آزمایش خودروهای بدون راننده

مجوز آزمایش خودروهای بدون راننده چند شرکت در کالیفرنیا صادر شد

از آنجایی که تعداد شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی در کالیفرنیا بالاست، جای هیچ تعجبی نیست که دولتمردان این ایالت به فکر تصویب قوانینی برای توسعه و پشتیبانی از خودروهای بدون راننده باشند. از زمان ورود اولین خودروهای بدون راننده به خیابان‌های عمومی ۴ سال می‌گذرد و حالا شاهد تصویب لایحه‌ای جدید توسط فرماندار کالیفرنیا، آقای جِری براون (Jerry Brown) در رابطه با آزمایش خودروهای بدون راننده سه شرکت فعال در این زمینه هستیم.

فرماندار کالیفرنیا مجوز آزمایش خودروهای بدون راننده چند شرکت فعال در حوزه نقل و انتقالات را صادر کرد

البته درخواست شرکت‌های مختلف برای آزمایش خودروهای بدون راننده در کالیفرنیا بالا بوده و پیش از این شرکت‌هایی همچون گوگل، آئودی و مرسدس نیز مجوزهای مربوطه را دریافت کرده بودند. اما این لایحه جدید تنها جند شرکت مشخص را شامل می‌شود که همگی آنها تحت پروژه‌ای زیر نظر سازمان حمل و نقل کنترا کاستا خواهند بود.

در پارک تجاری سن رامون اسقف (San Ramon Bishop) اتوبوس های ۱۲ نفره EasyMile مسئولیت انتقال کارکنان همین منطقه را خواهند داشت که در این صورت می‌توانیم آن خودرو را در برخی از خیابان‌های عمومی ببینیم. این لایحه جدید، منطقه آزمایشی GoMentum Station هوندا را نیز شامل می‌شود، جایی نزدیک به ایستگاه تسلیحات دریایی کنکورد که در آن، تکنولوژی خودروهای بدون راننده مورد آزمایش قرار می‌گیرد. جالب است بگوییم که این منقطه آزمایشی، شهر ارواح نیز خوانده می‌شود! اخیرا شرکت Otto GmbH که صاحب کمپانی نقل و انتقال Uber است، برای آزمایش خودروهای بدون راننده‌ی خود در منطقه GoMentum Station به دولت درخواست داده بود که نتیجه آن هنوز تأیید نشده است.

با توجه به اطلاعاتی که سازمان حمل و نقل منتشر کرده، شرکت‌های گوگل و اپل نیز تمایل به آزمایش خودروهایشان در منطقه آزمایشی نزدیک به پایگاه نیروی دریایی دارند. البته هنوز پروژه خودروی هوشمند اپل در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک، گوگل به عنوان یکی از شرکای اهالی کوپرتینو در صحنه حاضر باشد. همچنین باید اشاره کنیم که طبق قانون، این خودروها نیازی به داشتن فرمان دستی و پدال ندارند چرا که کسی قرار نیست در آنها قرار بگیرد اما برای اطمینان از عدم بروز هر گونه مشکل، حداکثر سرعت نباید از ۵۶ کیلومتر بر ساعت (۳۵ مایل بر ساعت) فراتر رود. مدت زمان زیادی‌ست که گوگل، خودروهای هوشمندش را بدون تعبیه پدال و فرمان در این منطقه آزمایش می‌کند و شاید تجربه‌ای که آنها از گذشته داشته‌اند، باعث انجام این کار شده است.

پیش از این ۱۵ شرکت فعال در زمینه خودروسازی و تکنولوژی های هوش مصنوعی، مجوز آزمایش خودروهای بدون راننده در کالیفرنیا را دریافت کرده بودند اما سازندگان باید از پدال و فرمان برای آنها استفاده کرده و حتی یک راننده را برای آن در نظر می‌گرفتند. این قوانین در گذشته برای اتوبوس‌های EZ10 شرکت فرانسوی EasyMile نیز صدق کرده و حتی محدودیت سرعت ۳۵ مایل بر ساعتی که حالا به تصویب جری براون رسیده نیز ۲۵ مایل بر ساعت بوده است. جالب است اشاره کنیم که این اتوبوس‌ها تا ۶ ماه حق سوار کردن مسافران را نداشته‌اند.

کالیفرنیا قوانین بسیار سختی را برای تردد و آزمایش خودروهای بدون راننده در این ایالت وضع کرده و شاید همین موضوع از دلایل اصلی حضور پر رنگ خودروهای هوشمند گوگل در دیگر ایالت‌ها باشد.

اما سؤالی مهم در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد: آیا خودروهای بدون راننده می‌توانند جایگزین انسان باشند؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*