فناوری HDR

با فناوری HDR در تلویزیون های سامسونگ، رنگ‌های متنوع و تصاویر شفاف‌تری را تماشا کنید

با استفاده از فناوری HDR در تلویزیون های سامسونگ، تصاویری شفاف، واضح و با ریزترین جزئیات ارائه شده و همچنین امکان مشاهده‌ی رنگ‌های متنوع و واقعی در اختیار بیننده قرار می‌گیرد. این‌ موارد تنها گوشه‌ای از دستاوردهای فناوری اچ‌دی‌آر یا دامنه دینامیکی بالا (High Dynamic Range) در تلویزیون های SUHD سامسونگ است.

قابلیت HDR یا دامنه‌ی دینامیکی بالا (High Dynamic Range)، استاندارد جدیدی در ضبط و پخش فیلم‌هاست که کنتراست بسیار بالایی در نمایش نقاط روشن و تاریک فیلم‌ها دارد. با استفاده از این فناوری، میزان روشنایی و درخشندگی تصاویر و همین‌طور تعداد رنگ‌های نمایش داده شده، چند برابر بیشتر از استانداردهای فعلی می‌شود. این فناوری به عنوان آینده‌ی دنیای تصویر و سرگرمی شناخته می‌شود و در تلویزیون‌ های SUHD سامسونگ نیز به کار رفته است؛ این تلویزیون‌ها از ویژگی HDR1000 بهره می‌برند.

برای سال‌های بسیاری، میزان روشنایی تلویزیون‌ها در حدود ۱۰۰ نیت (واحد اندازه‌گیری روشنایی، بر اساس روشنایی یک شمع در متر مربع) باقی مانده بود که این رقم از زمان عرضه تلویزیون‌های CRT تاکنون به استاندارد اصلی تلویزیون‌ها تبدیل شده است؛ اما با این میزان از روشنایی، بسیاری از جزئیات مربوط به رنگ‌ها و نقاط تاریک فیلم‌ها و ویدیوها قابل مشاهده نیست. این محدوده از روشنایی را SDR یا دامنه دینامیکی استاندارد (Standard Dynamic Range) نام‌گذاری کرده‌اند.

فناوری HDR

با پیشرفت فناوری، راهی برای رسیدن به تصاویر واقعی و زنده در تلویزیون‌ها پیدا شد. فناوری HDR با پشت سر گذاشتن کمبودهای استاندارد قبلی در میزان روشنایی و نمایش رنگ‌ها، میزان بالاتری از جزئیات و نقاط تاریک و روشن تصاویر را ضبط و پخش می‌کند. استاندارد لازم برای نمایش تصاویر HDR، روشنایی هزار نیت است. به همین دلیل این قابلیت را در مقایسه با استاندارد قبلی، HDR یا دامنه دینامیکی بالا (High Dynamic Range) نامیدند.

الگوبرداری فناوری HDR از عملکرد چشم انسان

در فناوری HDR که از عملکرد پیچیده‌ی چشم انسان الگو گرفته شده، میزان نور و رنگ خروجی از تلویزیون به گونه‌ای تنظیم شده تا ریزترین و جزئی‌ترین اختلاف رنگی دیده شود. با رسیدن به دامنه‌ی گسترده‌تری از روشنایی و درخشندگی، رنگ‌های سیاه و سفید واقعی‌تر و طبیعی‌تری را خواهیم دید. ضمن اینکه تفکیک‌پذیری میان این دو رنگ با دقت بالاتری انجام می‌شود.

مواقع بسیاری پیش می‌آید که چشم، منظره‌ای را اسکن می‌کند و به سیستم عصبی می‌فرستد اما وقتی همان منظره را با دوربین ضبط ‌کنیم، خلاف آن‌چه با چشم دیده‌ایم را در قاب تصویر می‌بینیم. تصویر آن‌طور که با چشم دیده شده، پویا نیست و عمق و جزئیات آن چنان که باید و شاید خود را در تصویر نشان نمی‌دهند. این موضوع به لطف فناوری HDR در تلویزیون‌های SUHD 2016 سامسونگ رخ نخواهد داد؛ چرا که با بهره‌مندی از قابلیت HDR تصاویر نمایش داده شده در تلویزیون بسیار به آنچه چشم اسکن می‌کند نزدیک است و همه‌ی جزئیات، رنگ‌های دقیق و تفکیک شده را می‌توان در تلویزیون دید. این فناوری که از آن با نام HDR 1000 یاد می‌شود، بیشترین میزان روشنایی در بین تلویزیون‌های موجود در بازار را دارد و روشنایی آن هزار نیت است. نیت (Nit)، واحد سنجش روشنایی است و برای درک بهتر باید بگوییم که تلویزیون‌های معمولی ۱۰۰ نیت، یعنی یک‌دهم تلویزیون‌های SUHD 2016 سامسونگ روشنایی دارند.

فناوری HDR

HDR وقتی معنی پیدا می‌کند که شما یک محتوای HDR را در تلویزیون‌های SUHD 2016  سامسونگ و یک تلویزیون معمولی مقایسه کنید. در تلویزیون SUHD 2016 سامسونگ، رنگ‌هایی که در یک طیف خاص هستند به تفکیک نمایش داده می‌شوند و به طور مثال می‌توان دو رنگ سبز یا دو رنگ سفید را به راحتی از هم تشخیص داد، مانند حالتی که با یک مداد مشکی روی برگه‌ای مشکی‌رنگ خط می‌کشیم و چشم و مغز انسان آن دو را به خوبی از هم تشخیص می‌دهند. با وجود این که مدت کوتاهی از زمان معرفی فناوری HDR می‌گذرد، اما تولیدات مرتبط با این فناوری هر روز ابعاد گسترده‌تری به خود می‌بیند. در واقع کیفیت بالای تصاویر HDR باعث شده تا بسیاری این فرمت تصویری را آینده‌ی صنعت سرگرمی جهان بنامند؛ آینده‌ای که پیش‌بینی می‌شود، خیلی نزدیک‌تر از تصور ما باشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*