اعتراف مدیران اسنپ چت به کپی برداری از آثار طراحان و گریمورها در این نرم افزار!

اعتراف مدیران اسنپ چت به کپی برداری از آثار طراحان و گریمورها در این نرم افزار!

کپی کردن ایده‌ها این روزها به امری تقریبا عادی در دنیای تکنولوژی و محصولات سخت افزاری و نرم افزاری تبدیل شده است و اگر شما نمی‌خواهید که طرح، ایده و یا اختراع شما توسط یک گروه دیگر نظیر استارت‌ آپ مدیران اسنپ چت (Snapchat) به‌سادگی هر چه تمام‌تر کپی شود، باید آن را هر چه سریع‌تر در یک موسسه‌ی قانونی به ثبت برسانید!

خیلی از کمپانی‌های معتبر و بزرگ‌تر نیز امروزها در ساخت گجت‌های الکترونیکی هوشمند و یا در طراحی محصولات خود از ایده‌های دیگران کپی برداری می‌کنند و آنها را به‌گونه‌ای در محصولات خود به کار می‌گیرند که حتی صاحب اصلی آن ایده هم نمی‌تواند ثابت کند که ایده‌اش سرقت شده و بدون در نظر گرفتن حق مالکیت او، در محصول دیگری به کار گرفته شده است؛ در این باره نقل قول معروفی وجود دارد که می‌گوید هنرمندان زیادی از روی آثار یکدیگر کپی می‌کنند، اما آن هنرمندی از همه موفق‌تر است که بتواند آن ایده را بدزدد و به نحوی آن را تغییر دهد که حتی صاحب ایده هم متوجه به سرقت رفتن آن نشود!

البته استارت آپ اسنپ چت و البته نرم افزار شبکه‌ی اجتماعی اسنپ چت که یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص در ایالات متحده‌ی آمریکا و کشورهای اروپایی محسوب می‌شود، یک فرق اساسی با دیگر سارقان ایده دارد و آن‌هم این است که آنها هرچند وقت یک بار نسبت به این کار خود اظهار پشیمانی می‌کنند و به اینکه از کپی برداری ایده‌های دیگران بدون اجازه‌ی آنها شرمنده هستند، اعتراف می‌کنند!

اعتراف مدیران اسنپ چت به کپی برداری از آثار طراحان و گریمورها در این نرم افزار!

عذرخواهی به بخش ثابتی از برنامه‌ی مدیران اسنپ چت تبدیل شده است!

حالا این موضوع به دلیل فشار رسانه‌های خبری و افکار عمومی اتفاق می‌افتد و یا به دلیل صداقت عجیب مدیران اسنپ چت ، موضوعی است که هر از گاهی باعث ایجاد جو رسانه‌ای جالب و البته خنده‌داری می‌شود. کپی برداری جدیدی که باعث شرمساری مدیران این تشکیلات نرم افزاری شده است، سرقت ایده‌ از روی آثار طراحان گرافیکی و گریمورهای مختلف است. این طرح‌ها از روی آثار هنرمندانی که آنها را بر روی شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و یوتیوب به اشتراک گذاشته بودند، کپی برداری شده است و مهندسان نرم افزاری و ایده پردازان اسنپ چت از آنها برای ساخت فیلترهای تصویربرداری در این شبکه‌ی اجتماعی استفاده کرده‌اند.

فیلترهایی که بر روی تصاویر زنده و عکس در نرم افزار اسنپ چت قرار داده می‌شود، اصطلاحا لنز (lens) نامیده می‌شوند و به‌طور مثال با تشخیص ابعاد صورت انسان، می‌توانند کاراکترهایی نظیر حیوانات بامزه شامل صورت پاندا، رنگین‌کمان، افکت‌های ترسناک و یا گوش‌های سگ را بر روی صورت کاربر قرار دهد. بخش لنز که اتفاقا یکی از محبوب‌ترین بخش‌های این نرم افزار است، دارای تعداد زیادی از این فیلترهاست و در به‌روزرسانی‌های جدید نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

اعتراف مدیران اسنپ چت به کپی برداری از آثار طراحان و گریمورها در این نرم افزار!

حالا با این اعتراف رسمی مدیران اسنپ چت، باید دید که تکلیف این بخش به کجا خواهد رسید. حتی این احتمال وجود دارد که طراحانی و گریمورهایی که مدعی به کار گیری طرح‌هایشان در این نرم افزار هستند، در نهایت به باقی ماندن آنها بر روی این شبکه‌ی اجتماعی رضایت ندهند و بخش فیلترهای اسنپ چت با مشکلات حقوقی زیادی به‌صورت جدی مواجه شود. به همین دلیل هم علاوه بر عذرخواهی رسمی و فراخواندن صاحبان آن ایده‌ها برای رایزنی در داخل کمپانی، مدیران اسنپ چت توضیح زیر را درباره‌ی این موضوع منتشر کرده‌اند:

پروسه‌ی خلاقیت در بعضی از مواقع شامل الهام گرفتن [از ایده‌های دیگران] نیز می‌شود، اما این موضوع نباید به هیچ وجه منجر به کپی کردن آن ایده‌ها شود. ما همین حالا هم لایه‌های اضافه‌ای را برای بررسی تمام ایده‌ها و طراحی‌ها در نظر گرفته‌ایم و کپی برداری از ایده‌های دیگر هنرمندان، چیزی است که به هیچ وجه آن را تحمل نمی‌کنیم؛ ما همچنین اقدامات مناسبی را به‌صورت داخلی درباره‌ی افرادی که در این موضوع مقصر بوده‌اند، انجام خواهیم داد.

در دو تصویر زیر می‌توانید دو نمونه از ایده‌هایی که توسط توسعه دهندگان بخش فیلترهای اسنپ چت از دیگر هنرمندان کپی برداری شده است را به همراه تصویر اصلی آن ایده بر روی صورت خالق آن مشاهده کنید:

اعتراف مدیران اسنپ چت به کپی برداری از آثار طراحان و گریمورها در این نرم افزار!

اعتراف مدیران اسنپ چت به کپی برداری از آثار طراحان و گریمورها در این نرم افزار!

جالب است بدانید که چنین اتفاقی دقیقا سال گذشته نیز برای این شبکه‌ی اجتماعی تکرار شد و در آن زمان یک طراح اهل کشور روسیه ادعا کرده بود که اسنپ چت، یکی از طرح‌های او در زمینه‌ی طراحی هندسی چهره را کپی کرده است. در آن زمان آن ادعا ثابت شد و مدیران اسنپ چت علاوه بر عذرخواهی و حذف ایده‌ی مربوطه، اعلام کردند که دیگر چنین اتفاقی رخ نخواهد داد؛ که البته امروز متوجه شدیم که آنها نتوانستند پای این قول خود باقی بمانند:

ما قبول داریم که این لنز کاملا مشابه طرحی بوده که متعلق به یک هنرمند دیگر [طراح روسی] است و آن را حذف کرده‌ایم. ما برای رخ دادن چنین اشتباه شرم‌آوری عذر می‌خواهیم و در حال انجام اقدامات لازم هستیم تا مطمئن شویم چنین موضوعی در آینده تکرار نخواهد شد.

هرچند که شهامت داشتن مدیران این شبکه‌ی اجتماعی و عذرخواهی رسمی آنها جای تقدیر دارد، اما فراموش نکنید که مقصر اجبار آنها برای این عذرخواهی در مرحله‌ی اول، خود این افراد هستند که نظارت کافی را بر روی ورود طرح‌های جدید به نرم افزار خود انجام نداده‌اند؛ البته ما نیز امیدواریم که روند سرقت ایده‌ها متوفق شود و بار دیگر در چنین مواقعی در سال ۹۶ مجبور نشویم که عذرخواهی جدید توسعه دهندگان اسنپ چت را برای شما عزیزان گجت نیوزی منتشر کنیم!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*