چیپست کایرین 970

برتری‌های چیپست کایرین ۹۷۰ هواوی نسبت به سایر رقبا

شرکت هواوی در نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷ از چیپست کایرین ۹۷۰ (Kirin 970) رونمایی کرد. در این مطلب، مدیران هواوی از برتری‌های این چیپ جدید نسبت به رقبا صحبت می‌کنند.

هواوی طی هفته‌های اخیر از چیپ جدید خود با نام کایرین ۹۷۰ (Kirin 970) رونمایی کرد. همچنین بر مبنای آخرین اخبار، هواوی از این چیپ در گوشی پرچمدار آتی خود یعنی Mate 10 که به زودی آن را عرضه می‌کند بهره خواهد گرفت. این چیپ از قابلیت‌هایی برخوردار است که برای اولین بار می‌تواند هوش مصنوعی یا AI را به گوشی های تلفن همراه وارد کرده و آن‌ها را از یک Smart Phone یا تلفن هوشمند به Intelligent Phone یا تلفن برخوردار از هوش مصنوعی بدل کند.

اصلی‌ترین شاخصه‌ای که چیپست کایرین ۹۷۰ را از سایر چیپ‌های مشابه متمایز می‌کند، بخش NPU در این چیپ جدید است. تاکنون کاربران با مفاهیمی چون CPU یا Central Processing Unit به عنوان پردازنده اصلی دستگاه و GPU یا Graphic Processing Unit به عنوان پردازنده گرافیکی دستگاه آشنا بودند ولی در Kirin 970، هواوی از بخش جدید با عنوان NPU یا Neural Network Processing Unit رونمایی کرده است.

قابلیت هوش مصنوعی در چیپست کایرین ۹۷۰

NPU در واقع همان بخشی در چیپ است که قابلیت هوش مصنوعی یا AI را در آن ایجاد می‌کند و به Kirin 970 امکان یادگیری از طریق شبکه‌های عصبی را می‌دهد. به گفته اریک ژو چن، مدیر بخش طراحی تیم Kirin در هواوی، این مغز مصنوعی در کنار CPU و GPU تعبیه شده در چیپست کایرین ۹۷۰ می‌تواند تا ۲۵ برابر کارایی بالاتر را در پردازش‌های گرافیکی و منطقی برای گوشی بهره‌مند از این چیپ به ارمغان بیاورد. نکته جالب اینجاست که این افزایش کارایی، با افزایش بهره‌وری به میزان ۵۰ برابر در این چیپ همراه است. به عبارت دیگر در Kirin 970 به هر میزان که کارایی بیشتر شده، مصرف انرژی آن به دو برابر میزان افزایش کارایی، کاهش یافته است! به نظر می‌رسد قرار دادن NPU در این چیپ موجب افزایش کارایی چشمگیر آن در پخش پردازش مرکزی و گرافیکی آن نیز شده است.

مدیر عامل هواوی، ریچارد یو، در هنگام معرفی و رونمایی از کایرین ۹۷۰ در نمایشگاه IFA 2017 در ماه گذشته به میزان ترانزیستورهای به کار گرفته شده در این چیپ هم اشاره داشت و گفت که مهندسان هواوی با جای دادن ۵.۵ میلیارد ترانزیستور با معماری ساخت ۱۰ نانومتری موفق به ایجاد این قابلیت‌ها در این چیپ شده‌اند. در این مراسم او به عملکرد بهتر چیپ Kirin 970 نسبت به رقبای خود در اپل و سامسونگ هم اشاره داشت و با نشان دادن نتایج تست‌هایی مانند تست تشخیص چهره، برتری‌های این چیپ را به رخ رقبا کشید.

این‌ها ارقامی اعجاب‌آور هستند که البته ما باید تا عرضه گوشی پرچمدار جدید هواوی یعنی Mate 10 برای مشاهده کارایی واقعی آن‌ها در عمل صبر کنیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. فقط هواوی
    هواوی = آینده
    سامسونگ = کشک
    اپل = بوق

  2. من نمیفهمم چطور پردازنده cor i7 دارای ۱.۵ میلیارد ترانزییستور هست اونوقت پردازنده موبایل ۵.۵ میلیارد یه خورده عجیبه برام