سطح آب های قمر تایتان سیاره زحل، این ماه را بیشتر به زمین شبیه می‌کند

سطح آب های قمر تایتان سیاره زحل، این ماه را بیشتر به زمین شبیه می‌کند

سطح آب های قمر تایتان (Titan) سیاره زحل کشف جدیدی از سوی دانشمندان است که با بررسی داده‌های فضاپیمای کاسینی (Cassini) حاصل ‌شده و این ماه شگفت‌انگیز را به سیاره ما شبیه‌تر می‌کند.

تیمی بین المللی از دانشمندان به تازگی کشف کرده‌اند که تایتان (Titan)، یکی از قمرهای شگفت‌انگیز ششمین سیاره منظومه خورشیدی، دارای ویژگی جغرافیایی «سطح آب‌های آزاد» مخصوص به خود است که ارتفاع اقیانوس‌های هیدروکربن آن را تعیین می‌کند؛ سطح آب های قمر تایتان این جرم آسمانی را به میزان زیادی به سیاره زمین شبیه می‌کند.

این کشف جدید به واسطه اطلاعات ارزشمند تهیه‌شده در طول ماموریت 20 ساله کاوشگر سیاره زحل، کاسینی (Cassini) ممکن شده است؛‌ این فضاپیمای معروف چیزی در حدود 13 سال به دور سیاره میزبانش گردش کرد و در طول این مدت حجم زیادی از داده‌های مختلف در مورد زحل و قمرهایش را به زمین مخابره کرد و سرانجام در 15 سپتامبر ماه گذشته، با فرورفتن در اتمسفر این سیاره، به ماموریتش پایان داد.

در مورد تایتان هم می‌توان گفت که این قمر یکی از عجیب‌ترین اجرام آسمانی شناخته‌شده در تاریخ است که در کنار داشتن ابرهای همرفتی و فعالیت زمین ساختی، به عنوان تنها جهانِ کوچک دارای اقیانوس‌های حاوی مایعات در سطحش،‌ در کل منظومه شمسی،‌ شناخته می‌شود؛ البته برخلاف زمین، در این اقیانوس‌ها به جای آب ترکیبات ارگانیکی به نام هیدروکربن وجود دارد.

جزئیات تحقیق جدید در مورد سطح آب های قمر تایتان

شرایط جغرافیایی این قمر همیشه موضوع جالبی برای دانشمندان بوده و با استفاده از اطلاعات فضاپیمای کاسینی، جزئیات نقشه توپوگرافی موجود از تایتان کامل‌تر شد و تیم تحقیقاتی متمرکز بر این موضوع توانستند، با این داده‌ها دو مقاله علمی را به چاپ برسانند و کشفیات شگفت‌انگیز خود را با همه به اشتراک بگذارند.

به جرات می‌توان گفت که جالب‌توجه‌ترین بخش یافته‌ها در مورد این ماه زحل، سطح آب های قمر تایتان است که نشان می‌دهد اقیانوس‌های آن ارتفاعی ثابت و متناسب به نیروی جاذبه قمر دارند. دلیل این پدیده هم به احتمال زیاد یا مربوط به متصل بودن اقیانوس‌ها در سطح زیرزمینی است و یا کانال‌های سطحی در تایتان وجود دارد که حجم مایع‌ها را به هم وصل می‌کنند.

سطح آب های قمر تایتان سیاره مشتری، این ماه را بیشتر به زمین شبیه می‌کند

مقایسه ابعاد سیاره زمین، ماه (گوشه سمت راست بالا) و قمر تایتان

همانند سیاره ما،‌ در سطح این جرم آسمانی دریاچه‌هایی مشاهده شده‌اند که صدها متر از سطح آب های قمر تایتان بالاترند؛ به کمک نقشه جدید تهیه‌شده که امکان تعیین ارتفاع یک ویژگی جغرافیایی را با دقت 40 سانتی‌متر فراهم می‌کند،‌ نشان داده شد که دریاچه‌های مرتفع نزدیک به هم در یک سطح قرار دارند. دلیل این اتفاق می‌تواند به وجود یک سیستم سفره‌مانند در سطح زیرزمینی باشد که این آب‌ها را به هم متصل کرده و باعث یکی شدن ارتفاع آب‌های آن‌ها می‌شود.

همچنین،‌ بررسی بیشتر نقشه قمر تایتان منجر به کشف تعدادی کوه در سطح این ماه شد که قبلا ناشناخته بودند و ارتفاع آن‌ها از 700 بالاتر از سطح آب تجاوز نمی‌کند. ویژگی‌های سطحی شگفت‌انگیز دیگری هم موردتوجه قرار گرفت که جزئیات آن‌ها در مقاله منتشرشده،‌ در ژورنال “Geophysical Review Letters” موجود است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. تایتان قمر زحل هست نه مشتری لطفاً اصلاح کنید

  2. طبق نظریه من زمین یه مکعب هستش نه کره