آخرین ماه گرفتگی سال

آخرین ماه گرفتگی سال 95 را در بامداد شنبه مشاهده کنید

بامداد شنبه این هفته (23 بهمن) شب مهمی برای علاقه‌مندان به نجوم خواهد بود چرا که رویدادهای نجومی مهمی در این شب در آسمان قابل مشاهده است. آخرین ماه گرفتگی سال 1395 در بامداد 23 بهمن بر روی ماه کامل زمستانی یا ماه برفی رخ می‌دهد و چند ساعت بعد، یک دنباله دار 45P پس از نزدیک به 6 سال، به نزدیک‌ترین فاصله‌ی خود از زمین می‌رسد.

ماه برفی به ماه کامل فوریه در آمریکای شمالی گفته می‌شود. در این زمان، ماه در سردترین و برفی‌ترین حالت خود است. این ماه در میان بومیان آمریکا به خاطر سختی شکار در شرایط سرد و برفی به ماه گرسنگی نیز معروف شده است. آخرین ماه گرفتگی سال 95 در زمانی رخ خواهد داد که زمین در یک خط بین ماه و خورشید قرار می‌گیرد و باعث می‌شود سایه‌ی زمین به طور کامل بر روی ماه بیفتد.

آخرین ماه گرفتگی سالدر بامداد شنبه 23 بهمن، ماه با عبور سایه‌ی زمین به تدریج به رنگ نقره‌ای تیره درمی‌آید و از آنجا که سایه‌ی بیرونی پراکنده‌تر زمین بر روی ماه می‌افتد، یک سایه‌ی ظریف‌تر نسبت به گرفتگی جزئی یا کلی ایجاد می‌شود که به ماه گرفتگی نیم سایه معروف است. با توجه به صاف بودن آسمان در این شب، تاریک‌تر شدن ماه به خوبی قابل مشاهده خواهد بود.

آخرین ماه گرفتگی سال 95 در ساعت 4 و 14 دقیقه بامداد شنبه به اوج خود می‌رسد

این رویداد در اروپا، آفریقا و غرب آسیا در اواخر شب در بخش جنوبی آسمان دیده می‌شود و در شمال، جنوب و مرکز آمریکا، بهترین دید در قسمت شرق آسمان وجود خواهد داشت. در کشور ما در ساعت 2 و 5 دقیقه‌ی بامداد شنبه، ماه وارد نیم‌سایه‌ی زمین شده و در ساعت 4 و 14 دقیقه‌ی بامداد به اوج گرفتگی خود می‌رسد. در این زمان، بخش‌های شمالی ماه تیره‌تر شده و سرانجام در ساعت 6 و 24 صبح، این ماه‌ گرفتگی به پایان می‌رسد.

علاوه بر ماه گرفتگی، دنباله‌ دار 45P نیز در این شب به نزدیک‌ترین فاصله‌ی خود از زمین از سال 2011 تا به الان می‌رسد. این دنباله دار در صبح روز 11 فوریه (23 بهمن) در صورت فلکی هرکول قابل مشاهده است و سپس از صور فلکی تاج شمالی، گاوران، تازی‌ ها و دب اکبر عبور خواهد کرد.

آخرین ماه گرفتگی سال

این دنباله‌دار که به «سال نو» مشهور است، در فاصله‌ی 12 میلیون کیلومتری زمین خواهد بود و برای مشاهده‌ی آن باید از دوربین یا تلسکوپ دستی استفاده کرد. این جسم سماوی هر 5 سال یک بار به داخل منظومه‌ شمسی برمی‌گردد و درخششی به رنگ سبز و آبی دارد. دنباله دار مذکور در سال 2022 به سوی زمین بازمی‌گردد.

رویدادهای نجومی ماه فوریه

در ماه فوریه 2017، رویدادهای نجومی جالب دیگری هم رخ خواهد داد. بارش شهابی آلفا قنطورسی که اولین بار در سال 1969 میلادی کشف شد، هر ساله در اوایل فوریه رخ می‌دهد و در روز 15 فوریه نیز ماه و مشتری در کنار هم قرار می‌گیرند. روز 20 فوریه هم ماه و زحل با یکدیگر ملاقات خواهند کرد و سرانجام در روز 28 فوریه (8 اسفند 95) یک خورشید گرفتگی حلقوی اتفاق می‌افتد که در جنوب کشورهای شیلی، آرژانتین و جنوب اقیانوس اطلس در قاره آمریکا و کشورهای آنگولا و کنگو در قاره آفریقا به خوبی قابل مشاهده خواهد بود. این رویداد در جنوب کشور آمریکا و جنوب غرب آفریقا نیز به صورت جزئی دیده می‌شود اما در ایران قابل رویت نیست. این خورشید گرفتگی در زمانی رخ می‌دهد که ماه در اوج زمینی قرار دارد و نمی‌تواند خورشید را به طور کامل بپوشاند.

آخرین ماه گرفتگی سال

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*