گران فروشی آیفون

لزوم ارائه خدمات پس از فروش و برخورد با گران فروشی آیفون

ورود گوشی های قاچاق و گران فروشی آیفون 7 و 7 پلاس از مشکلات این روزهای بازار ایران تلقی می‌شود. تصور می‌شد که با صدور مجوز واردات برای چند شرکت داخلی و همچنین آغاز طرح رجیستری، دیگر شاهد قیمت‌های نجومی و عدم ارائه گارانتی نباشیم، اما این‌گونه نشد.چندی پیش 9 شرکت ایرانی موفق شدند مجوز واردات گوشی های آیفون را از سازمان توسعه تجارت دریافت کنند. از سوی دیگر با مصوبه سازمان مبارزه با قاچاق کالا، طرح رجیستری یا ثبت سریال گوشی‌ها در سامانه به زودی آغاز خواهد شد. به این ترتیب پیش‌بینی می‌شد که دیگر شاهد ورود گوشی های قاچاق به بازار و عرضه آن با قیمت های نجومی نباشیم. نبود خدمات پس از فروش برای محصولات آیفون نیز از دیگر دغدغه‌هایی بود که تصور می‌شد با دریافت مجوز از سوی شرکتها این مسئله نیز حل و فصل شود؛ اما متأسفانه تاکنون هیچ یک از این مسائل به سرانجام خوبی نرسیده و بازار خرید و فروش این محصولات همچنان با مشکلات بسیاری روبروست.

به گفته قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت، کمپانی اپل به هیچ شرکت یا شخصی نمایندگی رسمی نداده و در ایران نیز هیچ نهادی به عنوان نمایندگی رسمی اپل شناخته نمی‌شود و این 9 شرکت تنها مجوز واردات و خدمات پس از فروش محصولات اپل را دریافت کرده‌اند.

مجتبی خسرو تاج در خصوص ارائه خدمات پس از فروش اظهار کرد:

طبق ماده چهار قانون سازمان حمایت، کالایی که به مشتری فروخته می‌شود نیازمند خدمات پس از فروش خواهد بود و هر شخص یا شرکتی که اقدام به وارد کردن محصول می‌کند، باید مسئولیت خدمات پس از فروش آن را نیز بر عهده بگیرد. به همین دلیل ما به شرکت‌هایی که توانایی ارائه خدمات پس از فروش برای محصولات آیفون را دارند، مجوز ثبت سفارش واردات داده‌ایم تا به این ترتیب واردات کالا را سازماندهی کرده و از بروز مشکلات مختلف جلوگیری کنیم.

خسروتاج در ادامه بیان کرد که تا کنون در مورد جلوگیری از عرضه آیفون 7 به صورت قاچاق موفق نبوده‌ایم اما با شروع واردات شرکت‌های مجاز و همچنین آغاز طرح رجیستری این مشکل حل شده و گوشی های قاچاق غیر فعال خواهند شد.

وی در مورد گران فروشی آیفون 7 تاکید کرد که قیمت این محصولات در ابتدا بسیار بالاست و پس از تنظیم بازار با کاهش روبرو خواهد بود بنابراین بهتر است که مشتریان هوشیار باشند و در خرید این گوشی‌ها عجله نکنند. همچنین به گفته خسروتاج اگر کسی نسبت به قیمت کالای خریداری شده اعتراضی داشته باشد می‌تواند به سازمان حمایت از مصرف کنندگان شکایت کرده و سازمان حمایت نیز موظف است تا در صورت گزارش شکایت با این گران فروشی‌ها برخورد کند.

ایجاد فضای رقابتی، یکی از راه‌های حل مشکل گران فروشی آیفون

رئیس سازمان توسعه تجارت یکی از راه‌های حل مشکل گران فروشی آیفون را ایجاد فضای رقابتی دانست و افزود:

اگر 30 تا 40 شرکت مجوز واردات گوشی های آیفون را دریافت کنند فضای انحصاری کالا شکسته خواهد شد و شاهد عرضه محصولات با قیمت‌های معقول‌تری خواهیم بود.

همواره در روزهای اولیه عرضه یک کالا، اصطلاحاً قیمت محصول حباب دارد و علت آن نیز عجله فروشندگان برای عرضه و شتاب‌زدگی مشتریان برای خرید آن محصول است. بنابراین لازم است که مصرف کنندگان آگاه باشند و نسبت به خرید کالا منطقی برخورد کنند. همچنین اتحادیه‌های صنفی نیز باید بر روی قیمت خرید و فروش کالا نظارت داشته و در صورت نیاز برخورد لازم را انجام دهند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*