جان گلن

جان گلن فضانورد بزرگ و پیشگام آمریکایی در سن ۹۵ سالگی درگذشت

روز گذشته فضانورد پیشگام و سناتور سابق کشور آمریکا، جان گلن (John Glenn)، پس از بستری شدن در بیمارستان در سن ۹۵ سالگی درگذشت. گلن یکی از اصلی‌ترین فضانوردان گروه فضایی مرکوری سون (Mercury Seven) و نخستین فرد آمریکایی بود که در ۲۰ فوریه ۱۹۶۲ و به وسیله کپسول فضایی مرکوری-اتلس ۶ (Mercury-Atlas 6) بر مدار زمین گشت. پس از آن، گلن برای ۲۵ سال وارد مجلس سنا ایالات متحده شد و در سال ۱۹۹۸ و زمانی که با شاتل فضایی دیسکاوری در ماموریت اس تی اس-۹۵ به‌عنوان یک مسافر وارد فضا شد، پیرترین فضانورد دنیا نام گرفت.

جان گلن اولین فضانورد آمریکایی بود که در سال ۱۹۶۲ بر مدار زمین گشت

جان گلن در تاریخ ۱۸ ژوئیه ۱۹۲۱ و در شهر کمبریج (Cambridge) ایالت اوهایو (Ohio) متولد شد و یک سال بعد از ورود به دانشکده افسری نیروی دریایی آمریکا، به خدمت وارد سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا (US Marine Corp) درآمد. حتی او پیش از انتقال به بخش طراحی جنگنده‌های دفتر فضانوردی نیروی دریایی، در جنگ جهانی دوم نیز حضور داشته است.

جان گلن

در سال ۱۹۵۹، جان گلن به‌عنوان یکی از هفت فضانورد اصلی گروه مرکوری سون توسط ناسا انتخاب شد. اولین پرواز این فضانورد بزرگ نیز در سال ۱۹۶۲ و به‌عنوان دومین پرواز سرنشین‌دار بعد از ماموریت آلن شپارد (Alan Shepard) در سال ۱۹۵۹، ۴ ساعت و ۵۵ دقیقه و ۲۳ ثانیه و در ارتفاع ۱۶۹ کیلومتری سطح زمین طول کشید.

جان گلن

با این‌حال فضانوردی نتوانست او را از سپاه تفنگ‌داران دریایی ایالات متحده آمریکا دور کند و پیش از بازنشسته شدن از ناسا در سال ۱۹۶۴، به درجه سرهنگ ترفیع پیدا کرد و بعد از آن بود که به‌عنوان عضوی از حزب دموکرات وارد مجلس سنا شد. سال ۱۹۹۸ و در سن ۷۷ سالگی نیز جان گلن به‌عنوان متخصص حمل بار و برای مطالعه روی خوکچه‌ای هندی در ماموریت ۹ روزه اسپیس شاتل (Space Shuttle) باز هم به فضا سفر کرد و تجربیات خود را در اختیار ناسا قرار داد.

جان گلن

سرانجام روز گذشته یعنی هشتم دسامبر ۲۰۱۶، جان گلن در بیمارستان و جمع خانواده خود از دنیا رفت. به‌گفته BBC جسد او قرار است در گورستان ملی آرلینگتون (Arlington National Cemetery) دفن شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*