تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocado

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک بزرگترین خرده فروش آنلاین مواد غذایی جهان

سوپرمارکت آنلاین اکادو (Ocado)، بزرگترین خرده فروش آنلاین مواد غذایی در جهان است که به کمک انبارهای رباتیک مواد غذایی اش در بریتانیا، سفارش‌های مشتریان را حاضر می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی نزدیک‌تر به این انبارها و ربات‌های مشغول به کارشان بیندازیم.

کمپانی Ocado سه انبار در بریتانیا دارد که بزرگترین آن‌ها در خارج از لندن، روزانه بیش از ۱.۳ میلیون سفارش مواد غذایی را به مشتریان تحویل می‌دهد. در انبارهای روباتیک مواد غذایی این کمپانی، از ربات‌ها، تسمه نقاله‌ها، ریل‌های انتقال و جرثقیل‌های گوناگونی برای آماده کردن سفارش‌ها استفاده می‌شود. با وجود اینکه حجم سفارش‌های مواد غذایی کمپانی اکادو در بریتانیا به اندازه شرکت آمازون نیست، اما به ادعای پل کلارک (Paul Clarke)، مدیر ارشد فناوری اکادو، انبارهای رباتیک مواد غذایی این کمپانی بسیار پیشرفته‌تر و اتوماتیک‌تر از آمازون هستند. کلارک در مصاحبه با وب‌سایت بیزنس اینسایدر، با اشاره به برنامه‌های سوپرمارکت Ocado برای ساخت چهارمین انبار مواد غذایی‌اش در سال ۲۰۱۸، اظهار کرد که Ocado، پیشرفته‌ترین انبارهای اتوماتیک جهان در زمینه خرده فروشی مواد غذایی را دارد.

نگاهی به انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocado

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoبزرگترین انبار شرکت اکادو در خارج از لندن، در حدود ۳۲ هزار مترمربع مساحت دارد.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoدر این انبار روزانه بیش از ۱.۳ میلیون سفارش به کمک تسمه نقاله‌ها و ربات‌ها، درون سبدهای نارنجی رنگ، به این سو و آن سوی انبار فرستاده می‌شود.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoپس از ثبت سفارش‌ها در وبسایت Ocado، کارگران مواد غذایی را از قفسه‌های یک راهروی ۱۰۰ متری در این انبار برداشته و درون این سبدها قرار می‌دهند.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoسبدها به یک سیستم انتقال ۲۵۰۰ متری وارد می‌شوند. فعالیت کارگران در این قسمت بسیار اندک است.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoمواد غذای درون قفسه‌ها از طریق یک سیستم هوش مصنوعی کنترل می‌شود. به عنوان مثال اگر مواد غذایی موجود در قفسه‌ای رو به اتمام باشد، سیستم هوش مصنوعی سیگنال مخصوصی را ارسال کرده و این قفسه سریعا پر می‌شود. از طریق بارکدهای موجود روی اجناس هم از درست بودن سفارش‌های حاضر شده اطمینان حاصل می‌شود.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoمواد غذایی مانند سوشی یا توت فرنگی به سرعت خراب می‌شوند و باید در کمترین زمان ممکن به مشتری تحویل داده شوند. در انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocado، کمترین زمان صرف شده از برداشت محصول از قفسه تا بارگیری در کامیون‌های حمل و نقل، ۱۰ دقیقه است.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoبه کمک چنین ربات‌هایی، زمان پیدا کردن اجناس برای کارگران به حداقل می‌رسد.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoاین ربات‌ها در سیستمی به نام کندو (The Hive) کار می‌کنند. در این سیستم، مواد غذایی از طریق چنگک‌های روباتیک از محل‌های مورد نظر برداشته شده و در دسترس کارگران قرار داده می‌شوند.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoاکادو با همکاری کادرهای دانشگاهی، بر روی پروژه ساخت دست‌های رباتیک کار می‌کند.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoدست‌های رباتیک مواد غذایی حساس مانند تخم مرغ یا موز را با ظرافت بلند کرده و آسیب‌های حمل و نقل را به حداقل می‌رسانند.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoدست رباتیک تنها محصول همکاری این کمپانی با دانشگاه‌های اروپایی است، اما برنامه‌هایی برای ساخت ربات تکنسین تعمیر و نگهداری که ظاهری شبیه به عکس بالا دارد هم در دست بررسی است.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoبه گفته کلارک، ۱۲ هزار کارگر در کمپانی اکادو مشغول به کار هستند که در صورت نبود ربات‌های این کمپانی شغلی نداشتند.

به عقیده برخی اقتصاددانان، سیستم‌های اتوماسیون تهدیدی جدی برای آینده شغلی افراد هستند. شرکت مدیریت و مشاوره مکینزی (McKinsey) در گزارش سال 2015 خود، جایگزینی 45 درصد از شغل‌های موجود در بازار کار با ربات‌ها را پیش‌بینی می‌کند؛ شغل‌هایی که بخش بزرگی از آن‌ها وابسته به انبارها هستند.

تصاویری جالب از انبارهای رباتیک مواد غذایی کمپانی Ocadoانبارهای رباتیک مواد غذایی اکادو در حال پیشرفت هستند. به گفته کلارک با سرعت فعلی این ربات‌ها، تحویل سفارش‌های مواد غذایی تازه با سرعتی هرچه بیشتر درحال انجام است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*