سه فناوری مغزی که باید در سال 2018 منتظر آن باشیم | گجت نیوز
آخرین مطالب
17
امروز
فناوری مغزی

سه فناوری مغزی که باید در سال 2018 منتظر آن باشیم

با توجه به موفقیت های چشمگیر در حوزه علوم و تکنولوژی های مربوط به مغز در سال 2017، احتمالا در سال 2018 شاهد معرفی سه فناوری مغزی جدید خواهیم بود. که هر کدام از آنها قادر به تغییرات چشمگیر در نوع زندگی انسان خواهند بود.

میشل ماهاربیز (Michel Maharbiz) از دانشگاه برکلی کالیفرنیا در یک کنفرانس خبری در موسسه فناوری ماساچوست گفت:

در سال 2018 در حوزه فناوری های مغزی، سه فناوری جدید Neural dust، تایپ کردن با استفاده از ذهن و مغزهای کوچک قابل دسترسی خواهند بود.

ماهاربیز گفت:

هر چیزی که شما در مورد پیشرفت الکترونیک می‌شنوید، بسیار بسیار کوچک است. ما مشتاقانه منتظر نتایج برنامه های عصبی 65 میلیون دلاری دارپا، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی پنتاگون (DARPA) هستیم که هدف آن توسعه یک ایمپلنت مغزی است که می‌تواند به صورت دیجیتال با جهان خارج ارتباط برقرار کند. اولین گام برای انجام این کار تشخیص سیگنال های الکتروشیمایی نورون ها است.

Neural dust/neurograins

دانشمندان دانشگاه براون در حال تولید نانو ذراتی به اندازه دانه نمک هستند که حاوی یک الکترود برای تشخیص فعالیت های عصبی نورون ها است. این فناوری قادر است تا فعالیت یک میلیون نورون را به صورت دیجیتال، از طریق فرکانس های رادیویی به یک رایانه خارجی ارسال کند.

ماهاربیز و همکارانش در یک مطالعه تحقیقاتی که در سال 2016 بر روی موشها انجام شد، اعلام کردند که دستگاه های بیسیم کوچک می‌توانند فعالیتهایی که نورون ها انجام می‌دهند را شناسایی کنند.

تایپ با ذهن (Thought-Powered Typing)

فناوری مغزی

دومین فناوری که در سال 2018 قابل عرضه خواهد بود، فناوری تایپ با استفاده از ذهن است. توسط این فناوری به جای تایپ کردن و یا استفاده از برنامه های تبدیل صدا به متن که موجب آلودگی صوتی محل کار شما خواهد بود، در ذهن خود تنها به متن مورد نظر فکر می‌کنید، سپس اطلاعات مغزی شما با استفاده از یک تراشه استخراج شده و در کامپیوتر پردازش می‌شود. با این فناوری شما قادر به تایپ 100 کلمه در دقیقه خواهید بود.

مغز کوچک (Mini-brains)

سومین فناوری مغزی که مغز کوچک نامیده می‌شود، در واقع مربوط به ساخت مغزهای کوچک زیستی با استفاده از سلولهای بنیادی است. دانشمندان موفق شدند با تحریک سلولهای بنیادی برای اولین بار سلول های تکامل یافته مغزی را در دو بخش کورتکس و سایر ساختارهای مغزی را مشابه نمونه واقعی ولی در مقیاس بزرگتر تولید کنند.

۸ دیدگاه

 1. چرا من خوابم نمیبره ?

  (0)
 2. واقا چقد علم داره پیشرفت میکنه

  (1)
 3. منتظر هیچ کدوم نیستم D: چون هر 3 به شدت مضخرفن!

  (1)
 4. کاش یه چیزی درست کنن که آدم بدون کلاس رفتن و مطالعه به زبان های مختلف جهان تسلط پیدا کنه و راحت بتونه مکالمه کنه و بنویسه و دیگه نیازی نباشه این همه ریاضت بکشه
  مثلا یه تراشه ای چیزی
  یا یه ماده خوراکی

  (2)
 5. مغزم دارن درست میکنن بجان خودم چند سال دیگه موجود جانوری چیزی درست میکنن
  بابا مگه بیکارید خودمونم تو این سیاره زیادیم

  (1)
 6. این تایپ ذهنی خیلی خوبه دمشون گرم

  (0)
  • هنوز خیلی نوپاس این تکنولوژی، مثل ربات های انسان نما

   چون 100 کلمه در دقیقه (بر اساس متن) نسبت به عملکرد یه تایپیست حرفه ای کمه، تازه شما اشتباهات فکری و نحوه گزینش کلمات توی ذهن پیش از تایپ با دست یا بیان با زبان هم در نظر بگیر

   (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*