موجودات هوشمند فضایی در کهکشان راه شیری

موجودات هوشمند فضایی در کهکشان راه شیری ؛ حیات بیگانه همین نزدیکی ها!

احتمال وجود موجودات هوشمند فضایی در کهکشان راه شیری چقدر است؟ دانشمندان بر این باورند که حیات هوشمند بیگانه ممکن است در همین نزدیکی‌ها باشد!

گروهی از دانشمندان بر اساس تحقیقات خود، از احتمال وجود موجودات هوشمند فضایی در کهکشان راه شیری خبر دادند! به عقیده آنان، با در نظر گرفتن مقیاس کهکشانی می‌توان انتظار داشت که در کهکشان راه شیری، حداقل یک تمدن هوشمند دیگر به جز انسان در حال زندگی باشد. دانشمندان اظهار داشته‌اند که این دسته از موجودات فضایی ، از تکنولوژی‌های لازم برای برقراری ارتباط با زمینیان برخوردارند، اما علت اینکه هنوز به شواهدی واقعی از آنان دست نیافته‌ایم می‌بایست مورد بررسی دقیق‌تر قرار گیرد.

این مطالعه جدید که توسط دانشمندانی با نام‌های لوئیس انکورداکی (Luis A. Anchordoqui)، سوزانا وبر (Susanna Weber) و جورج سوریانو (Jorge F. Soriano) انجام گرفته، در قالب مقاله‌ای جدید در دانشگاه کورنل منتشر گردیده است. هدف اصلی این مقاله، مطرح ساختن فرضیه وجود موجودات هوشمند فضایی در کهکشان راه شیری با قابلیت برقراری ارتباط تکنولوژیکی بوده و تمامی احتمالات ممکن را تحت بررسی خود قرار می‌دهد.

کارشناسان، تحقیقات خود را بر اساس معادله دریک (Drake Equation) انجام داده تا تعداد تمدن‌های موجود در کهکشان راه شیری را مورد بررسی قرار دهند. به عقیده آنان، موجودات هوشمند فضایی در کهکشان راه شیری به تکنولوژی لازم برای برقراری ارتباط از طریق ارسال سیگنال‌های رادیویی نیز دست یافته‌اند. محاسبات دانشمندان نشان می‌دهد که در مقیاس کهکشانی، در کهکشان راه شیری حداقل یک تمدن پیشرفته دیگر با امکان برقراری ارتباط با زمینیان وجود دارد.

علاوه بر این، دانشمندان تعداد سیاراتی که در آنان امکان شکل‌گیری تمدن‌های پیشرفته وجود دارد را با سرعت شکل‌گیری اجرام آسمانی در کمربند حیات مقایسه کردند. اما باید توجه داشت که تابش پرتوهای گاما خطری جدی برای شکل‌گیری تمدن‌های هوشمند به شمار می‌رود.

به عقیده کارشناسان، تلسکوپ فضایی تس (TESS) و جیمز وب (JWST) که در آستانه راه‌اندازی تاریخی خود هستند، می‌توانند نتایج این بررسی‌ها را به خوبی نشان دهند.

موجودات هوشمند فضایی در کهکشان راه شیری

با وجود اینکه دانشمندان بر احتمال وجود موجودات هوشمند فضایی در کهکشان راه شیری اتفاق نظر دارند، اما باید در نظر داشت که شانس شکل‌گیری حیات بیگانه در کهکشان راه شیری بسیار پایین و در مقایسه با سایر تمدن‌های احتمالی جهان در حدود ۰.۵ درصد است. همین مسئله، جستجو برای موجودات فضایی در همسایگی زمین را با پیچیدگی‌های بسیاری رو به رو می‌سازد. به عقیده کارشناسان، علت اینکه عدم کشف موجودات فضایی را می‌توان به همین امر نسبت داد.

جورج سوریانو و همکارانش در این باره می‌گویند شرط اصلی کشف تمدن‌های پیشرفته فضایی، جستجوی سیاره‌های مشابه زمین در کهکشان راه شیری است.

در این مقاله گروهی، دانشمندان آورده‌اند:

دست‌یابی به داده‌های جدید، ما را قادر خواهد ساخت درک بهتری از موارد زیر داشته باشیم:

 • قرار داشتن سیاره‌های فرازمینی در کمربند حیات
 • مدل‌های مربوط به نرخ‌ شکل‌گیری ستاره‌ها
 • بررسی وجود حیات در سیاره‌های بزرگ‌تر از زمین

پیدا کردن دوقلوهای مشابه زمین، چالشی به مراتب سخت‌تر است. چرا که این سیاره‌ها سیگنال‌های ضعیفی از خود تولید می‌کنند و تاکنون تعداد انگشت‌شماری از آنان کشف شده‌اند. تکنولوژی مورد نیاز برای تشخیص چنین سیاره‌هایی، به لطف نسل جدید تلسکوپ‌های فضایی در اختیارمان قرار خواهد گرفت. تلسکوپ فضایی تس ، یکی از اصلی‌ترین قدم‌های آژانس فضایی ناسا (NASA9 برای جستجو سیاره‌های فرازمینی و بررسی وضعیت حیات در آنان است.

مطالعات بیشتر در زمینه جستجوی هوش فرازمینی ، با راه‌اندازی رسمی تلسکوپ فضایی جیمز وب و تلسکوپ مادون قرمز میدان گسترده (WFIRST AFTA)‌ ادامه خوهد یافت. تا کشف نهایی حیات بیگانه ممکن است چند دهه فاصله داشته باشیم، اما نکته مهم تلاش‌ها و دستاورد‌هایی هستند که ما را به استقبال این کشف تاریخی می‌برند.

در سال ۲۰۱۶، دانشمندان داده‌های ماهواره کپلر را با معادله دریک مطابقت دادند. سپس معادله دریک را برای پیش‌بینی شانس وجود تمدن‌های پیشرفته در تمامی اعصار تاریخ تغییر دادند. تحقیقات نشان می‌دهد که با وجود احتمال بسیار پایین شکل‌گیری حیات هوشمند در سیاره‌های قابل سکونت، کره زمین تنها مکانی نیست که از حیات را به مرحله پیشرفته پرورش داده است.

موجودات هوشمند فضایی در کهکشان راه شیری

دانشمندان توضیح می‌دهند که شانس شکل‌گیری یک تمدن پیشرفته یک در ده تریلیون است؛ چرا که در میان تمامی مکان‌های شناخته شده با ابزارهای فعلی، انسان تنها موجودات پیشرفته کیهان شناخته می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۹ دیدگاه

 1. البته نشانه های قانع کننده ای هم وجود داره احرام مصر احرام قطبی و پیدایش یه فرود گاه سه هزار متری با قدمت سه هزار سال در پرو و صد البته نشانه های بزرگ دیگری هم هست پس نباید شک کرد که بیگانه ها در زمین کم نیستن

 2. شک نکنید که اونا هستن وتمدن چند میلیون ساله دارند و پیشرفته تر از اونی ک فکرشو میکنین هستند و شاید نه حتما به زمین رفت و امد دارن

 3. اگر یک روزی خبری از موجودات فضایی بشه…!
  فرض کنیم دوتا تمدن فضایی همدیگه رو دیده با هم ارتباط برقرار کرده و دارن به این فکر میکنن آیا این موضوع رو به مردمشون اطلاع بدن یا ن]…!من تو این کامنت میخوام فقط سه مورد از مشکلاتی که بعد از این اطلاع رسانی تاریخی برای جامعه انسانی رخ میده رو شرح بدم:
  اگه یروزی خبری از موجودات فضایی بشه همه حواسها پرت آسمون میشه و مردم دچار یک استرس و هراس در پس زمینه فکری میشوند در این صورت روند چرخه کسب و کار اقتصادی کل سیاره به خطر میفته و این به اقتصاد جهانی لطمه بزرگی میزنه.اگر تصویری ازشون تو رسانه های ملی پخش بشه که این احتمال دو برابر میشه.
  اگر یک روزی خبری از موجودات فضایی بشه بین کشورهایی که با آمریکا دچار اختلاف هستند این سوال مطرح میشه که کی قراره با این موجودات ارتباط برقرار کنه و پای مذاکره بشینه؟آیا امریکا اینکارو قراره بکنه؟حتی این دسته از کشور ها به سازمان ملل هم اعتمادی ندارند. در این صورت ممکنه در مقابل این اتفاق موضع گیری کنند و این رو یک تئوری توطئه تلقی کرده و از آمریکا سریعا بخوان به این نمایش پایان بده تا افکار عمومی مردم کشورشون تحت تاثیر این تئوری توطئه ی فراگیر قرار نگیره وگرنه جور دیگه ای وارد عمل خواهند شد.
  اگر یروزی خبری از موجودات فضایی بشه رهبران سیاسی ممکنه بخوان ازین آب گل آلود ماهی بگیرن! برای بروز نشون دادن چاچوب حکومتی خود به احتمال زیاد راجب این موجودات نظرهایی خواهند داد.کلا رهبران کشورهای حوضه آسیایی چون مکتب حکومتیشون بر اساس سنت گرایی هست نسبت به هرچیزی که جدید باشه موضع گیری میکنند.مثل علم و تکنولوژِی روشهای زندگی جدید و…چون ممکنه مردم رو از اون خط فکری که میخوان خارج کنه.پس اگه یروزی خبری ازین موجودات بشه اولین کسایی که نسبت به این اتفاق موضع گیری میکنند همین کشورها هستند.حتی ممکنه برای حفظ و ثبات خودشون درخواست بدن این موجودات برای دست بوسی به محضرشون مشرف بشن.
  پس گفتن این خبر بصورت عمومی که ما موجودات فضایی رو پیدا کردیم اصلا چیز ساده ای نیست و ممکنه ساختار فعلی کره زمین رو متحول کنه و بهم بزنه.

 4. اگه بیان یارانه بهشون تعلق میگیره یانه؟؟؟؟

 5. بابا موجودات فضایی کشف شدن.سال هاست.اما دولت ها به مردم چیزی نمیگن.

 6. یا انقد خنگن که نمیتونن مارو پیدا کنن یاهم که خیلی باهوشنو مارو دیدن نمیخوان ماروببینن ینی به مااهمیت نمیدن یا هم که اصلا تو کهکشان وجود ندارن یاهم وجود دارنو دولت و کشورا دارن ازما پنهان میکنن دلیل دیگه ای هم وجودداره؟

 7. اگه تو کهکشان راه شیری باشن که خب یا تکنولوزی بالایی داشته باشن شاید ریسک ایکنه وارد زمین بشن ویا ما متوجه بشیم رو نکردن یا اینکه اصلا به پشرفتگی که ما حساب کردیم نرسیدن در حد خود ما هستن و همدیگرو پیدا نکردیم ولی به نظر من با این وسعت بیکران و عجیب و غریب این کیهان اونا خیلی خیلی دورتر از ما هستن و بعید هست با این تکنولوژی تا هزار سال دیگه بشه پیداشون کرد واقعا با این وسعت مگه میشه خالی از سکنه باشه امکان نداره

  • دقیقا! هردفعه عظمت فضا رو میخونم یا ۱ کلیپ میبینم ازبس قابل درک نیست، کلی مویرگ پاره میکنه سرم و هنگ میکنم! اندازه ۱ اتم هم نمیشیم بعد با جنگو بمب اتم هم سروکارداریم!ریزیم ریز!هیچ، پوچ، تهی و نامرئی