فیلم برداری

بهترین گوشی های 2017 از نظر کیفیت ضبط ویدیو ؛ سلطان فیلم برداری امسال کدام موبایل است؟

بهترین گوشی های 2017 از نظر کیفیت ضبط ویدیو را در این مطلب معرفی می‌کنیم. یکی از اصلی‌ترین قابلیت های یک دوربین موبایل، توانایی برای ضبط ویدیوهای دارای کیفیت بالاست. با در نظر گرفتن این موضوع، کیفیت فیلم برداری دوربین موبایل کدام گوشی هوشمند بهتر است؟

با تمام شدن سال 2017 بر آن شدیم تا برترین گجت‌ها در دسته‌بندی‌ها و زمینه‌های مختلف را معرفی کنیم. در سال جاری، تعداد زیادی گوشی موبایل معرفی شدند که داشتن دوربین‌ های موبایل باکیفیت از جمله مشخصه‌های فنی ثابت میان‌ آن‌ها محسوب می‌شود. در این بین باکیفیت دوربین، متعلق به پرچمداران است که اغلب به توانایی فیلم برداری 4K مجهز شده‌اند.

در مطالبی جداگانه بهترین گوشی های سال 2017 از نظر کیفیت عکس برداری دوربین اصلی و حتی دوربین سلفی را معرفی کردیم. در این مطلب قصد داریم بهترین‌ها از نظر کیفیت فیلم برداری را معرفی کنیم. یکی از ویژگی‌های این مطلب، نمایش یک ویدیوی نمونه از دوربین هر گوشی موبایل معرفی شده است. این ویدیوها در شرایط یکسان و در محیطی ثابت ثبت شده‌اند و به همین دلیل می‌توان به عنوان فاکتوری ارزشمند به منظور مقایسه دوربین گوشی ها از آن‌ها استفاده کرد.

ال جی وی 30

فیلم برداری گوشی

نه تنها وی 30، بلکه دو محصول پیشین سری V ال جی نیز از نظر ضبط ویدیو در زمره بهترین‌های سال معرفی خود قرار می‌گیرند. از جمله ویژگی‌های آن‌ها در بخش فیلم برداری ، ارائه کنترل‌های بیشتر حین استفاده از حالت دستی است.

در این گوشی ها از ضبط صوتی جهت‌دار خبری نیست، اما در عوض قابلیت‌های دیگری به منظور ضبط صدا دریافت خواهید کرد. انتخاب نرخ فریمی، سرعت شاتر، ISO و همچنین وایت بالانس و فوکوس پیکینگ از جمله قابلیت‌هایی است که دوربین ال جی وی 30 را از نظر توانایی‌های بخش فیلم برداری چند سر و گردن از بقیه مدل‌ها بالاتر قرار می‌دهند. حتی تعدادی از گوشی هایی که دارای حالت فیلم برداری دستی هستند، چنین قابلیت‌هایی را در اختیار کاربر قرار نمی‌دهند.

یکی از قابلیت‌های جدیدی که همراه با رونمایی ال جی وی 30 معرفی شد حالت Cine نام دارد. به لطف آن می‌توان برای دست پیدا کردن به ظاهری دلخواه، یکی از 15 افکت رنگی از پیش تعیین شده را به ویدیو اعمال کرد. می‌توان بعد از ضبط ویدیو، این افکت‌ها را به آن اضافه کرد و بعد از تست هر 15 مورد، بهترین را برگزید.

فیلم برداری گوشی ال جی وی 30

زوم نقطه‌ای قابلیت دیگر دوربین ال جی وی 30 حین فیلم برداری است و به کاربر اجازه می‌دهد بر روی یک حادثه در حال رخ دادن، بزرگنمایی انجام داد، حتی اگر محل مربوط به آن در مرکز قاب قرار نداشته باشد. به عبارت دیگر، برخلاف دوربین‌های عادی که عمل بزرگنمایی را تنها در مرکز چهارچوب انجام می‌دهند، در ال جی وی 30 می‌توان حین فیلم برداری بر روی هر نقطه دلخواهی زوم کرد.

در برخی موارد اعمال افکت‌های این دوربین موبایل نتیجه خوبی ندارند، اما در هر صورت ویدیوهای ضبط شده توسط دوربین این گوشی در حالت عادی، فوق‌العاده باکیفیت هستند. می‌توان به جای فیلم برداری به صورت 4K با نرخ 30 فریم بر ثانیه، در رزولوشن فول اچ‌دی و با نرخ 60 فریم بر ثانیه به ضبط ویدیو پرداخت. متاسفانه تنها حین استفاده از این رزولوشن می‌توانید از قابلیت‌ تثبیت‌کنندگی دوربین ال جی وی 30 استفاده کنید و حین فیلم برداری 4K چنین امکانی وجود ندارد. وجود یک سنسور دارای زاویه فوق‌العاده باز، مزیت‌های بسیار زیاد خود را در زمان فیلم برداری با این گوشی موبایل نشان خواهد داد.

سونی اکسپریا ایکس زد 1

فیلم برداری گوشی

سونی در سال جاری، پرچمداران خود را به دوربین موبایل جدیدش با نام Motion Eye مجهز کرد. مهمترین ویژگی این دوربین دارای رزولوشن 19 مگاپیکسل، توانایی فیلم برداری با نرخ باورنکردنی 960 فریم بر ثانیه است! به این ترتیب ساخت ویدیوهای سوپر اسلوموشن امکان‌پذیر می‌شود. البته تنها در زمان فیلم برداری با رزولوشن اچ‌دی، امکان ساخت ویدیوهای فوق آهسته میسر است.

کاربران زیادی همچون ورزشکاران حرفه‌ای می‌توانند از این قابلیت دوربین پرچمداران سونی در سال 2017 نظیر اکسپریا ایکس زد پریمیوم و اکسپریا ایکس زد 1 به نفع خود بهره ببرند. علاوه بر آن می‌توان در حالت عادی، با ضبط ویدیوهای دارای رزولوشن 4K بهترین کیفیت ممکن را در اختیار داشت. جایگزینی کدک H.264 با کدک H.265 از دیگر توانایی‌های دوربین پرچمداران اخیر سونی است و به لطف آن، ویدیوها بدون کاهش کیفیت، فضای کمتری اشغال خواهند کرد.

اپل آیفون 10

فیلم برداری گوشی

آیفون‌های سال 2017، دارای توانایی فیلم برداری سوپر اسلوموشن نیستند، اما در عوض قابلیتی دارند که در هیچ‌ کدام یک از پرچمداران بازار موبایل دیده نمی‌شود. با دوربین موبایل آیفون 8، آیفون 8 پلاس و آیفون ایکس می‌توان در رزولوشن 4K، با نرخ 60 فریم بر ثانیه به فیلم برداری پرداخت. توانایی دیگر آن، امکان فیلم برداری در رزولوشن فول اچ‌دی با نرخ 240 فریم بر ثانیه است. این نرخ فریمی و یا رزولوشن را می‌توان در برخی گوشی های دیگر نیز مشاهده کرد، اما نمی‌توان هر دوی آن‌ها را همزمان با یکدیگر در اختیار داشت.

اپل در آیفون‌های جدید، در بخش فیلم برداری گل کاشت. به عنوان نمونه‌ای دیگر از قابلیت‌های آن‌ها می‌توان به امکان انتخاب از میان کدک‌های H.264 و H.265 اشاره کرد. بیشتر گوشی های معرفی شده در این لیست، تنها حین استفاده از رزولوشن 4K بهترین کیفیت ممکن را ارائه می‌کنند، اما آیفون‌های جدید حتی در زمان فیلم برداری در رزولوشن فول اچ‌دی در هر دو نرخ 30 و 60 فریم بر ثانیه، کیفیت خارق‌العاده‌ای دارند.

قرار گرفتن تثبیت‌کنندگی نوری و الکترونیکی تصویر در کنار یکدیگر در هر دو سنسور دارای زاویه باز و تله فوتوی آیفون ایکس، سبب می‌شود فیلم برداری با گوشی موبایل تبدیل به تجربه‌ای خارق‌العاده شود. به این ترتیب کمترین میزان لرزش در ویدیوها احساس خواهد شد.

گوگل پیکسل 2

فیلم برداری گوشی

گوگل پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال توانستند در بخش بهترین دوربین موبایل از نظر عکاسی، با اقتدار در صدر جدول قرار بگیرند. گوشی های سال 2016 گوگل نیز از نظر دوربین جزو بهترین‌های بازار بودند، اما این توانایی در محصولات سال جدید به اوج خود رسید.

در این دوربین، حین فیلم برداری خبری از حالت دستی، ضبط ویدیوی سوپر اسلوموشن و یا حتی نرخ فریمی بالا نیست و تنها در رزولوشن فول اچ‌دی، می‌توان به وسیله آن با نرخ 60 فریم بر ثانیه به ضبط ویدیو پرداخت. با این حال، اصلی‌ترین قدرت دوربین پیکسل‌های جدید در بخش فیلم برداری، تثبیت‌کنندگی آن است. گوشی‌ های پیکسل سال 2017 به طرز خارق‌العاده‌ای می‌توانند بیشترین تکان‌ها حین فیلم برداری را خنثی کنند.

سامسونگ گلکسی نوت 8

فیلم برداری گوشی

سامسونگ گلکسی نوت 8 در بخش فیلم برداری ویژگی منحصربه‌فردی ندارد، اما به لطف مجهز شدن به سنسور قدرتمند، داشتن تثبیت‌کنندگی نوری و الکترونیکی تصویر و پشتیبانی از رزولوشن 4K می‌تواند ویدیوهای بسیار باکیفیتی ضبط کند.

اگرچه حین مقایسه پرچمدار مجهز به دوربین دوگانه سامسونگ با آیفون‌ 10 از نظر کیفیت عکس برداری، رقابت بسیار نزدیکی بین آن‌ها مشاهده می‌کنیم، اما در بخش فیلم برداری، آیفون‌های جدید چند سر و گردن از گلکسی نوت 8 بالاتر قرار می‌گیرند. از دیگر قابلیت‌های گلکسی نوت 8 حین فیلم برداری، امکان انتخاب از میان کدک‌های H.264 و H.265 است.

اچ تی سی یو 11 پلاس

فیلم برداری گوشی

ضبط ویدیو با کدک H.264، در رزولوشون 4K و با نرخ 30 فریم بر ثانیه نتایج جالبی دارد. متاسفانه حین استفاده از بیشترین رزولوشن، امکان تثبیت ویدیو وجود ندارد. اگرچه صدا به صورت استریو ضبط می‌شود، اما نرخ بیتی آن تنها 96 کیلوبیت بر ثانیه است. قابلیت فوکوس آکوستیک از دیگر توانایی‌های دوربین دومین پرچمدار اچ تی سی در سال جاری است. البته دوربین این مدل و اچ تی سی یو 11 تفاوتی با یکدیگر ندارند. برای شاخص کردن توانایی دوربین این پرچمدار در بخش فیلم برداری باید به قابلیت آن در ضبط صدا اشاره کنیم که به لطف زوم کردن بر روی سوژه عکس، به بهترین نحو ممکن صورت می‌گیرد.

هواوی میت 10

فیلم برداری گوشی

در دوربین پرچمداران سری Mate سال جاری، برای انتخاب کدک حق انتخابی وجود نداشته و حین ضبط ویدیو در رزولوشن 4K از H.265 و حین فیلم برداری در رزولوشن فول اچ‌دی از H.264 استفاده می‌شود. متاسفانه در این دوربین‌ خبری از تثبیت‌کنندگی الکترونیکی تصویر نیست. با این حال، ویدیوهای دارای رزولوشن 4K آن کیفیت خارق‌العاده‌ای دارند. ویژگی‌های منحصربه‌فرد هواوی میت 10 همگی به واحد هوش مصنوعی تراشه آن مربوط می‌شوند. این بخش حین عکاسی کاربردهای فراوانی دارد، اما به نظر می‌رسد در زمان فیلم برداری، چندان نمی‌توان بر روی توانایی‌های هوش مصنوعی دستگاه حساب باز کرد.

شیائومی می ای 1

فیلم برداری گوشی

این محصول مخصوص افرادی است که با وجود علاقه به فیلم برداری در رزولوشن 4K، مایل به صرف هزینه زیاد نیستند. شیائومی می ای 1 (می 5 ایکس) با وجود داشتن دوربینی با توانایی پشتیبانی از رزولوشن فیلم برداری 4K، تنها حدود 200 یورو قیمت دارد.

در این گوشی تنها حین ضبط ویدیو در رزولوشن فول اچ‌دی می‌توان از تثبیت‌کنندگی الکترونیکی تصویر استفاده کرد و دیگر خبری از تثبیت‌کنندگی نوری تصویر فارغ از رزولوشن انتخاب شده نیست. استفاده از این رزولوشن نیز تنها با نرخ 30 فریم بر ثانیه امکان‌پذیر است. در شیائومی می 5 ایکس، وضوح فیلم برداری 4K در ابتدایی‌ترین حالت ممکن در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

موتورولا موتو زد 2 فورس

فیلم برداری گوشی

موتو زد 2 فورس، پرچمدار موتورولا در سال 2017 بوده و همانند سایر گوشی های هم‌رده خود قادر است ویدیوهای دارای رزولوشن 4K بسیار باکیفیتی ضبط کند. اصلی‌ترین ویژگی‌ محصولات سری Moto ماژولار بودن آن‌ها است. حال با خرید موتو زد 2 فورس می‌توانید در کنار استفاده از ماژول‌های مختلف به منظور افزایش توانایی‌های گوشی، به فیلم برداری در رزولوشن 4K بپردازید.

وان پلاس 5 تی

فیلم برداری گوشی

تثبیت‌کنندگی الکترونیکی تصویر حین ضبط ویدیو در رزولوشن 4K، که توسط دوربین وان پلاس 5 تی ارائه می‌شود، می‌تواند کاملا قابل قبول باشد. از دیگر قابلیت‌های فوق‌العاده آن می‌توان به ضبط ویدیو در رزولوشن فول اچ‌دی با نرخ 60 فریم بر ثانیه اشاره کرد. با توجه به قیمت وان پلاس 5 تی، توانایی آن در بخش عکاسی و فیلم برداری و سخت افزار بسیار قدرتمند، این گوشی گزینه خرید مناسبی محسوب می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

11 دیدگاه

 1. توی اینا بهرینشون آیفون بود و بدترینشون هواییی
  اما هیچ کدومشون هنوز به گرد پای لومیاها هم نرسیدن برید امتحان کنید ببینید.
  لومیا توی شب هم خیلی بهتر از اینا هست

 2. کدوم بهتر بود؟؟ چون کیفیت رو تغییر داده بودید و فایل اصلی رو نزاشتین نشد که ببینیم کدوم بهتر بود اما میت 10 و نوت 8 و آیفون خیلی خوب بودن

 3. چه خوبه شرکتها رقابت میکنن و روز به روز پیشرفت میکنن و ما لذتش رو میبریم?
  اصلا حالا که اینجوریه همه خوبن و واسه 8k تلاش کنین ?

 4. همشون خوب بودن انصافا زیاد تفاوتی توشون نیست سلیقه ایه بیشتر

 5. میت ده از همه بهتر بود با سامسونگ
  ایفون گرونه خوب بود ها ولی خب گرونه پنج میلیون کی میده بابتش

 6. خوب همین طور که دیدین ایفون از همه سر تره فقدم افونه که 60fps هستش همه چیش واقعیه من یه سونی ۵ سال پیش خریدم ۲۰ مگا پیکسل بود ولی ۶ م پ هم نبود