مرگ درخواستی یا اوتانازی

مرگ درخواستی یا اوتانازی در کانادا قانونی شد

ساعاتی پیش،  پارلمان کانادا لایحه مرگ درخواستی یا اوتانازی را برای بیمارانی که به لحاظ پزشکی لاعلاج تشخیص داده می‌شوند تصویب کرد.این لایحه پس از آن به پارلمان کانادا برده شد که دادگاه عالی این کشور محدودیت کمک پزشکان به مرگ درخواستی بیماران لاعلاج را لغو کرد.

طبق تعریف شورای اخلاق پزشکی آمریکا، اتانازی یعنی ایجاد مرگ در یک بیمار لاعلاج، با روشی بدون درد و به علت ترحم نسبت به بیماری که رنج و درد غیرقابل و بدون درمانی دارد.در تاریخ 22 سپتامبر 1996 یک بیمار مبتلا به سرطان در شمال استرالیا اولین کسی بود که با کمک پزشک و به صورت قانونی خودکشی کرد.از آن پس این قانون در کشورهایی نظیر ژاپن، کلمبیا، هلند، سوئیس و آلبانی و ایالت‌های واشنگتن، کالیفرنیا، اورگان، ورمونت، نیومکزیکو و مونتانای آمریکا تصویب شد و حالا کانادا نیز مرگ درخواستی یا اوتانازی را قانونی کرده است.

با وجود این منتقدان می‌گویند این لایحه ‘شرایط سختی’ برای صدور این مجوز پیش‌بینی کرده است.در برابر، مقام‌های دولت کانادا گفته‌اند که این قانون تنها آغازی برای یک تغییر است و می‌توان در آینده بنا بر نیازهای جدید و کاستی‌های شناسایی شده، آن را بسط داد.

بعضی از سناتورهای پارلمان کانادا، پیش از تصویب این لایحه خواستار بسط دادن مفاهیم آن شده بودند اما در انتهای بحث‌های پارلمانی با خواسته‌های دولت جاستین ترودو، نخست وزیر لیبرال، مبنی بر محدود کردن دامنه این قانون، موافقت کردند.

مفهوم اوتانازی یا مرگ درخواستی

مرگ درخواستی یا اوتانازی

اوتانازی یا «یوتانازی» (Euthanasia) در زبان لاتین به معنی «مرگ راحت» است. اوتانازی در اصطلاح، شرایطی است که در آن، بیمار بنا به درخواست خودش به صورت طبیعی و آرام بمیرد. این شرایط معمولاً در بیماری‌های سخت یا دردناک یا درمان‌های طولانی مدت و ناامید کننده پدید می‌آید. در فارسی به آن «هومرگ»، «مرگ آسان»، «قتل ترحمی» یا «به مرگی» نیز گفته شده‌ است.

برداشت‌های متفاوت از مفهوم هومرگ(اوتانازی)، وجود دارد؛ مثلا در روش غیرمستقیم، پزشک با تجویز دارویی، فقط مقدمات مرگ بیمار را فراهم می‌کند و بیمار با آگاهی کامل به استقبال مرگ اختیاری می‌شود. اما در روش مستقیم، پزشک یا پرستار خود عامل مرگ بیمار هستند. تزریق داروی کشنده و جداکردن بیمار از دستگاه‌های حمایتی، مثال‌هایی از این روش هستند که بعضی اوقات بدون اطلاع بیمار انجام می‌شوند. بدین ترتیب جداکردن بیمار مرگ مغزی از دستگاه‌های حمایتی نیز از نظر بسیاری «اتانازی غیر داوطلبانه، غیر فعال» به شمار می‌آید.

موافقان و مخالفان مرگ درخواستی

کشورهای مختلف جهان،موضع گیری متفاوتی به مسئله اتانازی دارند، به عنوان مثال کانون جنایی کانادا آن را در زمره خودکشی قرار داده و راهنمایی یا کمک به یک فرد برای انرا اقدامی شایسته سزاوار کیفری دانسته است، هرچند که اکنون مرگ درخواستی در کانادا نیز قانونی شده. نهاد انجمن پزشکی سوئیس و کمیته ملی اخلاقیات این کشور،اتانازی را در موارد خاص مجاز می داند.در بلژیک نیز اتانازی مجاز شمرده می شود.هلند این عمل را در صورتی مجاز می داند که امیدی به بهبودی نباشد و ضمنا خود بیمار این درخواست را داشته باشد.

مرگ درخواستی یا اوتانازی

از نظر دین اسلام، اتانازی مورد قبول نیست. جسم انسان،امانتی در دست انسان است و او باید هرکاری برای حفظ این بدن انجام دهد و حتی در صورت امتناع،پزشک نمی تواند به زور او را درمان کند. در یهودیت و مسیحیت نیز این عمل پذیرفته نیست و تنها در ادیان آسیایی ای چون بودائیسم، شینتوئیسم و کنفسیویسم پذیرفته شده است.

از نظر طرفداران آزادی، اتانازی، انتخاب زمان و نحوه مرگ همه از جمله حقوق انسانی است و باعث کاهش رنج بیماران رو به مرگ نیز می شود.مخالفین اتانازی این گونه استدلال می کنند که خودمختاری و آزادی فردی محدود بوده و حق تصمیم گیری فردی نباید ملاک اتانازی به جامعه تعمیم داده شود چرا که پذیرش این مسئله ممکن است موجب افزایش قتل های سفارشی در جامعه شود.همه از روی دلسوزی این کار را انجام نمی دهند و تنها گروهی داوطلبانه انجام انرا می پذیرند.همچنین مخالفان اخلاقی هومرگ(اوتانازی)، با قانونی شدن مرگ درخواستی (اوتانازی) و رواج آن، انگیزه درمان برخی بیماری‌ها از بین خواهد رفت و جلوی پیشرفت علم پزشکی گرفته خواهد شد، از همه مهمتر نگهداری سالمندان برای افراد و بستگان آنها مشکل شده و از همه مهمتر، اعتماد بیمار به پزشک به علت ترس بیمار از قطع درمان توسط پزشک و انجام اوتانازی، از بین خواهد رفت. بنابراین دیگر نمی‌توان با خیال راحت به هیچ بیمارستانی پا گذاشت.

عقیده مشترک بسیاری از ملل و مذاهب مختلف از جمله مسیحیت، اسلام و یهودیان این است که زندگی، هدیه خداوند است و باید با تمام توان در حفاظت آن کوشید و بیماری و سختی‌های آن جزئی از زندگی و سرنوشت آدمی است که باید به طور طبیعی طی شود و هیچ‌کس حق ندارد جان انسانی را بگیرد.

نظر شما در این مورد چیست ؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

10 دیدگاه

 1. اینایی که میگن گناه بزرگیه ی مشت کوته فکر هستن. تو میتونی ببینی عزیز ترین کسی که داری جلو چشمت درد بکشه؟؟ داغون بشه؟؟ پزشکای مثلا شریف سر کیسه کنننت؟؟ کدوم دکتر میاد رایگان حتی ویزیت کنه؟؟؟ پس مرگ حتی خودکشی بهترین راه برای پایان دادن به همه ایناس

 2. به نظرم بذاریم خود بیمار تصمیم بگیره بمونه یا بره. والسلام

 3. من که میگم تمو مش کن

 4. حالا نمیدونم این اوتانازی خوبه یا نه . ولی از منظر اسلام و قرآن نگاه کنیم یه نوع خود کشی محسوب میشه و شاید گناهانی بزرگ در پیش داشته باشه. نمدونم والا.
  شاید حق النفس رو رعایت نکرده باشی.
  نظر شما چیه؟

 5. من با اوتانازی کاملا موافق هستم.چون زندگی با درد و رنچ چه فایده ای داره.اخرش همه میمیریم پس چه بهتر بدون درد بمیریم.

 6. اونایی که باهاش مخالفن، ادم های بی ملاحظه ان. یه مشت خودخواه که یاد نگرفتن دیگران رو درک کنن.
  فکر کن بیمار لاعلاجی که خوب نمیشی، زنده ای در حالی که هر لحظه زندگی تو درد و رنجی.
  هر لحظه.
  دردناکترین بخش یه بیماری لاعلاج هم درد خودت نیست، درد و رنجیه که به عزیزانت میدی.
  مشغول و گرفتار شدن زندگیشون به یه بیمار، ناراحتی همیشگی شون به خاطر تو و هزینه های اغلب سرسام آور بازم فقط برای تو.
  یکی از درست ترین کارهای عالم، همین اتانازیه.

  • بحثی که هست اینه که ما چقدر خدا رو قبول داریم؟اصلا دینمون چیه؟چقدر به خدا اعتماد داریم؟اگر که وابسته به دین خاصی نیستیم مختاریم این کار رو انجام بدیم اما اگر از پیروان حقیقی ادیان الهی همچون اسلام و مسیحیت هستیم باید طبق رهنمون های دینمون عمل کنیم بله درسته که فرد داره زجر میکشه و باعث رنج اطرافیانش میشه اما فرض کنیم که بعد از تحمل اینهمه رنج و خودداری از اوتانازی معجزه ای رخ بده و فرد کاملا خوب بشه در صورتی که اگر عجله کرده بود و این عمل رو انجام داده بود هم عذاب اخروی داشت و هم درد و رنج اطرافیان رو زیاد میکرد و از امانت الهی هم به خوبی مراقبت نکرده بود و چه بسا گناهانی که به واسطه ی همین تحمل درد و رنج بخشیده شده و انسان در صورت عدم بهبود حداقل سبک سفر میکنه به عالم ابدیت
   من فقط نظرمو بیان کردم موفق باشید