تماشا کنید: چگونگی خلق یک تصویر سورئال از دریاچه‌ی آینه‌ای

تماشا کنید: چگونگی خلق یک تصویر سورئال از دریاچه‌ی آینه‌ای

برای خلق یک تصویر سورئال ، معمولاً انتخاب اول عکاسان یا طراحان این است که از ترکیب چند عکس استفاده کنند و آن‌ها را به‌صورت کلاژ در کنار هم مونتاژ کنند. اما خیلی از هنرمندان جهان هم هستند که هنوز به روش‌های سنتی‌تر اعتقاد دارند و تصویر خود را از پایه و به‌صورت فیزیکی درست می‌کنند.

لقب تصویر سورئال به تصاویری اعطا می‌شود که دارای قسمتی از واقعیت هستند؛ یعنی یا تمام اجزای آن واقعی‌اند یا هر قسمت آن به‌طور جداگانه واقعی هستند؛ اما این واقعیت به نحوی دستخوش تغییراتی شده است که با عقل جور درنمی‌آید. به‌طور مثال در یک تصویر سورئال، خورشید واقعی است، انسان هم واقعی است، اما انسان در حال فروبردن خورشید به داخل دهانش است؛ این قسمت سوم است که باعث می‌شود لقب سورئال به آن تصویر داده شود.

اریک جوهانسن (Erik Johansson) یکی از عکاسان یا شاید بهتر است بگوییم یکی از متخصصان دنیای تصاویر سورئال یا غیرواقعی است. او آثار زیادی را در این زمینه تولید می‌کند و شاید با دیدن تصاویری که او منتشر می‌کند با خود بگوییم که بله تصویر زیبایی است و حتماً با چند کلیک نرم‌افزاری، این تصویر ساخته شده است.

در ساخت این تصویر سورئال از ۱۷ متر مربع آینه‌ی واقعی استفاده شده است

اما جوهانسن به‌تازگی ویدیویی ۵ دقیقه‌ای را منتشر کرده است تا نشان دهد همه‌چیز به همان سادگی نیست که در اثر نهایی می‌بینید! او در این ویدیو پشت‌صحنه‌ی ساخت یک تصویر سورئال از یک دریاچه‌ی آینه‌ای را نشان داده است. برای ساخت این تصویر که آن را در ابتدای مطلب مشاهده می‌کنید، از تصاویر مختلفی از دریاچه، ماهی، درختان، زمین خاکی و پوشش گیاهی استفاده شده است اما مهم‌ترین قسمت آن را یک آینه‌ی واقعی تشکیل می‌دهد!

این آینه که در مجموع دارای مساحت ۱۷ متر مربع است، توسط خود شخص اریک به‌طور کاملاً منظم بریده شده و به‌صورت تکه‌های از پیش تعیین‌شده‌ای درآورده شده است. سپس او تمام تکه‌ها را به بستر خاکی موردنظر خود برده است و آن‌ها را به‌گونه‌ای در کنار هم قرار داده که گویی ادامه‌ی یک دریاچه هستند. بعد هم نوبت به مونتاژ تصاویر دریاچه، درختان، آسمان و ماهی می‌رسد.

تماشا کنید: چگونگی خلق یک تصویر سورئال از دریاچه‌ی آینه‌ای

تصویر نهایی هم به‌گونه‌ای ساخته شده که مخاطب تصور می‌کند که دریاچه در ادامه‌ی مسیر خود به آینه تبدیل شده، شکسته و خشک شده است. ماهی‌های مرده هم قرار است این خشکی را القا کنند و ادامه‌ی خط شکست آینه تا آسمان هم نشان می‌دهد که اثر این خشکی تا کل جهان هستی ادامه‌ پیدا کرده است.

من با خودم فکر کردم که احتمالاً برایتان جالب است که پشت‌صحنه‌ی ساخت این تصویر را ببینید و مشاهده کنید که برای ساخت تنها یک عکس، به چند روز کار و تلاش مداوم نیاز است.

این‌ها را جوهانسن خطاب به مخاطبان این تصویر سورئال می‌گوید؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنم بیش از این صبر نکنید و این ویدیوی جذاب را تماشا کنید تا متوجه شوید که در پشت‌صحنه‌ی ساخت این اثر هنری، چند ساعت و چند روز کار مفید انجام شده است تا یک تصویر به‌ظاهر ساده ایجاد شود:

البته نمی‌توانیم بگوییم که چون او تلاش زیادی کرده است، پس کار خوبی انجام داده و تصویر سورئال ساخته شده توسط او بر تصاویر دیگر که تنها با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری تولید می‌شوند، برتری دارد؛ اما باز هم وجود چنین هنرمندانی برای جامعه‌ی طراحان بسیار حیاتی است تا به آن‌ها یادآوری کند که آثار هنری نباید صرفاً با دستگاه‌های دیجیتالی و اعداد بی‌روح ساخته‌وپرداخته شوند و هنر دست انسان نباید به دست فراموشی سپرده شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*