رییس جمهور فرانسه

رییس جمهور فرانسه روی خوشی به موضوع فیلترینگ نشان داد!

امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه عقیده دارد در زمان انتخابات و جریان داشتن کمپین‌های تبلیغاتی، وب سایت‌ ها باید برای جلوگیری از شایعه‌پراکنی و انتشار اخبر ناصحیح فیلتر شوند. به عقیده رییس جمهور فرانسه فیلتر کردن وب سایت ها از قضاوت اشتباه افراد جلوگیری می‌کند.

غول‌های بزرگ دنیای تکنولوژی همچون فیس بوک و گوگل سال‌ها است به دنبال روشی برای تشخیص و حذف اخبار ناصحیح از شبکه‌های اجتماعی خود می‌گردند، اما در یافتن آن عاجز ماند‌ه‌اند. اهمیت این موضوع بسیار بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. بسیاری انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور ایالات متحده آمریکا و به دردسر افتادن میلیاردها نفر از مردم کره زمین را بر گردن فیس بوک می‌اندازند، چرا که در زمان تبلیغات دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، حجم انبوهی از اخبار ناصحیح درباره رقیب انتخاباتی وی یعنی هیلاری کلینتون در سطح بزرگترین شبکه اجتماعی منتشر شد و ذهن مردم را نسبت به او خراب کرد.

اما به نظر رییس جمهور فرانسه راهکار بسیار مناسبی برای این کار پیدا کرده است. البته پیشنهاد وی یک راه حل نبوده و در اصل پاک کردن صورت مسئله است! به عقیده امانوئل مکرون باید دسترسی به وب سایت‌ ها را به طور کامل قدغن کرد تا از بروز چنین حوادثی جلوگیری شود.

امانوئل مکرون، رییس جمهور ۴۰ ساله و جوان فرانسه، روز چهارشنبه سوم ژانویه (سیزدهم دی) در گفتگو با روزنامه نگاران گفت طی تصمیمی جدید قصد دارد با وضع قوانینی تازه، مشکل اخبار فیک آنلاین در زمان راه افتادن کمپین‌های سیاسی را برطرف کند.

رییس جمهور فرانسه

در طرح وی اقدامات سرسختانه‌ای مطرح شده است، به طوری که دولت را قادر می‌سازد اخبار ناصحیح را حذف کرده و یا وب سایت های انتشاردهنده آن‌ها را به طور کامل بلاک کند. او عقیده دارد برای محافظت از دموکراسی‌های لیبرال می‌بایست خیلی محکم ایستاد و قوانین جدی و شفافی وضع کرد. وقتی اخبار دروغین و جعلی پراکنده می‌شوند، مردم بر اساس آن‌ها دست به قضاوت زده و تصمیمی اشتباه می‌گیرند، پس باید این مطالب فیک را حذف و سپس حساب‌های کاربری را از بین برد و در نهایت، وب سایت مذکور را بلاک کرد.

رییس جمهور فرانسه معتقد است در تبلیغات آنلاین حین برگزاری کمپین‌های انتخاباتی، باید شفافیت‌سازی کاملی انجام بگیرد. یکی از دلایل تصمیم‌های سرسختانه مکرون، تلاش برای آسیب رساندن به وی از طریق دنیای مجازی بود، اما هکرها در نهایت نتوانستند کاری از پیش ببرند و این فرد به حق واقعی و قانونی خود دست پیدا کرد.

فیس بوک و توییتر

بر اساس گفته‌های گاردین، قوانین جدید وضع شده در فرانسه، پلتفرم‌ها را مجبور به اعلام عمومی افراد انتشاردهنده تبلیغات می‌کند. همچنین افراد دیگر نمی‌توانند طی کمپین‌های انتخاباتی به میزان نامحدود برای تبلیغات آنلاین هزینه کرده و برای آن‌ها محدودیت‌هایی در نظر گرفته خواهد شد.

تصمیم رییس جمهور فرانسه بعد از اقدامات فیس بوک و توییتر گرفته شده است

بررسی‌ها نشان داده فیس بوک و توییتر قدم‌های مهمی برای افزایش شفافیت در تبلیغات آنلاین انجام داده‌اند. در ماه اکتبر (آبان)، فیس بوک تبلیغ‌کنندگان سیاسی را مجبور کرد اطلاعات بیشتری پیرامون هویت خود منتشر کنند. توییتر در همان ماه اعلام کرد از این پس اطلاعات بیشتری درباره کمپین‌های تبلیغاتی شامل افراد درخواست‌کننده و هزینه‌های صرف شده منتشر خواهد کرد. توییتر همچنین به کاربران اجازه می‌دهد اطلاعات بیشتری درباره تبلیغات هدفمند نمایش داده شده به آن‌ها به دست آورده و از انتشاردهندگان درخواست می‌کند خود را به صورتی شفاف‌تر معرفی کنند.

تصمیم امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه سبب می‌شود غول‌های دنیای تکنولوژی، در صورت انتشار اطلاعات ناصحیح و پراکنده کردن اخبار جعلی مجبور به پاسخ‌گویی باشند. با وادار کردن انتشاردهندگان تبلیغات به معرفی خود به صورتی واضح و همچنین اعلام هزینه‌های صرف شده، دولت فرانسه از انتشار اخبار جعلی به میزان زیادی جلوگیری خواهد کرد. باید دید آیا با انجام این فعالیت‌ها، رعایت اصول دموکراسی همچنان امکان‌پذیر است یا خیر.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

 1. نمیدونم چرا هیچ کس از فیلترینگ گسترده کشور های اروپایی به خصوص فرانسه حرفی نمیزنه همه مردم کشور ما فکر میکنند فقط ما تو دنیا دست به فیلتر میزنیم اما این در حالیه که بدونید با دستور مستقیم رییس جمهور فرانسه شبکه های مجازی مثل فیسبوک مدت هاست در کشور فرانسه فیلتر هست اما نمیدونم چرا کسی در رابطه با این حرفی نمیزنه!

 2. به نقل از ویکی پدیا:

  «در زمینهٔ استانداردهای بین‌المللی، فرانسه را می‌توان از کشورهای پیشرو دانست. استانداردهای بالای زندگی، تحصیلات، سلامت، امید به زندگی، آزادی و شاخص بالای توسعه انسانی فرانسه را از جمله کشورهای ایده‌آل برای زندگی معرفی می‌کند. فرانسه همچنین از کشورهای مؤسس سازمان ملل متحد بوده و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز می‌باشد. فرانسه همچنین در چندین گروه و نهاد بین‌المللی دیگر چون فرانسه‌زبانی، گروه هشت، گروه بیست، ناتو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، سازمان تجارت جهانی و اتحادیهٔ لاتین عضویت دارد. این کشور همچنین از کشورهای پیشرو در تأسیس اتحادیهٔ اروپا بوده‌است.»

  خنده دار نیست سیاست های اینا با ما ایرانی ها مقایسه بشه؟؟؟

 3. جوامع غربی آب برده!!

  مرگ بر غرب، مسئولین ما گاها فهمیده ترن، چندتا نماینده مجلس مخالفت کردن با فیلترینگ این ۲-۳ روزه

  • دوست گرامی، این نوع مخالفت های ظاهری رو باور نکن 🙂
   لطفا از واژه مرگ هم برای انتقاد استفاده نکنید 🙂
   تمام جوامع حق زندگی مسالمت آمیز و همراه با آزادی (فردی در قالب قوانین ملی و همینطور بیان) رو دارن 🙂
   در رابطه با سخنان آقای مکرون، ایشون فقط میتونه به موازات قانون اساسی کشورش عمل کنه و ازونجایی که فرانسه دارای حکومتی دموکراتیکه، امکان سلیقه ای عمل کردن یک فرد دور از اذهان قرار میگیره 🙂

 4. و بعد نتیجه میگیرن که فیلترینگ خوبه
  حالا اگه همین ایشون میومد از اینترنت بدون محدودیت حمایت میکرد اسمشم نمیاوردن
  امیدوارم گجت نیوز مثل دیجیاتو و زومیت نشه

 5. در کشور فرانسه یک فرایند دموکراتیک برقرار است.

  قابلیت فبلتر کردن وب سایت ها خارج از محدوده دموکراسی هست. (ممکنه یک قانون اساسی رو ۵% جمعیت قبول نداشته باشه و در این صورت نباید چوب قانون اساسی که مورد قبولش نیست رو بخوره)

  هیچ حزبی از هیچ دموکراسی نمی تونه به ۵۱% از افراد پول بده و مابقی دستشون تو حنا باشه.

  هیچ حزبی نمی تونه بنگاه های اقتصادی باز کنه و فقط یک سری افراد خاص رو وارد چرخه کار کنه

  (بنگاه های اقتصادی می تونه تاسیس شبکه تلویزیونی باشه، دانشگاه باشه و هرچیز دیگه ای)

  بنابر این کشور دموکراتیک فرانسه هرگز اینترنت رو فیلتر نمی کنه