تبدیل کربن دی اکسید به سوخت مایع

رونمایی از راکتور شیمیایی جدید با امکان تبدیل کربن دی اکسید به سوخت مایع

در نتیجه‌‌ی سوختی که ما می‌سوزانیم، کربن دی اکسید (CO2) آزاد شده و می‌تواند موجب تغییرات آب و هوا شود. اما حالا یک نیروگاه برق جدید در کشور فنلاند تلاش دارد تا با تبدیل کربن دی اکسید به سوخت مایع قابل استفاده، با این مشکل مقابله کند. راکتور شیمیایی جدید و قابل حملی که به‌تازگی توسط مهندسان طراحی شده، ار انرژی خورشیدی برای تبدیل CO2 موجود در هوا و هیدروژن احیاکننده از واکنش‌های الکترولیز، به سوخت مایع استفاده خواهد کرد.

البته پیش از این نیز ما شاهد تلاش محققین برای تبدیل CO2 به متانول، اتانول و حتی نانوفیبرهای کربن بوده‌ایم، اما هیچ‌کدام از آنها همانند شرکت Ineratec به‌دنبال وارد کردن آن به بازار نبوده‌اند.

محققان با تبدیل کربن دی اکسید به سوخت مایع به‌دنبال مقابله با آلودگی هوا هستند

سیستم داخلی این راکتور کوچک در پروژه Soletair Project، بر اساس سطوح میکروسکوپی ساخته شده تا با قرار گرفتن آن در کانتینرها، امکان انتقال آن وجود داشته باشد. این سیستم توسط موسسه فناوری کارلسروهه آلمان (Karlsruhe Institute of Technology) موسوم به KIT ساخته شده و توسط شرکت زیر مجموعه آن، Ineratec، به صورت اقتصادی تولید شده است؛ توسعه‌دهندگان آن معتقدند که این راکتور بر حسب تقاضا، توانایی تولید گازولین، سوخت دیزلی و نفت سفید را خواهد داشت.

همچنین امکان تنظیم این راکتور برای تبدیل مقادیر متوسطی از گاز متان که توسط سوخت‌های فسیلی و تجدیدپذیر یا گازهای زباله و اضافی که از تولید بیوگازها یا نفت به دست می‌آیند، به سوخت‌های مصنوعی مایع وجود دارد.

تبدیل کربن دی اکسید به سوخت مایع

دکتر Ing. Tim Böltken از شرکت Ineratec در مورد این راکتور شیمیایی جدید، این‌گونه توضیح می‌دهد: “ما قصد عرضه تکنولوژی جدید و ماژولاری را داریم که نسبت به روش‌های مرسوم و گران کارخانه‌‌های شیمیایی بزرگ برای تبدیل گاز به سوخت مایع، کاملا متفاوت است.” همچنین او اشاره کرده که به‌ واسطه این سیستم، امکان به دست آوردن سوخت با استفاده از روش برداشت از گیاهان فاضلاب‌ها و یا تولید انرژی برای کشاورزان ارگانیک وجود دارد.

در حال حاضر قرار است در آینده نزدیک، یک کارخانه جدید در مرکز تحقیقات فنی VTT کشور فنلاند که پیش‌تر مسئولیت توسعه سیستم دریافت ذره‌های هوا را داشته، کار خود را به صورت رسمی آغاز کند. همچنین تحقیقات در این زمینه قرار است در سال ۲۰۱۷ و در دانشگاه تکنولوژی لاپرنتا (Lappeenranta University of Technology) که مسئول توسعه سیستم الکترولیز برای تولید هیدروژن در این واکنش است، ادامه یابد؛ محققین اواسط سال ۲۰۱۸ میلادی را زمان عرضه این راکتور به بازار اعلام کرده‌اند.

تصور می‌کنید تبدیل کربن دی اکسید به سوخت مایع تا چه اندازه می‌تواند به داشتن هوایی پاک کمک کند؟

تبدیل کربن دی اکسید به سوخت مایع

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

 1. با سلام مجدد خدمت دوست عزیز مهندس محمد قاسمی
  وتشکر از مطلب بسیار عالی شما
  اگر امکان دارد در مورد هیزینه راکتور و وهزینه تولید هر گالن گازولین، سوخت دیزلی و نفت سفید چه مقدار است
  چگونه می توان اطلاعاتی بیشتر در مورد این راکتور هزینه تهیه ان وهزینه تولید سوخت بدست اورد
  باتشکر از راهنمای و جواب شما دوست عزیز
  دوستدار شما مرسده کاویانی
  MERCEDE.KAVIANI@YAHOO.COM
  ۰۹۱۲۶۰۵۷۸۱۳

 2. با سلام
  وتشکر از مطلب بسیار عالی شما
  اگر امکان دارد در مورد هیزینه راکتور و وهزینه تولید هر گالن گازولین، سوخت دیزلی و نفت سفید چه مقدار است
  باتشکر از راهنمای شما
  دوستدار شما مرسده کاویانی