اثبات تخت بودن زمین

رپر آمریکایی یک ماهواره برای اثبات تخت بودن زمین به فضا می‌فرستد

ادعایی جنجالی: ما انسان‌ها در زمینی زندگی می‌کنیم که هندسه «کروی» در مورد آن صدق نمی‌کند! آیا بی. او. بی (B. o. B) در اثبات تخت بودن زمین موفق می‌شود؟

در قرن بیست و یکم، ما انسان‌ها هنوز بر سر اثبات تخت بودن زمین و یا کروی بودن آن مشکل داریم! سرانجام باید راهی باشد که به کمک آن بتوان به این سوال پاسخ داد: زمین تخت است یا کروی؟ انجمن طرفدار صافی زمین گروه یا گروه‌هایی هستند که زمین را همچون یک دیسک صاف توصیف کرده و در سال‌های اخیر، تلاش‌های بسیاری را برای اثبات نظریه خود به کار گرفته‌اند. در همین راستا، چندی پیش مطلبی جامع در مورد زمین تخت را خدمت شما مخاطبان محترم ارائه کردیم و ادعای کروی‌گرایان و تخت‌گرایان را مورد بررسی قرار می‌دهد. اما کدام گروه از آن‌ها در اثبات ادعای خود موفق هستند؟ به نظر می‌رسد که سرانجام قرار است با تصمیم یک رپر آمریکایی با نام بی. او. بی (B. o. B) به این سوال یک پاسخ قطعی ارائه شود!

این رپر که نام کاملش «بابی رای سیمونز جونیور» (Bobby Ray Simmons Jr) است، سعی دارد با جمع‌آوری مبلغ مورد نیاز، ماهواره‌ای را به فضا ارسال کند که شواهدی از تخت بودن زمین را فراهم آورد. بی. او. بی در سال 2016 با فیزیکدان مشهور نیل دگراس تایسون (Neil deGrasse Tyson) بحثی جنجالی در مورد تخت و یا کروی بودن زمین داشت. این گفتگو رفته رفته به یک دعوای حسابی تبدیل شد و بعد از آن، این رپر یک دیس تِرَک رپ را نیز منتشر کرد و با الفاظ خود این فیزیکدان را مخاطب قرار داد! این رپر که یکی از طرفداران سرسخت نظریه زمین تخت و از اعضای انجمن طرفدار صافی زمین است، فعالیت‌های جنجالی دیگری را هم در سایر زمینه‌های نظریه توطئه از خود نشان داده که از جمله آنان می‌توان به «جنبش ضد واکسیناسیون» و همچنین «جنبش حقیقت‌گرای 11 سپتامبر 2001» اشاره کرد.

آیا اثبات تخت بودن زمین امکان‌پذیر است؟

این رپر زمین تخت‌گرا سعی دارد با جمع‌آوری مبلغ 1 میلیون دلار، یک ماهواره را با هدف جمع‌آوری اطلاعاتی از صاف بودن و یا کروی بودن زمین به فضا ارسال کند تا بدین ترتیب به اثبات تخت بودن زمین بپردازد. او خودش برای شروع، هزار دلار از این مبلغ را پرداخت کرد و تاکنون با مشارکت 98 فرد دیگر، این مبلع به 2700 دلار رسیده است.

چگونه می‌توان از کروی بودن زمین اطلاع پیدا کرد؟

اثبات تخت بودن زمین

علی‌رقم افسانه‌های موجود در مورد کریستف کلمب (Christopher Columbus)، انسان‌ها از مدت‌ها قبل متوجه کروی بودن زمین شده بودند. فیثاغورث (Pythagoras) به عنوان فیلسوف و ریاضی‌دان یونان باستان در حدود 500 سال پیش از میلاد مسیح به کروی بودن زمین پی برده بود. یونانیان باستان فکر می‌کردند که هندسه کره یک هندسه کامل و بی عیب و نقص است، به همین دلیل فیثاغورث فکر می‌کرد که زمین، یک ساختار کروی دارد. چند صد سال بعد، طبق نظر انجمن فیزیکی آمریکا (APS)، ارسطو (Aristotle) برخی از شواهد علمی را به بحث گذاشت. او متوجه شد که در هنگام ماه گرفتگی، سایه زمین بر روی ماه به شکل منحنی دیده می‌شود. استدلال دیگر ارسطو این بود که تماشای کشتی‌ها در راستای افق دریاها از فواصل دور به گونه‌ای است که در ابتدا قسمتی و سپس کل کشتی ناپدید می‌شود. اگر زمین صاف بود، می‌بایست از دیدگاه ناظر کل قسمت‌های این کشتی رفته رفته کوچک و کوچک‌تر شده و سرانجام به طور یکجا ناپدید شود.

اراتوستن (Eratosthenes) به عنوان ریاضیدان، شاعر، ورزشکار، جغرافی‌دان و ستاره‌شناس یونانی دوران اسکندر، در سال 276 پیش از میلاد مسیح زاده شد. او توانست با محاسبه زاویه سایه یک تکه چوب فرو رفته در زمین در روز انقلاب تابستانی اسکندریه (مصر امروزی)، محیط سیاره را اندازه‌گیری کند. او می‌دنست که در شهر آسوان (Aswan)، خورشید در چنین روزی هیچ سایه‌ای ندارد. تفاوت در زاویه خورشید بین شهر آسوان تا اسکندریه به اندازه یک پنجم دایره کامل بود. بنابراین اراتوستن فهمید که با دانستن فاصله دقیق این دو شهر، با یک عمل ضرب ساده می‌ـواند محیط کره زمین را محاسبه کند.

این ریاضی‌دان مجبور شد گروهی از نقشه‌برداران را استخدام کند تا فاصله این دو شهر را با قدم‌هایی دقیق محاسبه کنند. سرانجام او موفق شد محیط کره زمین را با دقت بسیار بالایی 47 هزار کیلومتر محاسبه کند. محاسبات دقیق‌تر امروزی، محیط کره زمین در حوالی خط استوا را در حدود 40 هزار کیلومتر اندازه‌گیری کرده‌اند.

علت مطرح شدن دوباره ادعای صاف بودن زمین چیست؟

اثبات تخت بودن زمین

بنابراین اگر یونانیان باستان هزاران سال توانسته‌اند کروی بودن زمین را به اثبات برسانند، به چه علت امروزه در عصر ماهواره‌ها و فضاپیماهای پیشرفته، شاهد ظهور دوباره طرفداران زمین صاف هستیم؟

احیای دوباره ادعای صاف بودن زمین از سال 1800 با نویسنده‌ای به نام ساموئل روبوتام (Samuel Rowbotham) آغاز شد. او در کتابی تحت عنوان «ستاره‌شناسی زتتیک: زمین کره ‏نیست» ‏‎(Zetetic Astronomy: Earth Not a Globe)‎‏ یک مدل کیهان‌شناسی جایگزین را مطرح کرد. به عقیده او، زمین همانند یک دیسک مسطح و تخت بوده که توسط یک گنبد فضایی (آسمان) محصور شده است. شاید در همان ابتدا، از خود این سوال را بپرسید که اگر زمین تخت و صاف باشد، بالاخره می‌توان با راه رفتن به انتهای آن رسید. با این تفاسیر، لبه پایانی زمین کجاست؟ به عقیده ساموئل روبوتام، دور تا دور زمین توسط دیواره‌های یخی قطب جنوب احاطه شده و به همین جهت لبه آن برای انسان غیرقابل دسترس است. فلسفه او به گونه‌ای بود که می‌گفت زمین از پنجره بینایی بشر کاملا تخت و صاف است، هرکسی که ادعایی خلاف آن داشته باشد بطور قطع دروغ می‌گوید! جالب است بدانید که انجمن طرفداران زمین تخت در سال 1956 تاسیس شد و توصیف جهان از دیدگاه ساموئل روبوتام را آغاز کرد. در اواسط دهه 90 میلادی، رئیس این انجمن ادعا کرد که تعداد اعضای آن به 3500 نفر رسیده و امروزه گفته می‌شود که این رقم به 555 نفر رسیده که جدیدترین عضو رسمی آنان خواننده رپ آمریکایی با نام بی. او. بی است که سعی دارد هرطور که شده اثبات تخت بودن زمین را با حرکتی پر رنگ به نام خود ثبت کند.

زمین تخت گرایان به آژانس فضایی ناسا (NASA) و یا سایر سازمان‌های فضایی اعتقادی ندارند و بر این باور هستند که یافته‌ها و گزارشات این مراکز، صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و هیچ‌کدام از آنان حقیقت ندارند. با توجه به اطلاعات درج شده در قسمت پرسش و پاسخ انجمن زمین تخت گرایان، سازمان‌های فضایی به فضانوردان مبالغ هنگفتی را پرداخت می‌کنند که از افشای حقیقت سر باز زده و از اثبات تخت بودن زمین جلوگیری کنند. به گفته زمین تخت گرایان، مسافرین هواپیما در هنگام پرواز زمین را به شکل کره نمی‌بینند؛ چرا که شیشه‌های به کار گرفته شده در ساخت پنجره هواپیما از نوع تخت نیست و ساختار آن از نوع محدب است. همین امر موجب می‌شود که افراد تصور کنند که کروی بودن زمین یک مسئله بدیهی است! از سایر ادعاهای زمین تخت گرایان می‌توان به انکار کامل ایستگاه فضایی بین‌المللی و همچنین واقعیت نداشتن گرانش زمین اشاره کرد!

ارسال یک ماهواره مستقل به فضا جهت پرده‌برداری از این واقعیت، می‌تواند به سوالات بسیاری پاسخ داده و برای همیشه شایعات را کنار بزند. از طرفی باید توجه داشت که اثبات تخت بودن زمین نیز کار آسانی برای آنان نیست. به منظور ارسال یک ماهواره به فضا، در مرحله اول باید در نظر داشت که زمین یک هندسه کروی دارد. در فرمول رسیدن به سرعت مورد نیاز برای قرارگیری در مدار زمین V = sqrt (g0*Re^2/(Re + h))، متغیر Re در واقع شعاع سیاره است. فرمولی که در سال 1600 میلادی توسط یوهانس کپلر (Johannes Kepler) کشف شد.

با این حال، مشخص نیست که آیا بی. او. بی شانسی برای ارسال این ماهواره جهت اثبات تخت بودن زمین خواهد داشت یا خیر؛ چرا که سامانه جمع‌آوری این هزینه حساب مربوطه را مسدود ساخته و تا اطلاع ثانوی، امکان پرداخت هزینه برای اجرای این پروژه وجود ندارد؛ چرا که گفته می‌شود این پروژه در واقع یک ماموریت بیهوده خواهد بود و تمامی هزینه‌ها را هدر خواهد داد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

18 دیدگاه

 1. زمین کره است چون
  1 اگر زمین تخت باشد باید خورشید بو طور مساوی به زمین گرما دهد و همه جای زمین باید یک دما باشد ولی یک دما نیس استوا گرم و قطب شمال سرد است
  2 چطور نظریه تختی زمین ثابت شود وقتی که ایران بعد از ظهره افریقا ظهره و برزیل و امریکا بامداد
  3 در صورت مسطح بودن زمین باید بدون جو می بوده و این باعث می شود که زمین یک روزه غول سرما شود و روزانه هزاران شهاب سنگ به زمین برخورد می کرد .
  4 دیگه شب نداریم چون اگر زمین تخت باشد زمین نمی تواند به دور خورشید حرکت کند و حتا خورشید م نمی تواند دورزمین حرکت کند اگر زمین تخت باشه خورشید اید به سورط طولی حرکت کند و این حرکت بی بازگشته (خورشید که نمیتونه بره زیر زمین میتونه )

 2. والا ما که نمیدونیم چی شد بدبختی درسه کروی بودنو خوندیم گیج شدیم

 3. مهدی اون وره اب چیههههه؟؟؟؟ زمین خورشید در حال حرکت گرد دور تا دوره زمینه با رسم شکل باید بگم؟؟؟؟؟

 4. نمیزارن پول جم بشه چون نمیخان مردم بفهمن واقعیتو

 5. سلام

  به خدا مردم مغزشونو از دست دادن اخه داداش من اگه زمین گرد نبود که نمیشد تو اونطرف اب روز باشه اینجا شب و برعکس اخه یکم فکر هم بد نیست!!!!

 6. دیروز اعلام شد رپره اسبات کرده ناسا هم مجبور به اوز خاهی شده

 7. تابحال دو بار پیام گذاشتم پاک شده. میشه بپرسم چرا؟ اگر دوباره اون لینک هارو بفرستم کامنتم پاک میشه؟ مشکل شما با اون لینکاست؟

 8. میشه لطفا پیام من رو پاک نکنید؟؟؟؟

 9. اینای که فکر میکنن زمین تخته یه مشت ادمهای بیسواد و احمق هستن..درسته که غربیها از نظر علمی پیشرفته هستن ولی ادامهای دیونه هم توشون کم نیست.. تازه
  با قایق های پیشرفته و مجهزی که الان هست خیلی راحت میتونن زمین رو دور بزنن نیاز به اون همه هزینه نیست

 10. البته ممکنه هست تخت باشه یه عمر جیب مردمو با گرد بودنش خالی کرده باشن ها

 11. این رپر تتلو آمریکایی هاست میخاد مشهور شه

 12. این رپر تتلو آمریکایی هاست

 13. همش 2700 دلار جمع شده فعلا :)) 1 میلیون ایشالا 50 سال دیگه جمع میشه

 14. این دوستمون رو برید زندگی نامش رو مطالعه کنید میفهمید برای معروف شدن هر کاری دست میزنه این سری رفت سراغ این داستان
  واقعا دیگه بعضی ها شورش رو در میارن تو خیالبافی اونم تو عصری که علم داره تصاعدی و با سرعت غیر قابل کنترل پیشرفت میکنه

 15. عجیب ! مگه ماهواره ها برای به دور زمین نمیچرخند ؟ چطور سطح تخت میشه دورش چرخید ؟