تاچ بار

پیش از اپل، مایکروسافت ایده استفاده از تاچ بار را مطرح کرده است!

در حالی که شرکت اپل مانور تبلیغاتی بسیاری را پیرامون قابلیت‌های افزوده شده به مک بوک پرو جدید که گل سرسبد آن‌ها تاچ بار آن است به راه انداخته، شاید جالب باشد که بدانید این قابلیت تازگی نداشته و مایکروسافت و شرکای سخت افزاری آن دست کم ۱۵ سال پیش طرح اولیه استفاده از نوارهای لمسی در لپ‌تاپ‌ها را مطرح کرده بودند.

اگر به خاطر داشته باشید، در این مطلب عنوان کردیم که در واقع تاچ بار یک صفحه نمایش رتینا با پشتیبانی از لمس ۱۰ انگشت به صورت همزمان و فرمان‌های حرکتی (Gestures) است که می‌تواند دستورات کاربران را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. کلیدهای مجازی قرار گرفته بر روی این تاچ بار می‌توانند با تقریبا هر اپلیکیشنی که در حال استفاده از آن هستید، سازگار شوند. به عنوان مثال هنگام ارسال شکلک های emoji، نواری از آن‌ها همراه با دسته بندی در سمت چپ و شکلک‌های هر بخش در سمت راست این نوار لمسی ظاهر خواهد شد. حال کافی است دسته مورد نظر را تغییر دهید تا پیش از آنکه پلک بزنید، شکلک‌های آن بر روی تاچ بار نمایان شود.

اپل سعی کرده تا امکانات مخصوصی را برای برخی از اپلیکیشن‌های اختصاصی خود در نظر بگیرد. به همین منظور زمانی که وارد اپلیکیشن Photos می‌شوید، کلیدهایی با دستورات مختلف بر روی تاچ بار ظاهر می‌شوند که می‌توانند سرعت شما در ویرایش عکس را به شکل قابل توجهی افزایش دهند. حتی کاربران به سادگی می‌توانند با کمک تاچ بار، تغییرات مورد نظر خود را در ویدیوها اعمال کرده یا در مرورگر سافاری، در سریع‌ترین زمان ممکن تب‌های (زبانه‌ها) مرورگر را تغییر دهند. علاوه بر این، نوار لمسی تاچ بار می‌تواند به کاربران در استفاده از نرم افزارهایی که نیاز به دقت بالایی دارند هم کمک کند.

اگرچه به کار گیری تاچ بار لمسی بدون شک رابط کاربری جدید در دستگاه‌های مجهز به کیبورد را ایجاد می‌کند، با این حال شاید جالب باشید که بدانید ایده اولیه آن توسط ردموندی‌ها مطرح شده است و حتی اولین لپ‌تاپ مجهز به این قابلیت نیز توسط لنوو با نام ThinkPad X1 Carbon به بازار عرضه شده است.

مایکروسافت در سال ۱۹۹۸ طرح اولیه سخت افزار تطبیقی با برنامه در حال اجرا در محیط ویندوز را ثبت کرده است. این طرح که به نظر می‌رسد تاچ بار لمسی اپل به‌طور کامل از روی آن الگوبرداری شده است، در واقع نشان می‌دهد که شرکت‌های سخت افزاری قادر خواهند بود با تعبیه یک صفحه لمسی در کیبورد محصولات خود، به میان‌برها و قابلیت‌های لمسی سازگار با برنامه یا محیط در حال اجرا دسترسی داشته باشند.

آیا واقعا تاچ بار ایده مایکروسافت است؟

آقای استیون باتیک (Steven Bathiche) مدیر بخش تحقیقات گروه علوم کاربردی شرکت مایکروسافت، اخیراً در مصاحبه‌ای با AMA اظهار داشته است که مایکروسافت سالیان سال بر روی طرح استفاده از نوار لمسی در کیبورد تحقیق کرده است و خروجی آن نیز به‌مراتب قابلیت‌های بیشتری را نسبت به آن چیزی که امروز در مک بوک پرو ۲۰۱۶ شاهد هستیم ارائه می‌دهد. وی در ادامه افزود، تحقیقات مایکروسافت در نهایت در سال ۲۰۰۹ به پروژه کیبورد تطبیق‌پذیر تبدیل شد که در واقع رابط کاربری مدرن و نوینی را در محیط خارجی ویندوز بنا به اپلیکیشن در حال اجرا به کاربر ارائه می‌دهد. البته همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌شود، کیبورد تطبیق‌پذیر مایکروسافت در واقع قابلیت‌های بیشتری را نسبت به تاچ بار اپل در اختیار کاربر قرار می‌دهد و صرفا به چند میان بر و یا اموجی محدود نمی‌شود.

کاربر با استفاده از این طرح در واقع می‌تواند گستره عمل بیشتری را نسبت به برنامه در حال اجرا در اختیار داشته باشد. پروژه کیبورد تطبیق‌پذیر که عملیاتی شدن آن ممکن بود استفاده از موس در سیستم‌های ویندوزی را بی‌اهمیت کند، صرفا در بخش تحقیقاتی مایکروسافت باقی مانده است، زیرا این شرکت به جای تولید کیبوردی که صرفا یک نمایشگر لمسی در آن گنجانده شده، سعی کرد رابط کاربری ویندوز را به طور کامل با صفحات لمسی سازگار کند؛ که نتیجه آن را امروزه به طور محسوس در ویندوز ۱۰ شاهد هستیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*