آخرین مطالب
24
امروز

مقایسه و بررسی چیپست های اسنپدراگون، اگزینوس و تگرا+ مقایسه ی تمام مدل های نوت ۴

چندی پیش مقاله ای با عنوان ” ۱۵ اسمارت فون برتر بازار” نوشتم که در آن برای بسیاری از دوستان، سوالات و ابهاماتی در مورد دو مدل چیپست اسنپدراگون و اگزینوس پیش آمده بود و تعدادی از دوستان هم در مورد مدل های مختلف گلکسی نوت ۴ سوال داشتند. در این مقاله، علاوه بر اگزینوس و اسنپدارگون، چیپست تگرای انویدیا راه هم در مقایسه گذاشته ایم. در پایان هم به مقایسه ی مدل های مختلف نوت ۴ که به همین مقوله مربوط است، پرداخته ایم.با گجت نیوز همراه باشید.

مقایسه اجمالی دو چیپست اسنپدارگون و اگزینوس

سامسونگ برای محصولات خود از دو نوع چیپست استفاده می کند: اگزینوس(ساخته ی خود سامسونگ و البته از نظر مالی به صرفه تر) و اسنپدراگون. مثلاً گلکسی نوت ۴، دارای مدل های مختلفی است که هر یک برای مناطق خاصی در نظر گرفته شده اند. (در پایان همین پست می توانید لیست و جدول مقایسه ای این مدل ها را ببینید) که در بعضی از این مدل ها از چیپست اگزینوس و در بعضی دیگر از اسنپدارگون استفاده شده است. به منظور فهم بیشتر و سریع تر، تفاوت این دو نوع چیپست را در جدول مقایسه ای بیان کرده ایم. اما تفاوتی که در این جدول به آن اشاره نشده،  استفاده ی اگزینوس از تکنولوژی HMP، است که باعث استفاده ی بهینه از پردازشگر می شود.(یعنی در زمان بیکاری دستگاه، تمام هسته ها، جز یکی می توانند خاموش شوند)

 مقایسه ی چیپست های اسنپدراگون ، اگزینوس و تگرا

نکسوس ۶ از راه رسید و برای نخستین بار پردازنده ی ۶۴ بیتی اندروید، یعنی سوک تگرا انویدیا K1 در دسترس قرار گرفت. چندی پیش نیز سامسونگ مشخصه های پردازنده ی اگزینوس ۷ Octa  را اعلام کرد که شبیه به اگزینوس ۵۴۳۳ ARMv8 به نظر می رسد.

اگر چه ساپورت ۶۴ بیتی و معماری جدید، ویژگی های خوبی هستند اما تست واقعی این چیپ ها بستگی به عملکرد آنها دربازار اسمارت فون ها دارد. خوشبختانه در حال حاضر مجموعه ای از بنچمارک ها برای هر سه سوک موجود است که در هر قسمت، مقایسه ی خود را به کمک آنها انجام میدهیم. در زیر جدول مقایسه ای این سه چیپست را مشاهده می کنید:

(Exynos 7 Octa (5433
Snapdragon 805
(Tegra K1 (Denver
هسته هایCPU ۴x Cortex-A57 + 4x Cortex A53 ۴x Krait 450 ۲x Nvidia Denver
کلاک هایCPU ۴x 1.9GHz + 4x 1.3GHz ۴x 2.7GHz ۲x 2.5GHz
GPU Mali-T760 Adreno 420 ۱۹۲ CUDA core Kepler
 کلاک GPU ۶۹۵MHz ۶۰۰MHz ۹۵۰MHz
حافظه LPDDR3 LPDDR3 LPDDR3
۶۴ بیتی؟ بله خیر بله
پردازش ۲۰nm ۲۸nm ۲۸nm
دوربین ماکسیمم نامعلوم ۲x 55MP ۲x 20MP
نمایشگر ماکسیمم ۱۶۰۰p ۲۱۶۰p ۲۱۶۰p

 طراحی CPU

عملکرد CPU در اسنپ دراگون ۸۰۵، نسبت به اسنپ دراگون ۸۰۰ و ۸۰۱، تغییر چندانی نکرده است. سرعت معمولی کلاک در محدوده ی ۲.۵ GHz است، بنابراین  اسنپ دراگون ۸۰۵، با سرعت کلاک ۲.۷ GHz پیشرفت کرده است.

از طرف دیگر اگزینوس سامسونگ به سمت طراحی هسته ی پردازنده ی  Cortex-A53 و Cortex-A57 رفته که درمقایسه با طراحی های Cortex-A15/A7، هم در عملکرد و هم در بهره ورری انرژی بهبود قابل توجهی را نشان می دهد.سرعت کلاک برای Cortex A53 و Cortex-A57 به ترتیب ۱.۳ GHz و ۱.۹GHz است.

تگرا K1 انویدیا دارای سرعت کلاک ۲.۵ GHz است. معماری CPU، پردازنده ای با عملکرد بسیار بالا به دست می دهد.  انویدیا هسته های پردازنده ی دنور خود را با حافظه ی کش ۱۲۸ MB، برای ذخیره ی کدها، مناسب کرده است.

Nexus 9

انویدیا این فرآیند را «بهینه سازی کد داینامیک» می نامد که با اپلیکیشن های مبتنی بر ARM کار می کند. این پردازنده، پرکاربردترین دستورالعمل ها را ذخیره کرده و آنها را به ترتیبی کاملاً بهینه شده قرار می دهد، که باعث عملکردی بسیار عالی برای پرکاربردترین اپلیکیشن ها می شود. اما اگر کد، در حافظه نباشد، پردازنده باید دستورالعمل های را خودش، پردازش کند که ممکن است عملکرد را در مقایسه با پردازنده ی ARM  واقعاً آهسته کند.

Denver CPU Optimization

برای حل این مسئله، پردازنده ی دنور، یک میکرومعماری سوپراسکالر ۷ روشی را به کار می گیرد، که اجازه ی اجرای ۷ دستورالعمل برای کامل کردن هر دستور در هر کلاک می دهد که ظرفیت پذیرش بسیار بیشتری نسبت به پردازنده ی معمولی ARM دارد، اما عیب آن این است که انرژی اضافی و مقدار بیشتری فضای مرده را اشغال می کند. انویدیا تلاش کرده که با تلفیق قدرت و بهینه سازی دستورالعمل های پرکاربرد، نسبت به رقبایش، پردازنده ی با کارآیی بالا بسازد.

مقایسه ی عملکرد GPU

Geekbench، تنها تستی است که روی پردازنده ی دنور انویدیا انجام شده است، بنابراین باید مقایسه ی عملکرد را تنها براساس یک بنچمارک انجام دهیم. البته  بنچمارک ها فقط یک نمونه  از مقایسه ی عملکرد در دنیای واقعی هستند و ممکن است خطا داشته باشند.

GeekBench 3 single core

نخست عملکرد تک هسته را بررسی می کنیم،  همانطور که می بینید قدرت فوق العاده ی هسته های دنور، به راحتی در این زمینه پیشی می گیرند، چیپ اگزینوس ۷، که در نوت ۴ موجود است، به ویژه با توجه به سرعت کمتر کلاک هسته های Cortex-A57 ، در مقایسه با اسنپدراگون ۲.۵GHz+ و تگرا Cortex-A15 ، عملکردی قوی نشان می دهد. همانطور که انتظار می رود، اسنپدراگون ۸۰۵، نسبت به اسنپدارگون ۸۰۰، پیشرفت بسیار اندکی داشته است.

GeekBench 3 multi core

در مورد عملکرد چندهسته ای، می بینیم که اگزینوس سامسونگ به خاطر ماهیت ۸ هسته ای خود برنده می شود. طراحی جدید، اگزینوس ۵۴۲۰ قدیمی را شکست داده و دستاوردهای بزرگی را در سری های ۸۰۰ اسنپدارگون به دست می آورد.

در این قسمت، چیپ دنور انویدیا،  تنها با یک چیپ دو هسته ای، خوب عمل می کند. اسنپدراگون ۸۰۵ ،  عملکرد ضعیف تک هسته ای خود را با هسته های اضافی جبران کرده و به ویژه در برابر چیپ جدید طراحی اپل A8، خوب عمل می کند. اما فاصله ی زیادی بین پردازنده های نسل ARMv7 و ARMv8  وجود دارد.

قدرت گرافیکی

عملکرد اسنپدراگون ۸۰۵ آدرنو ۴۲۰، نسبت به آدرنو ۳۳۰، حدود ۴۰% بهبود یافته، در حالیکه تگرا K1، دارای نسخه ی بسیار بهره ورتری از نظر انرژی است. چیپ اگزینوس سامسونگ نیز از چیپ گرافیکی فوق العاده قدرتمند Mali-T760 استفاده می کند.

برای تست GPU، بنچمارک های «نمایشگر خاموش» که در زیر لیست شده را بررسی می کنیم. این رویکرد به ما اجازه می دهد تا عملکرد را  بدون ویژگی های خاص یک دیوایس، مانند رزولوشن نمایشگر و سرعت رفرش بررسی کنیم؛ چرا این موارد، نتایج را تحت تاثیر قرار می دهند.

GFX TRex offscreen

Futuremark Ice Storm

 

دوباره تگرای انویدیا، به لطف  معماری GPU کپلر قدرتمندش، در صدر قرار می گیرد. ادرنو کوآلکام ۴۲۰، بهبود ۴۰ درصدی عملکرد را با پیشی گرفتن از ۳۳۰، و  T-760 نشان میدهد.

در بنچمارک T-Rex، به نظر می رسد Mali-T760، فراتر از انتظار ظاهر شده است. از طرف دیگر چیپ A8 اپل، اگرچه در تست GFXBench خوب عمل کرده است، اما در تست Futuremark، افت می کند.

این بنچمارک ها، در مورد بهره وری انرژی اطلاعات زیادی  به دست نمی دهند. چیپ های اسنپدارگون و اگزینوس برای اسمارت فون هایی که معمولاً باتری های کوچک تری دارند، مناسب ترند، در حالیکه تگرای انویدیا، برای تبلت هایی با باتری های بزرگتر مطلوب است. خروجی گرما هم مسئله ای است که با این چند بنچمارک نمی توان در مورد آن چیز فهمید.

منبع:androidauthority

جدول مقایسه و معرفی  تمام مدل های گلکسی نوت ۴

نام مدل بازار هدف چیپست به کار رفته میان افزار دو سیمکارته
SM-N9100 چین Qualcomm Snapdragon 805 N9100ZCU1ANIF بله
SM-N9106W چین یونیکام Qualcomm Snapdragon 805 N9106WZNU1ANIF بله
SM-N9108V چین موبایل Qualcomm Snapdragon 805 N9108VZMU1ANIE خیر
SM-N9108W چین موبایل Qualcomm Snapdragon 805 N9108WZMU0ANGH بله
SM-N9109W چین تلکام Qualcomm Snapdragon 805 N9109WKEU1ANIE بله
SM-N910A آمریکا AT&T Qualcomm Snapdragon 805 خیر
SM-N910C آسیا ، آمریکای جنوبی ، اروپا Samsung Exynos 5433 N910CXXU1ANIF خیر
SC-L24 ژاپن AU Qualcomm Snapdragon 805 SCL24KDU1ANIK خیر
SC-01G ژاپن Docomo Qualcomm Snapdragon 805 SC01GOMU1ANIK خیر
SM-N910F اروپا Qualcomm Snapdragon 805 N910FXXU1ANIE خیر
SM-N910FD امارات متحده عربی Qualcomm Snapdragon 805 خیر
SM-N910FQ ترکیه Qualcomm Snapdragon 805 خیر
SM-N910G سنگاپور,سریلانکا,هند Qualcomm Snapdragon 805 N910GDTU1ANIE خیر
SM-N910H آسیا-اقیانوس آرام Samsung Exynos 5433 N910HXXU1ANIF خیر
SM-N910K کره KT+ Samsung Exynos 5433 N910KKTU1ANIF خیر
SM-N910L کره LG+ Samsung Exynos 5433 N910LKLU1ANIF خیر
SM-N910P آمریکا Sprint Qualcomm Snapdragon 805 N910PVPU1ANIE خیر
SM-N910R4 آمریکا US.Cellular Qualcomm Snapdragon 805 N910R4TYU1ANIG خیر
SM-N910S کره SKT Samsung Exynos 5433 N910SKSE1ANIF خیر
SM-N910T آمریکا T-Mobile Qualcomm Snapdragon 805 N910TUVU1ANIG خیر
SM-N910T1 آمریکا T-Mobile Qualcomm Snapdragon 805 خیر
SM-N910U هنگ کنگ ,تایوان,استرالیا,نیوزیلند,شیلی Samsung Exynos 5433 N910UXXU1ANIF خیر
SM-N910V آمریکا Verizon Qualcomm Snapdragon 805 خیر
SM-N910W8 آمریکای شمالی Qualcomm Snapdragon 805 N910W8VLU1ANIG خیر
SM-N910X آزمایش دمو Qualcomm Snapdragon 805 N910XZCU1ANI6_LLK خیر

منبع: droidviews

  امیدوارم دوستان علاوه بر آشنایی بیشتر با این چیپست ها، به پاسخ سوالاتشان هم رسیده باشند.

درباره این نویسنده

ناهید سادات ریاحی ، زاده ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است. او علاقمند به دنیای کوانتوم، تکنولوژی، فوتبال و موسیقی (رپ/راک) بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز، بیگ تم و ماهنامه جیبی GSM مشغول است. ( لینکدایناینستاگرام )

۲۳۷ دیدگاه

 1. سلام. ..بالاخره تراشه اگزینوس بهتره یا اسنپ دراگون؟ میخام J7 2016 بگیرم موندم با کدوم تراشه بهتر کار میکنه؟ جواب بدین ممنون میشم

  (1)
 2. سلام ببخشید نفهمیدم چیشد الان میخوام گلکسی اس6 بگیرم چون پردازندش اگزینوس هست نگیرم؟

  (2)
 3. داداش اگه میگم بعداز فلش رام شماره سریال گوشیتو چک کن به خاطر این هس الان که رام کارخانه رو گوشیت نصبه شماره سریال گوشیت یکی باشه ممکن هس بعداز فلش رام سری وی شماره سریال گوشیت تغییر کنه ویا به اصطلاح بپره واین به خاطر اصل نبودن گوشی هس

  (0)
 4. راه حاش اینه رام سری وی رو روش فلش بزنی بعد از فلش رام وبوت شدن گوشی برو داخل تنظیمات قسمت security قسمت statusوشماره سریال گوشی رو چک کن ببین شماره سریالش عوض نشده باشه اگه شماره سریالش اخل گوشی وروی کارتون یکی بدون بدون گوشیت صدرصد اصل هس واگه نبود بدون صدرصد رفرش هست وبهترین راهشم همون سایت چک کردن شماره سزیال هس که تو بالا گذاشتم

  (0)
 5. داداش اون چیزی که تو تنظیمات گوشی زیاد تاثیر نداره گوشیت رو ببر به محیط دانلودینگ باگرفتن همزمان دکمه هوم وولوم پایین وفشاردادن دکمه پاور توی محیط دانلودینگ یهت میگه رام گوشیت چیه اگه تو بوت نوشته سری v پس باید رام سری v رو روش فلش بزنی

  (0)
 6. سلام گوشی من داخل رانش نوشته f منم با این فرضیه رامشو اندروید شیش از fنصب کردم موقع نصب تو بوت متوجه شدم نوشته سری v و رام سری اف فیلد داد الان وی هست گوشی من رام f تو اون چیکار میکونه من سردر گم شدم

  (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*