بازار خودروی آمریکا

بازار خودروی آمریکا رکود سختی را تجربه می کند

یکی از عوامل اصلی و تاثیرگذار در خروج آمریکا از رکود بزرگ اقتصادی در سال 2008 فروش خوب بازار خودرو بود که با کمک دولت این کشور روند رو به رشد خوبی را تجربه می‌کرد. اما اکنون به نظر می‌رسد که این دوران خوب به پایان رسیده است، به‌طوری‌که اکثر شرکت‌های تولیدکننده‌ی خودرو از فروش کمتر و یا حداقل ثابت خود در ماه ژانویه در بازار خودروی آمریکا خبر داده‌اند. بسیاری از تحلیلگران بازار نیز با ابراز نگرانی اعلام کرده‌اند که ممکن فروش خودروهای سبک در آمریکا معادل و یا حتی کمتر از مقدار فروش سال قبل باشد.

در همین راستا شرکت آمریکایی فورد نیز پیش‌بینی فروش خودروهای خود در کل سال را کمتر کرد و حتی ابراز نگرانی کرد که ممکن است وضعیت در نیمه دوم سال حتی بدتر هم باشد. این شرکت اعلام کرد که فروش خودروهای سبکش به نسبت مشابه سال قبل شاهد 3 درصد افت بوده است. دراین‌بین شرکت جنرال موتورز(General Motors) هم 2 درصد افت فروش را به نسبت سال قبل خود تجربه کرده است و فیات کریسلر نیز تنها 0.3 درصد رشد داشته است.

شرکت چندملیتی خودروسازی آلمانی فولکس واگن که در پی رسوایی مربوط به تست آلایندگی خودروهای خود شاهد کاهش فروش خودروهای خود بود اعلام کرده است که 8 درصد فروش خودروهایش به نسبت سال قبل کمتر شده است. دراین‌بین اما شرکت ژاپنی هوندا(Honda) شرایط خوبی را سپری می‌کند و از افزایش 4.4 درصدی خودروهای خود خبر می‌دهد. نیسان نیز 1 درصد شاهد افزایش فروش بوده است.

غول خودروسازی آمریکا یعنی جنرال موتورز(General Motors) برخلاف سایر شرکت‌ها بسیار خوش‌بین است تا بتواند در سال کنونی تعداد خودروی بیشتری به نسبت سال گذشته به فروش برساند. گزارش‌های روزنامه اقتصادی فایننشنال تایمز از رشد 0.5 درصدی خودروهای جنرال موتورز(General Motors) در آمریکا خبر می‌دهد که این رشد را ناشی از تغییر سیاست‌های این شرکت خودروسازی می‌داند.

پیکاپ نیز ازجمله شرکت‌هایی است که اوضاع خوبی را در بازار خودروی آمریکا تجربه می‌کند که این اتفاق به لطف پایین ماندن قیمت بنزین و تقاضای بالا برای خودروهای شاسی‌بلند است. تقریبا اغلب شرکت‌ها از فروش بالای شاسی‌بلند‌های خود ابراز رضایت می‌کنند. برای مثال شرکت جنرال موتورز(General Motors) از 2 برابر شدن فروش خودروهای شاسی‌بلند خود خبر می‌دهد. تویوتا(Toyota) نیز با خودروی RAV4 خود که افزایش چشمگیر 19.3 درصدی را شاهد است اوضاع خوبی دارد. ازجمله شاسی بلندهای دیگری که با افزایش محبوبیت همراه بوده‌اند می‌توان به CR-V و سیوک هوندا، کامپکت راگ نیسان اشاره کرد.

نظر شما در مورد رکود در بازار خودروی آمریکا چیست ؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*