تأسیس اتحادیه CEPI توسط بیل گیتس برای مبارزه با بیماری‌های واگیردار

تاسیس اتحادیه CEPI توسط بیل گیتس برای مبارزه با بیماری‌های واگیردار

بنیاد بیل و ملیندا گیتس به تازگی اتحادیه‌ای را راه‌اندازی کرده تا از طریق توسعه‌ی واکسن‌های مختلف، از شیوع بیماری‌های واگیردار جلوگیری کند. این سازمان که اتحادیه‌ی نوآوری‌های آمادگی در برابر اپیدمی‌ها یا به اختصار اتحادیه CEPI نام دارد، در هجدهم ژانویه در نشست اقتصادی جهانی در سوییس معرفی شد.

دولت‌های آلمان، ژاپن و نروژ به همراه بنیاد گیتس تاکنون مبلغ ۴۹۰ میلیون دلار را جمع‌آوری کرده‌اند. هدف آن‌ها رسیدن به بودجه‌ی ۱ میلیارد دلار است که به گفته‌ی اتحادیه CEPI، پاسخگوی هزینه‌های ۵ سال اول تحقیقات و توسعه خواهد بود.

بیل گیتس در بیانیه‌ای می‌گوید: “ویروس های ابولا و زیکا نشان دادند که جهانیان به شدت در برابر بیماری‌های واگیردار این‌چنینی، ضعیف و بی‌برنامه هستند و نمی‌توانند آن‌ها را در مراحل ابتدایی کنترل کنند تا به اپیدمی های جهانی تبدیل نشوند. بدون سرمایه گذاری برای تحقیقات و توسعه واکسن ها، ما در برابر تهدیدهای آینده همچنان بدون سلاح خواهیم بود.”

بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶، زمانی که شیوع بیماری های ابولا و زیکا به اوج خود رسیدند، صدها هزار نفر در جهان مبتلا شدند. تقریبا نیمی از افراد مبتلا شده به ابولا در آفریقای غربی (در حدود ۲۸۶،۰۰۰ نفر) فوت کردند که عموما در کشورهای گینه، سیرا لئون و لیبریا قرار داشتند.

اهداف اولیه اتحادیه CEPI

اولین ویروس هایی که مورد هدف اتحادیه CEPI قرار می‌گیرند، MERS-CoV، لاسا و Nipah خواهند بود. اتحادیه CEPI برای هر کدام از آن‌ها دو واکسن تولید خواهد کرد که مسئولان می‌توانند در زمان بروز بیماری استفاده کنند. همچنین این اتحادیه به دنبال راه‌هایی برای مقابله با انواع جدید ویروس های ابولا و زیکا خواهد بود تا در صورت شیوع دوباره‌ی آن‌ها بتوان راهی برای نجات یافت.

اتحادیه CEPI همچنین از سایر دولت‌های جهان خواسته که در سرمایه‌گذاری برای تامین ۵۱۰ میلیون دلار باقیمانده همکاری کنند. در این حین که CEPI به جمع‌آوری بودجه‌ی خود برای شروع مشغول است، بیل گیتس بیان کرده که کمک‌های فکری و علمی مضاعف نیز به نوآوری‌های سریع‌تر منجر خواهند شد. به گفته وی: “اتحادیه CEPI یک نمونه‌ی عالی از چگونگی تاثیر پشتیبانی از نوآوری‌ها و تحقیقات بر حل برخی از اضطراری‌ترین چالش‌های سلامتی جهان است.”

تأسیس اتحادیه CEPI توسط بیل گیتس برای مبارزه با بیماری‌های واگیردار

یکی از بزرگترین چالش‌های پیش روی سازمان‌های سلامت عمومی جهان، این است که بتوانند شیوع یک بیماری واگیردار را به سرعت شناسایی کرده و آن را کنترل کنند.

در رابطه با ویروس‌های ضعیف‌تر مانند ویروس سرماخوردگی، سازمان‌های سلامت می‌توانند با بررسی اطلاعات به دست آمده از دکترها و بیمارستان‌ها، مسیر شیوع بیماری را تشخیص دهند. همچنین واکسیناسیون می‌تواند از شیوع آن ویروس به طور کلی جلوگیری کند. اما در رابطه با ویروس‌های مهلک که هیچ واکسنی برای آن‌ها وجود ندارد، پیش از آنکه متخصصان بتوانند مسیر شیوع و افراد تحت خطر را شناسایی کنند، بسیاری از بیماران جان خود را از دست می‌دهند.

یکی از اهداف اصلی و بلندمدت اتحادیه CEPI آن است که شانس عدم شناسایی شیوع بیماری‌ها توسط گروه‌ها را کاهش دهد و به آن‌ها این امکان را دهد که شیوع بیماری را در زمان قابل قبولی کنترل کنند.

دکتر ژوئن لیو، مدیر بین‌المللی سازمان دکتران بدون مرز می‌گوید: “برای آنکه یک واکسن بتواند تاثیرگذار بوده و تحولی را ایجاد کند، می‌بایست پیش از شیوع بیماری‌ها، تولید و آزمایش شده و سپس با قیمت مناسب در دسترس همگان قرار گیرد. در صورتی که اتحادیه CEPI بتواند به این شرایط دست پیدا کند، می‌توان آن را موفقیت‌آمیز شمرد که جان بسیاری از انسان‌ها را نجات خواهد داد.”

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*