پول الکترونیک

خدمات پول الکترونیک به زودی برای مشترکان تلفن همراه عرضه می‌شود

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه اندازی خدمات بانکداری بر بستر موبایل تا دو ماه آینده خبر داد. با ارائه‌ی سرویس پول الکترونیک ، امکان استفاده از تلفن همراه به جای کارت بانکی برای مشترکان فراهم می‌شود.

مدت‌ها بود که ارائه‌ی خدمات دولت همراه در دستور کار قرار داشت و اینک وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آماده‌سازی این سرویس خبر داد. به گفته محمود واعظی، بر اساس توافق با بانک مرکزی، افراد با گوشی تلفن همراه خود می‌توانند از اعتبار پول الکترونیک استفاده کنند. اپراتورها نیز در حال انجام مقدمات این کار هستند و احتمالا ظرف دو ماه آینده شاهد اجرایی شدن این طرح خواهیم بود.

محمود واعظی در ادامه گفت بانک مرکزی، رگولاتوری مالی کشور است و وزارت ارتباطات باید برای ایجاد سرویس پول الکترونیک با بانک مرکزی توافق کند. مذاکراتی در این‌باره انجام شده و پیشرفت‌های بسیار خوبی هم به دست آمده است.

وی در خصوص تفاوت کارت الکترونیک و پول الکترونیک این‌گونه توضیح داد که در سرویس پول الکترونیک برای انجام خریدهای کوچک، گوشی موبایل به یک کیف پول تبدیل می‌شود. در واقع پول الکترونیک اعتباری است برای کسانی که گوشی تلفن همراه دارند. بدین وسیله می‌توان با گوشی موبایل خرید کرد و یا پرداخت کرایه تاکسی را به سرعت انجام داد.

پیش از این، شرکت جیرینگ خدمات کیف پول الکترونیک را برای مشترکان همراه اول ارائه داده بود

پیش از این شرکت جیرینگ به صورت محدود خدمات کیف پول الکترونیک را ارائه داده و برای مشترکان همراه اول، امکاناتی مانند شارژ سیم کارت اعتباری، پرداخت قبوض، خرید، انتقال وجه و خدمات مالی این چنینی را فراهم کرده بود. افراد با شماره گیری #۱۲۳* و ارسال عدد صفر می‌توانند در کیف پول همراه جیرینگ ثبت نام کنند و استفاده از آن برای مشترکان سیم‌کارت های دائمی و اعتباری همراه اول رایگان است. پس از انجام ثبت نام، رمز کیف پول از طریق پیام کوتاه برای کاربر ارسال شده و مشترک می‌تواند در هر زمان، رمز خود را تغییر دهد.

شرکت ارتباطات سیار نیز اخیرا اعلام کرد که با توافق صورت گرفته میان اپراتور همراه اول و شرکت خدمات انفورماتیک، خدمات بانکداری همراه به زودی توسط این اپراتور ارائه خواهد شد. بر این اساس در حضور مدیران شرکت‌های همراه اول و خدمات انفورماتیک، معاون وزیر ارتباطات و نمایندگانی از بانک مرکزی، قرارداد همکاری میان همراه اول و شرکت خدمات انفورماتیک جهت ارائه‌ی خدمات نوین و امن بانکداری الکترونیک و پرداخت مبتنی بر دستگاه‌های قابل حمل و فناوری تلفن همراه، امضا شد.

طبق این قرارداد، اپراتور همراه اول با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی، زیرساختی برای ارائه‌ی خدمات ایجاد خواهد کرد و سرویس‌های دولت الکترونیک و پرداخت الکترونیک همراه را در اختیار نهادهای دولتی و موسسات مالی و بانکی قرار می‌دهد تا این خدمات به مشتریان ارائه شود.

ارائه این خدمات موجب می‌شود تا مشترکان بتوانند از سرویس‌هایی مانند امضاء امن دیجیتالی، کیف پول الکترونیکی برای مبادلات خرد، تبادلات سریع مبتنی بر NFC و کارت‌های بانکی شبیه سازی شده بر روی سیم‌کارت استفاده کنند و به این ترتیب تبادلات دیجیتال کشور به صورت سریع و امن انجام می‌گیرد.

گفته می‌شود که اولین سرویس در جریان نمایشگاه الکامپ که در آذر ماه برگزار می‌شود، رونمایی خواهد شد و از اوایل دی ماه نیز تمامی مشترکان همراه اول می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات ارتباطی، این سرویس‌ها را برای خود فعال کنند.

همچنین خدمات «امضاء امن همراه»، «فضای رمزینه بر روی سیم‌کارت برای ذخیره‌ی داده‌های عام»، «فضای رمزینه بر روی سیم‌کارت برای مجازی‌سازی کارت بانکی»، «سرویس کیف پول الکترونیک همراه بر روی سیم‌کارت» و «زیرساخت تبادلات مالی مبتنی بر NFC» نیز به زودی راه اندازی خواهند شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*