ریست فکتوری

تماشا کنید: دور زدن مرحله حفاظتی ریست فکتوری اندروید ۶.۱

حدود یک سال قبل، گوگل قابلیت جدیدی را تحت عنوان محافظت از بازگردانی به تنظیمات کارخانه به سیستم‌عامل اندروید اضافه کرد. کاربرد این قابلیت از نام آن کاملا مشخص است: اگر تلفن قبل از اینکه کاربر از اکانت کاربری خود خارج شود، ریست فکتوری شده باشد تا زمانی که با همان اکانت وارد نشوید، قفل باقی می‌ماند.

قبل از فعال‌سازی چنین قابلیتی در سیستم‌عامل اندروید، دور زدن امنیت تلفن‌های اندرویدی و تغییر مالکیت آن بسیار ساده بود؛ کاربران می‌توانستند با نگه داشتن دکمه پاور و ولوم پایین به بخش Recovery Mode رفته و مستقیما از همین بخش تلفن را به تنظیمات کارخانه برگردانند. بدین ترتیب هرچند سارقان قادر به ضبط دیتای خصوصی نظیر عکس‌های شما نبودند، اما به‌راحتی می‌توانستند نکسوس ۵ شما را به مالکیت خود درآورند.

یک حفره امنیتی در مرحله حفاظتی ریست فکتوری اندروید ۶.۱ مارشمالو

معرفی قابلیت حفاظتی برای ریست فکتوری تلفن‌های اندرویدی یک اقدام مناسب و ضروری به نظر می‌رسید؛ اما با توجه به تنوع تلفن‌های اندرویدی در بازار، ممکن است برخی کاربران چنین قابلیتی را در تلفن خود دریافت نکرده باشند. برخی سازندگان این قابلیت را تنها در پرچم‌داران خود قرار دادند و برخی دیگر به خاطر راهکار امنیتی اختصاصی خود، آن را غیر‌فعال کرده‌اند؛ راهکار این سازندگان آشنایی کاربر با تنظیمات قبلی دستگاه و استفاده از منو‌های تلفن مشابه با دوران قبل از ریست فکتوری است؛ اما کاربران به‌راحتی توانسته‌اند این راهکار را دور بزنند.

با معرفی نسخه ۶.۱ اندروید تحت عنوان مارشمالو و پشتیبانی کامل آن از حسگر اثرانگشت و بهبود بخش امنیتی، ممکن است فکر کنید امنیت بخش ریست فکتوری اندروید بسیار بالا باشد؛ اما تماشای این ویدیوی ۱۱ دقیقه‌ای قطعا نظرتان را عوض خواهد کرد. در این ویدیو، یک کاربر باهوش، بخش حفاظتی ریست فکتوری را به‌سادگی و در عرض ۱۱ دقیقه دور می‌زند. این پروسه در ابتدا یک مرحله نسبتا طولانی را طی می‌کند و در نهایت با جابجایی‌های پیچیده در منو‌های اندروید به اتمام می‌رسد. بدون هیچ کابل و فایل‌ نرم‌افزاری می‌توانید این کار را در تلفن خود انجام دهید. تصور این‌که فردی این‌قدر وقت گذاشته باشد تا نحوه اجرای این عملیات را بیاموزد، کمی سخت است. با این حال در ادامه توجه شما را به این ویدیو جلب می‌کنیم:

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*