اسنپدارگون 8180

اسنپدراگون ۸۱۸۰ با عملکردی بهتر از اسنپدراگون ۸۵۰ در گیک‌بنچ رویت شد

کمپانی آمریکایی کوالکام که به حضور در دنیای نوت‌بوک‌ها نیز علاقه‌مند است، یکبار با تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ که پرچمدار ۲۰۱۷ بود، به این راه قدم نهاد که البته نتوانست موفقیت چندانی کسب کند. با این حال کوالکام تسلیم نشد و حالا با اسنپدراگون ۸۱۸۰ قصد دارد بار دیگر شانس خود را در برابر اینتل و AMD امتحان کند.

کوالکام دست در دست ARM به جنگ اینتل و AMD آمده و قصد دارد بخشی از بازار نوت‌بوک‌ها را نیز در دست گیرد. پس از ناکامی اسنپدراگون ۸۳۵ و البته معرفی اسنپدراگون ۸۵۰ با فرکانس ۲.۹۶ گیگاهرتز، این بار نوبت به اسنپدراگون ۸۱۸۰ رسیده تا به عنوان اسب تازه نفس کوالکام به میدان رقابت آید. این چیپست بالارده که پیش‌تر با نام SDM1000 شناخته می‌شد، به تازگی در گیک‌بنچ رویت شده و از اطلاعات آن بر می‌آید که برای پلت‌فرمی همچون گوشی تلفن همراه نیست.

این چیپست که در گیک‌بنچ از آن با عنوان “Qualcomm MTP” یاد شده، در نگاه اول عادی به نظر می‌رسد. اما با نگاه دقیق‌تر متوجه می‌شویم که این اولین آزمایش ویندوز ۱۰ روی چیپست اسنپدراگون ۸۱۸۰ است. لفظ MTP کوتاه شده عبارت “Mobile Test Platform” و به معنی «بستر آزمایشی موبایل (متحرک)» بوده و منظور لزوما گوشی تلفن همراه نیست.

اسنپدارگون 8180

با توجه به اینکه چیپ جدید دارای ابعاد ۲۰ در ۱۵ میلی‌متر است، متوجه می‌شویم از چیپست‌های موبایلی بزرگتر بوده و برای استفاده در نوت‌بوک‌هاست. این چیپ در بخش تک هسته‌ای موفق به کسب امتیاز ۱۳۹۲ و در بخش چند هسته‌ای نیز امتیاز ۴۲۸۶ را دریافت کرد. برای مقایسه بد نیست بدانید اسنپدراگون ۸۳۵ هنگام اجرای ویندوز ۱۰، برای بخش تک هسته‌ای و چند هسته‌ای به ترتیب موفق به کسب امتیاز ۹۱۱ و ۳۲۷۸ شد. این امتیازها برای اسنپدراگون ۸۵۰ هنگام اجرای ویندوز ۱۰ برابر با ۱۲۸۱ برای بخش تک هسته‌ای و ۳۴۸۵ برای بخش چند هسته‌ای بود.

با یک حساب و کتاب سرانگشتی متوجه می‌شویم اسنپدراگون ۸۱۸۰ در بخش تک هسته‌ای ۵۳ درصد بهتر از اسنپدراگون ۸۳۵ و ۸.۷ درصد قوی‌تر از اسنپدراگون ۸۵۰ عمل می‌کند. در بخش چند هسته‌ای نیز شاهد بهبود عملکرد ۳۱ درصدی اسنپدراگون ۸۱۸۰ در مقایسه با اسنپدراگون ۸۳۵ و ۲۳ درصدی در مقایسه با اسنپدراگون ۸۵۰ هستیم.

اسنپدراگون ۸۱۸۰ دارای پردازنده ۸ هسته‌ای بوده و انتظار می‌رود معماری ساخت آن بر پایه Cortex A75/A76 با حداقل فرکانس هسته ۱.۹۶ گیگاهرتز باشد. چیپست ویندوزی جدید کوالکام سال آینده میلادی معرفی و اولین کمپانی سخت افزاری کامپیوتری که آن را دریافت خواهد کرد نیز غول بزرگ تایوانی،‌ یعنی ایسوس است. ایسوس در حال حاضر مشغول کار روی نوت‌بوک جدیدی با اسم رمز “Primus” است که اسنپدراگون ۸۱۸۰ قلب تپنده آن خواهد بود. با این وجود از زمان عرضه آن اطلاعی نیست و انتظار نداریم به این زودی‌ها آن را ملاقات کنیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*