سیستم‌عامل هواوی

سیستم‌عامل هواوی با کمک مهندسان سابق نوکیا ساخته می‌شود!

ازآنجایی‌که چینی‌ها همواره خودکفا بوده‌اند، دور از انتظار نیست به‌زودی شاهد سیستم‌عامل هواوی برای گوشی‌های هوشمند باشیم. با توجه به گزارشی که جدیدا منتشرشده، هواوی قصد دارد برای کم‌ کردن نیاز خود به پلتفرم اندروید گوگل، سیستم‌عامل انحصاری خودش را بسازد.

ایجاد یک پلتفرم جدید اصلا کار راحتی نیست اما محبوب کردن آن میان کاربران فوق‌العاده سخت است. هواوی تصمیم دارد به پیروی از تولیدکنندگان مطرحی نظیر اپل و سامسونگ، سیستم‌عامل انحصاری خودش را تولید کند و ازآنجایی‌که هیچ‌وقت محصول نرم‌افزاری دل‌پسندی تولید نکرده‌اند ، این بار چینی‌ها تصمیم گرفتند تا مهندسان سابق نوکیا را به خدمت خود درآورند.

هواوی که هم‌اکنون سومین تولیدکننده بزرگ گوشی هوشمند در جهان است، برنامه‌های به خصوصی برای پیشرفت‌های بیش‌تر و نهایتا سلطه برجهان گوشی‌های هوشمند در سر می‌پروراند. اما چینی‌ها برای اینکه بخواهند از اپل و سامسونگ پیشی بگیرند، ملزم هستند ابتدا محبوبیت و نفوذ خود را در بازار‌های آمریکا و اروپا افزایش دهند.

اگرچه ما به‌شدت از توانایی‌های هواوی در تولید گوشی‌های هوشمند و ایجاد سخت‌افزارهای مطلوب و قابل‌اعتماد حمایت می‌کنیم اما انکارناپذیر است که چینی‌ها با توجه به تغییرات عمده‌ای که در اندروید خام ایجاد کرده‌اند، آن‌طور که باید شاید نتوانسته‌اند رضایت مشتریان را جلب کنند. ویژگی‌ها و امکانات بسیار در کنار به‌هم‌ریختگی قابل‌توجه، دلایلی هستند تا نرم‌افزار هواوی به‌هیچ‌وجه قابل قیاس با ‌آی‌او‌اس اپل، تاچ ویز سامسونگ و حتی سنس شرکت اچ‌تی‌سی نباشد.

سیستم‌عامل هواویدرواقع اشکال طراحان بخش نرم‌افزار هواوی، دور شدن بیش‌ازحد نسبت به اندروید است. به‌عنوان‌مثال نسخه‌ی جدید رابط کاربری EMUI 4.1 که بر روی هواوی P9 نصب‌شده بسیار شبیه محیط iOS طراحی‌شده، درحالی‌که اگر به اندروید 6.0 نزدیک بود بی‌تردید بازخوردهای بهتری را دریافت می‌کرد. از طرفی دیگر، هواوی همین چند ماه پیش نیز ابیگل به‌زودی، طراح سابق اپل را به استخدام درآورد و او را به مقام معاونت بخش طراحی این شرکت منسوب کرد تا طراحی EMUI را بیش‌تر با بازار‌های غربی سازگار سازد.

گذشته از همه‌ی این‌ها، تردیدی نیست که سیستم‌عامل هواوی در دست طراحی و توسعه است تا چندی دیگر به‌عنوان پلتفرم اختصاصی این شرکت به خدمت گرفته شود. ظاهرا هواوی قصد دارد در این پروژه مخفی از افراد باتجربه و صاحب‌نام بهره ببرد و به همین دلیل، مهندسان اسبق نوکیا را به تیم نرم‌افزاری خودش اضافه کرده است.