آموزش اجرای برنامه ها در پنجره های شناور اندروید 7 نوقا

آموزش اجرای برنامه ها در پنجره های شناور اندروید ۷ نوقا

امکان اجرای چند برنامه در پنجره های شناور اندروید ۷ نوقا قابلیتی است که با آپدیت اخیر به این سیستم عامل اضافه شده است. این قابلیت که بیشتر در گوشی‌های اندرویدی با صفحه نمایش بزرگ یا تبلت‌ها کاربرد دارد، با تقسیم صفحه نمایش به دو قسمت، امکان اجرای دو اپلیکیشن را در پنجره های شناور اندروید ۷ فراهم ساخته و مولتی تسک را راحت‌تر می‌کند. گوگل همراه با معرفی اندروید ۷ نوقا، به معرفی این قابلیت نیز پرداخت. اما اکنون و پس از عرضه آن در چند مدل از خانواده نکسوس، به صورت پیشفرض شاهد این قابلیت نیستیم. در ادامه آموزش اجرای دو اپلیکیشن در پنجره های شناور اندروید ۷ نوقا را در گجت نیوز خواهید خواند.

ما درمورد قابلیتی به نام «حالت پنجره آزاد» (Freeform Window) صحبت می‌کنیم که به اپلیکیشن این امکان را می‌دهد که در پنجره‌های شناور و با قابلیت تغییر اندازه اجرا شوند. شما در این حالت می‌توانید این پنجره های شناور را مانند پنجره‌های ویندوزی به هر طرف که خواستید حرکت دهید. با وجود اینکه این گزینه در منوی تنظیمات وجود ندارد، اما این نوید را به شما می‌دهیم که با آموزش زیر و انجام مراحل آن، امکان اجرای اپلیکیشن‌ها در پنجره های شناور اندروید ۷ نوقا را در هر گوشی یا تبلتی با این سیستم عامل خواهید داشت:

  • حالت توسعه دهندگان (Developer Options) را فعال کنید. برای این کار به مسیر Setting>About Phone رفته و ۷ بار روی Build Number ضربه بزنید. به منوی Setting برگردید. اکنون می‌توانید Developer Options را مشاهده کنید.
  • منوی Developer Options را باز کنید به پایین صفحه بیایید تا گزینه Force activities to be resizable را ببینید. آن را فعال کنید.
  • گوشی یا تبلت خود را راه‌اندازی مجدد کنید.
  • نرم افزار پلی استور را باز کرده و اپلیکیشن Taskbar (ساخته شده توسط Braden Farmer) را دانلود کنید.
  • اپلیکیشن دانلود شده را باز کرده، به پایین صفحه بیایید و مطمئن شوید گزینه Freeform windows support فعال باشد. اگر فعال نیست، آن را فعال نمایید.
  • دوباره به بالای صفحه برگردید و با زدن دکمه بالا سمت راست اپلیکیشن، Taskbar را فعال کنید. یک آیکون کشویی در قسمت بالا سمت چپ ظاهر می‌شود. فعلا به آن کاری نداشته باشید.
  • ابتدا، همه نرم افزارهای اخیر را ببندید و از Taskbar هم خارج شده و به صفحه Home برگردید.
  • حالا آیکون کشویی واقع در بالا سمت چپ نرم افزار Taskbar را بزنید، در این حالت همه نرم افزارهای موجود روی دیوایس شما نمایان می‌شوند.

نکته مهم: با زدن آیکون Taskbar، جهت اجرای پنجره های شناور اندروید ۷ همه آیکون‌های صفحه Home گوشی باید ناپدید شوند. اگر این اتفاق رخ نداد، مجددا و تا ناپدید شدن همه آیکون‌های صفحه Home، آیکون Taskbar را مجددا لمس کنید. نهایتا این اتفاق خواهد افتاد.

  • پس از انجام این مراحل، اکنون می‌توانید نرم افزارهای دلخواه را از لیست نرم افزارها انتخاب کرده و آنها را درون پنجره های شناور اندروید ۷ گوشی یا تبلت خود با امکان حرکت دادن و تغییر اندازه اجرا نمایید.

نکته: اگر به هر دلیلی نرم افزارهای دلخواه در پنجره های شناور اندروید ۷ اجرا نشد، نرم افزار Taskbar را از لیست نرم افزارهای اخیر اجرا کنید. تا وقتی پنجره های شناور اندروید ۷ نوقا هنوز به صورت رسمی جزئی از این سیستم عامل نشده‌اند، باگ نرم افزاری ممکن است رخ دهد.

کار تمام شد. اکنون می‌توانید در حالی که مشغول خواندن اخبار هستید، با دوستانتان چت می‌کنید و یا حتی در حال گرفتن عکس سلفی هستید، همزمان به موزیک‌های اپلیکیشن رسمی یوتیوب نیز گوش دهید.

به این نکته توجه داشته باشید که پنجره های شناور اندروید ۷ نوقا هنوز به صورت رسمی بخشی از این سیستم عامل جدید نشده‌اند و روشی که ما آموزش دادیم، در واقع ترفندی برای اجرای آن در محیط سیستم عامل بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*