مورچه ها سالها پیش از ما اینترنت را اختراع کرده اند

اگر از هر کسی بپرسید چه کسی اینترنت را اختراع کرده و جرقه تولید آن را زده بدون شک همه خواهند گفت نیکلا تسلا از آژانس پروژه های تحقیقات پیشرفته دفاعی (DARPA)،در هر صورت دو تن از دانشمندان دانشگاه استنفورد ادعا می کنند که ممکن است حشرات شش پا خالق اصلی ایده راه اندازی اینترنت باشند .

استاد زیست شناسی دبورا  گوردون و استاد علوم کامپیوتر بالاجی پراباکار می گویند مورچه های قرمز در هنگام برداشت (Pogonomyrmex barbatus) از همان پروتکل کنترل انتقال (TCP) که اینترنت برای مدیریت انتقال اطلاعات در شبکه های داخلی انترانت استفاده می کند بهره می برند .

یک تصویر مشترک از کلونی دیکتاتوری مورچگان است که هر کس احساس می کند مورچه ها محکوم به زندگی و کار سخت در این محیط هستند که یک استعاره زیبا و در واقع کاملا غلط درباره کلونی مورچگان است .در واقع در کلونی مورچگان ، هیچ کس مسئول نیست ، درست است که در کلونی یک ملکه وجود دارد ، اما او کاری به جز تخم گذاری انجام نمی دهد همانطور که سایر مورچگان نیز هر کدام کار خود را انجام می دهند ، هیچ کس برای سایرین تصمیم گیری نمی کند ، کسی نمی گوید سایر مورچگان باید چه کاری را انجام دهند و کسی نیز به انجام این کارها نظارت نمی کند .

حال این سوال مطرح است چگونه هر کس می داند که باید چه کاری را انجام دهد ؟

پاسخ اینست که آنها نیز مانند کامپیوتر از الگوریتم های برای انجام  کارهای خود استفاده می کنند . آنها یک مجموعه ساده از قوانین را دنبال می کنند که به مورچه ها می گوید اگر این اتفاق افتاد این کار را انجام  دهید ، برای مثال هر روز صبح مورچه ها برای پیدا کردن غذا به گشت زنی می پردازند . اگر  هیچکدام یا تعداد کمی از مورچه های جستجوگر بازگشتند آنگاه مورچه های  دیگر به جمع اوری غذا های باقی مانده در کلونی می پردازند.

حال اگر تعداد زیادی از مورچه های جستجوگر با غذا بازگشتند ، سایر مورچه های جستجوگر به دنبال اثرات شیمیایی باقی مانده از گروه اول به دنبال منبع غذایی یافته شده می روند ، این که می گویند مورچه  های جستجو گر می  دانند که غذا در کجا وجود دارد کاملا اشتباه است ، مورچه های جستجوگر در  واقع چیزی نمی دانند .آنها به سادگی و کورکورانه با هر  چه با آن مواجه شوند واکنش نشان می دهند ، مورچه ها از الگوریتمی استفاده می کنند که برای چندین دهه در علوم کامپیوتر به عنوان یک مدل برای انجام عملیات بهینه سازی استفاده شده استفاده می کنند .

آنچه ما می  دانیم زندگی مورچه ها بسیار شبیه به کامپیوتر است . گوردون که مدت ۲۰ سال است در حال مطالعه بر روی مورچه هاست مشاهده کرده که مورچه های جستجوگر از یک الگوی رفتاری خاص پیروی می کنند .او با پراباکار تماس گرفت و گفت به من الهام شده شیوه زندگی مورچه تقریبا همان پروتکل استفاده از پهنای باند برای انتقال یک فایل در اینترنت است .

پراباکار گفت :

الگوریتمی که مورچه ها با استفاده از آن می دانند چه مقدار غذا باقی مانده در واقع همان پروتکل (TCP) است .الگوریتم (TCP) چگونگی دسترسی اینترنت به دیتا ها را کنترل می کند .در هر دو مورد اینترنت و کلونی مورچگان  که یک سوال استفاده از پهنای باند است – به جز در مورد مورچگان که این کار را برای میلیونها سال است که تکرار می کنند . آنها حتی مراحل آهسته و سریع (TCP) را پیش بینی می کنند . در الگوریتم (TCP) ابتدا تعداد زیادی بسته اطلاعاتی برای تعیین پهنای باند ارسال می شود و پس از آن سرعت دسترسی تنظیم می شود ، دقیقا مثل مورچه های برداشت کار که با فرستاندن تعداد زیادی مورچه جستجوگر به پیدا کردن غذا می پردازند و همچنین اگر بعد از گذشت ۲۰ دقیقه هیچکدام از مورچه های جستجوگر به کلونی بازنگشتند ارسال مورچه های جستجوگر متوقف می شود.

پراباکارهمچنین عقیده دارد مطالعه الگوریتم می تواند منجر به ساده شدن مقیاس توزیع پذیری شبکه ها و برنامه های کاربردی دیگر شود.

حال باید گفت شاید مورچه  ها خود اینترنت را اختراع نکرده اند ولی بدون شک از پروتکلی مانند اینترنت استفاده می کنند.نظر شما در این مورد چیست؟


منبع : gizmag

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. عالی بود من که موافقم

  2. با سلام !

    مطلب فوق العاده ای بود !!!