جایزه صلح نوبل 2016

جایزه صلح نوبل 2016 به خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا رسید

جایزه صلح نوبل 2016 به خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا به خاطر تلاش برای پایان دادن به پنج دهه جنگ با شورشیان فارک رسید.برنده جایزه صلح نوبل، امروز جمعه ۷ اکتبر در مراسمی در اسلو پایتخت نروژ اعلام شد.امسال ۳۷۶ نامزد شامل ۲۲۸ فرد و ۱۴۸ سازمان و نهاد نامزد دریافت جایزه صلح نوبل نامزد شده بودند.

جایزه صلح نوبل 2016 به خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا رسید

خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا

انتخاب مانوئل سانتوس به دلیل تلاش‌های وی برای برقراری صلح با شورشیان فارک بوده که توافقنامه آن اخیرا در کوبا امضا شد اگرچه مردم کلمبیا در همه‌پرسی خود این توافقنامه را نپذیرفتند.توافق صلح میان دولت کلمبیا و فارک بعد از حدود ۴ سال مذاکره، اواخر ماه سپتامبر در هاوانا، پایتخت کوبا امضا شد.پیش از این کارشناسان، دو طرف مذاکره صلح کلمبیا -رئیس جمهور کلمبیا و رهبر فارک – را مشترکا به عنوان یکی از شانس‌های اصلی دریافت جایزه صلح نوبل معرفی کرده بودند. اما رای منفی مردم کلمبیا به توافق صلح باعث شد شانس کمتری برای این نامزدها در نظر گرفته شود.

رئیس جمهور کلمبیا به خاطر پایان دادن به جنگی 50 ساله، مستحق دریافت جایزه صلح نوبل 2016 شد

تلاش‌های رییس جمهوری کلمبیا باعث شده تا جنگ ۵۰ ساله با شورشیان فارک که ۲۲۰ هزار کشته و ۶.۵ میلیون آواره برجای گذارد، به آتش بس ختم شود.

برندگان جوایز نوبل در سایر رشته‌ها توسط کمیته‌های اعطای جایزه نوبل در سوئد تعیین و اعلام می‌شوند اما تعیین برنده جایزه صلح نوبل برعهده یک کمیته پنج نفره منتخب پارلمان نروژ است.

امسال تعداد نامزدهای جایزه صلح نوبل 2016 به رقم بی‌سابقه ۳۷۶ رسید که شامل ۲۲۸ فرد و ۱۴۸ نهاد بود.

جایزه صلح نوبل 2016 به خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا رسید

رازداری اعضای کمیته نوبل پیش‌بینی برنده جایزه را بسیار دشوار می‌کند. در پنجاه سال گذشته نوبل هرگز نام نامزدها را رسما اعلام نکرده، اما کسانی که صلاحیت معرفی نامزد برای این جایزه را دارند – مثل اعضای پارلمان‌ها، استادان دانشگاه و برندگان سابق نوبل – معمولا اعلام می‌کنند چه کسانی را برای دریافت جایزه پیشنهاد داده‌اند.

پیش از این دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات هسته‌ای ایران، کلاه سفیدهای سوریه، مذاکره‌کنندگان توافق صلح کلمبیا و نادیا مراد، زن ایزدی به عنوان شانس‌های اصلی دریافت جایزه معرفی شده بودند.

پارسال این جایزه به “هیات چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس” رسید که به گفته کمیته صلح نوبل به روند انتقال این کشور به دموکراسی کمک کرده بودند.

پاداش مالی جایزه صلح نوبل 2016 از عواید موقوفه آلفرد نوبل، مخترع دینامیت، تامین می‌شود و سال گذشته ارزش مالی این جایزه ۸ میلیون کرون سوئد، معادل ۹۷۰ هزار دلار بوده است.

از سال ۱۹۰۱ که اهدای جایزه صلح نوبل آغاز شده تاکنون ۹۶ بار این جایزه اعطا شده است.

برنده جایزه صلح نوبل چگونه انتخاب می‌شود:

  • کسانی که صلاحیت معرفی نامزد دارند – مانند اعضای پارلمان‌ها و استادان دانشگاه – فهرست نامزدهای خود را تا تاریخ اول فوریه همان سال میلادی ارائه می‌دهند. اعضای کمیته نوبل خود زمان بیشتری برای معرفی نامزدهای خود دارند.
  • کمیته – که پنج عضو آن را پارلمان نروژ انتخاب می‌کند – فهرست نامزدها را بررسی می‌کند و لیست کوتاه‌تری شامل ۲۰ تا ۳۰ نفر از میان آنها انتخاب می‌کند.
  • گروهی از مشاوران نروژی و بین‌المللی گزارش‌هایی درباره نامزدهای لیست نهایی ارائه می‌دهند. اعضای کمیته با استفاده از این گزارش‌ها و مستندات دیگر تعداد نامزدها را به چند نفر می‌رسانند.
  • تصمیم درباره برنده نهایی در آخرین جلسه کمیته گرفته می‌شود که معمولا در اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر برگزار می‌‌شود.
    اگر اعضا به اجماع نرسند، رای اکثریت به حساب می‌آید.

بعد از اعلام برنده، جایزه در مراسمی در روز ۱۰ دسامبر (تاریخ مرگ آلفرد نوبل) به برنده اعطا می‌شود.

همچنین ببینید  :

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. بیچاره ظریف :))))