی رشد می‌کند به Akamai داد.
Akamai همچنین طیف گسترده از محتوای وب را پوشش می‌دهد. این کمپانی فقط جریان ویدئویی و به روز رسانی‌های نرم افزارها را مدیریت نمی کند بلکه مانند یک سرویس انعکاسی (آینه ای) برای سایت‌های مختلف و حتی سایت‌های مانند فیس بوک ، توئیتر و Netflix عمل می کند.
بنابراین Akamai طیف گسترده ای از ترافیک سایت‌ها را تحت کنترل دارد.

پرسرعت‌ترین کشورها
بر اساس داده‌های Akamai ده منطقه‌ای که پرسرعت‌ترین پهنای باند را به خود اختصاص داده اند عبارتند از:

1 کره جنوبی
2 ژاپن
3 هنگ کنگ
4 هلند
5 لتونی
6 سوئیس
7 ایرلند
8 چمهوری چک
9 رومانی
10 بلژیک

البته بین کره جنوبی با سایر این کشورها تفاوت قابل ملاحظه‌ای وجود دارد. متوسط پهنای باند کره جنوبی Mbps 17.9 است در حالیکه این رقم برای ژاپن تنها Mbps 9.1 است. و این یعنی متوسط پهنای باند کره دو برابر (92 درصد) بیشتر از ژاپن است. بنابراین کره جنوبی سردسته همه کشور هاست. در سه ماه آخر سال 2011 ژاپن و هنگ کنگ تقریبا میانگین سرعت برابری داشتند، هرچند در حالیکه که نمودارها برای ژاپن رشد سالیانه 10درصدی را نشان می‌دهند، سرعت پهنای باند هنگ کنگ 2.6 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
ما معمولا این طور فکر می کنیم که پهنای باند منبعی است که همیشه در دسترس مردم است و روز به روز ظرفیت بیشتری را به آنها ارائه می‌دهد و این حقیقت دارد که همه این ده کشور سال به سال سرعت اینترنت خود را بهبود می بخشند. اما کره جنوبی و ژاپن تنها کشورهایی بودند که بین سه ماه سوم تا سه ماهه اخر سال 2011 پهنای باند اینترنت‌شان ارتقا پیدا کرده بود. سایرین کاهش هم داشتند به خصوص جمهوری چک و هنگ کنگ که هر سه ماه به سه ماه پهنای باندشان 12 تا 14درصد کاهش پیدا می‌کرد.
این کاهش می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که این گزارش قصد ندارد وارد جزئیات آن شود و به خاطر داشته باشید که Akamai مستقیما با خود ISP ها، ارائه دهندگان خدمات و کاربران نهایی گفت‌وگو نکرده است. بسیاری از کشورها به حدی کوچکند که امکان دارد پهنای باندشان به راحتی با سیگنال یک کمپانی بزرگ یا حتی حادثه‌ای طبیعی شکسته شود. به طور مشابه، تغیرات و دگرگونی‌های سیاسی هم می‌تواند روی پهنای باند تاثیر بگذارد. مثلا سرعت اینترنت کشور لیبی که قبل از انقلاب تنها Kbps 256 بود، 250درصد افزایش پیدا کرده است.
در مقیاس گسترده‌تر، پهنای باند اینترنت حتی به این خاطر که مردم روز به روز به جای تلفن ثابت بیشتر از موبایل و شبکه Wi Fi استفاده می‌کنند هم ممکن است کاهش پیدا کند.
اما فاکتور مهم دیگری که باید به آن توجه کرد: استفاده از میانگین برای ارائه آمار همیشه باعث انحراف می‌شود، مثلا اگر شما 9 نفر داشته باشید که با سرعت Mbps1 به اینترنت وصل می‌شوند و تنها یک نفر که از سرعت Mbps 20 استفاده می‌کند ؛ میانگین آن تقریبا می‌شود Mbps 3. پس صحبت از میانگین سرعت اینترنت این 10 نفر باعث نادیده گرفتن تجربه واقعی سرعت اکثریت می‌شود. بنابراین اینجا لیست دیگری هم آورده‌ایم که به ترتیب اینکه چه میزان از کاربران سرعت بالای Mbps 5 دارند مرثب شده است.
1
کره جنوبی
2 هلند
3 ژاپن
4 هنگ کنگ
5 بلژیک
6 سوئیس
7 لتونی
8 رومانی
9 جمهوری چک
10 دانمارک

کره جنوبی باز هم با داشتن کاربرانی که 85 درصدشان با سرعت بالا Mbps 5 به اینترنت متصل می شوند اول است. آمریکا در این مقایسه به رتبه ای بالاتر از 13 دست یافته است ، دوازدهم، اما هنوز برای رسیدن به جایگاه دهم با 44 درصد از کاربرانی که با سرعت بیشتر از Mbps 5 به اینترنت وصل می شوند کم است.
در رده دهم هند قرار دارد که Akami سرعت اتصال به اینترنت در این منطقه را 839 Kbps نشان می دهد اما هند سال را پیش را به گونه ای به پایان رساند که تنها 0.5 کاربرانش می توانستند با سرعتی بالاتر از Mbps 5 از اینترنت استفاده کنند. و 27 درصد کاربرانش سرعتی پایین تر از Kbps 256 داشتند.

پرسرعت‌ترین شهرها
Akami تلاش کرد تا اطلاعاتی هم درباره شهرها بدست آورد و نتایجی که حاصل شد بسیار تعجب بر انگیز بود.
در سطح جهانی ژاپن در راس همه شهرهای جهان قرار دارد اما با داشتن پهنای باندی که به جای داشتن اتصالات طولاتی مدت و پایدار، شبکه تنها قادر است تکه تکه اطلاعات را دریافت کند.
ژاپن درسه ماه آخر سال پیش 36 شهر از 50 کشور پر سرعت دنیا را به خود اختصاص داد. کره جنوبی در مقام ششم و آمریکا در مقام چهارم قرار دارد.

درباره موبایل چطور؟
از آنجایی که بیشتر مردم در زندگی روزمره خود برای استفاده از اینترنت به موبایل‌های‌شان اتکا می‌کنند، احساس می شود که مقداری از ترافیک بالای اینترنت به این علت است. Akami برای بدست آوردن اطلاعاتی در این زمینه از سونی اریکسون که یکی از بزرگترین سارندگان تجهیزات پهنای باند موبایل است کمک گرفت. بیشتر این اطلاعات درباره حملات صورت گرفته توسط کاربران تلفن همراه بود. آیا باور می کنید ایتالیا در این زمینه سردمدار باشد؟ 24 درصد از کل حمله های ترافیکی در ایتالیا از طریق موبایل ها صورت گرفته بود. چین با 9.2 درصد در مقام دوم قرار داشت.

کوتاه از پهنای باند
ویلیام گیبسون می نویسد: آینده همین جاست، فقط برابر تقسیم نشده است. گزارشAkami نشان داد که دسترسی به اینترنت پر سرعت در سراسر جهان رشد سریعی داشته است و تقریبا اکثر کاربران هر روز به پهنای باند متوسط دسترسی پیدا می‌کنند. امروز دسترسی به اینترنت در اکثر نقاط جهان – حتی در کشور های در حال توسعه- میسر است. درست مثل داستان‌های علمی تخیلی یک دهه پیش. امروز در عصر جدید ارتباطات و رسانه‌ها، هیچ پرسشی درباره ظرفیت‌های پهنای باند بی‌پاسخ نمانده است.
اما این پهنای باند و سرعت اتصال به اینترنت در همه جا وجود ندارد. بیایید امیدوار باشیم که در جریان دانلودهای روزانه و به روز رسانی نرم افزارهای‌مان خارج از این حلقه قرار نگیریم.
 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*