آمار تولید خودروسازان داخلی

آمار تولید خودروسازان داخلی در نیمه نخست سال ۱۳۹۷

بر اساس آمار تولید خودروسازان داخلی ، تولید خودرو نسبت به سال قبل ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده و میزان تولید سه شرکت خودروسازی سایپا، ایران خودرو و پارس خودرو در نیمه نخست سال ۹۷ با کاهش چشمگیری مواجه بوده است.

بر اساس آماری که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد، سه شرکت خودروسازی بزرگ ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در نیمه نخست سال ۹۷ در مجموع توانسته‌اند ۴۸۱ هزار و ۹۶۷ دستگاه خودرو تولید کنند. ایران خودرو با تولید ۲۴۷ هزار و ۱۶ دستگاه خودرو با کاهش تولید ۳۲.۲ درصدی نسبت به بازه زمانی مشابه در سال قبل مواجه بوده است. از طرفی سایپا نیز با تولید ۱۴۹ هزار و ۳۴۲ دستگاه خودرو نسبت به نیمه نخست سال قبل، با کاهش ۶.۱ درصدی روبرو شد. خودروسازی پارس خودرو همانند رقبای خود با تولید ۸۵ هزار و ۶۰۹ دستگاه خودرو نسبت به شش ماهه اول سال ۹۶ با افت ۱۸.۲ درصدی روبرو گردید. در ادامه به بررسی دقیق آمار تولید خودروسازان داخلی می‌پردازیم.

آمار تولید خودروسازان داخلی

کاهش ماهانه آمار تولید خودروسازان داخلی

با توجه به آمار منتشر شده، خودروسازان داخلی به صورت ماهانه با کاهش تولید مواجه می‌شوند. سه خودروساز بزرگ کشور به طور کلی توانسته‌اند ۴۷ هزار و ۲۶۰ دستگاه در ماه شهریور تولید کنند که نسبت به مردادماه در حدود ۳۵.۴ درصد با کاهش تولید روبرو شده‌اند. اگر برای هر خودروساز این آمار را تفکیک کنیم، ایران خودرو در ماه شهریور ۲۴ هزار و ۲۳۷ دستگاه تولید کرده که نسبت به مردادماه ۴۰ درصد کاهش داشته است. گروه خودروسازی سایپا متشکل از سایپا و پارس خودرو نیز با کاهش تولید ۳۰ درصدی روبرو بوده و در شهریور ۹۷، با هم ۲۳ هزار و ۲۳ دستگاه تولید کردند که در مردادماه، این آمار ۳۲ هزار و ۷۰۰ دستگاه بوده است.

فعالان حوزه صنعت خودرو بر این باورند به دلیل تحریم‌های آمریکا، خودروسازان در زمینه تهیه قطعات و تامین مواد اولیه با مشکلات جدی مواجه بوده و انبارهای آنها پر از محصولات ناقص (محصولاتی که به دلیل نداشتن چند قطعه، آماده عرضه نیستند) است. همچنین برخی ادعا می‌کنند که روند ترخیص قطعات از گمرک به کندی صورت گرفته و روند تولید خودرو را مختل می‌کند. با تمامی دلایل موجود در صنعت خودرو، در آینده نزدیک، آمار تولید خودروسازان داخلی با کاهش فاحشی همراه خواهد شد.

آمار تولید خودروسازان داخلی

آمار تولید محصولات ایران خودرو

پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۷i

با توجه به جزئیات آمار منتشر شده، شاهد کاهش تولید برخی از محصولات ایران خودرو بوده‌ایم. برای مثال خودرو پژو ۲۰۶ در شش ماه اول سال ۹۷ در حدود ۶۷ هزار و ۷۶۷ دستگاه تولید شده که نسبت به نیمه نخست سال ۹۶ با کاهش ۱۶.۵ درصد روبرو بوده است. از طرفی در این لیست به پژو ۲۰۶ اتوماتیک اشاره شده که این خودرو دیگر توسط ایران خودرو تولید نمی‌شود و می‌توان گفت این آمار مربوط به خودرو ۲۰۶ پلاس یا همان خودرو ۲۰۷i است. ایران خودرو محصول پژو ۲۰۷i را در شش ماه نخست سال ۹۷ در حدود ۹ هزار ۷۴۷ دستگاه تولید کرده که نشان‌دهنده رشد ۱۱۷ درصدی تولید این محصول است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

پژو ۴۰۵

خودرو پژو ۴۰۵ نیز نسبت به شش ماه نخست سال قبل با کاهش ۳۴.۳ درصدی تولید مواجه بوده و تنها ۴۴ هزار و ۲۲۶ دستگاه از این خودرو تولید شده است. پژو ۴۰۵ در حال حاضر تنها در کارخانه‌های ایران‌ خودرو خراسان به تولید می‌رسد و تولید آن در شهر تهران متوقف شده است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

پژو پارس

در شش ماه نخست امسال تنها ۴۴ هزار و ۵۲۷ دستگاه خودروی پژو پارس تولید شده که نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته ۲۲.۸ درصد کاهش داشته است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

سمند

خودرو سمند نیز نسبت به شش ماه نخست سال قبل با کاهش تولید ۳۴.۲ درصدی مواجه بوده و تنها ۳۳ هزار و ۱۴۴ دستگاه از این خودرو تولید شده است. سمند در حال حاضر تنها در کارخانه‌های استان مرکزی و مازندران ایران‌ خودرو به تولید می‌رسد.

آمار تولید خودروسازان داخلی

دنا (افزایش تولید)

خودرو دنا در شش ماه اول امسال بیش از ۲۲ هزار و ۵۲۹ دستگاه تولید شده که نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته ۴۳ درصد افزایش داشته است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

رانا

خودرو رانا همچنان با کاهش تولید مواجه بوده و تولید آن نسبت به شش ماه اول سال گذشته ۵۳.۳ درصد کاهش یافته است. در شش ماه نخست امسال، تنها ۱ هزار و ۷۹۶ دستگاه از این خودرو تولید شده است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

سوزوکی گرند ویتارا

با توجه به فشارهای تحریم، ایران خودرو در مونتاژ محصولات خود نیز دچار مشکل شده و خودرو سوزوکی گرند ویتارا را تنها در ۲ هزار و ۱۵ دستگاه مونتاژ کرده که نسبت به شش ماه نخست سال قبل با ۳۰.۵ درصد کاهش مواجه شده است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

هایما (افزایش تولید)

خودرو هایما بر خلاف سوزوکی گرند ویتارا با رشد مونتاژ مواجه بوده و تا پایان شهریور امسال بالغ بر ۸ هزار و ۶۳ دستگاه از آن تولیده شده و نسبت به نیمه نخست سال قبل با افزایش مونتاژ ۴۷.۷ درصدی همراه بوده است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

دانگ فنگ

خودرو دانگ فنگ توسط ایران خودرو تنها در حدود ۱۲ هزار و ۶۸ دستگاه مونتاژ شده که نسبت به شش ماه نخست سال قبل با ۱۶.۴ درصد کاهش مونتاژ مواجه شده است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

پژو ۲۰۰۸

خودرو پژو ۲۰۰۸ به دلیل خروج شرکت پژو از ایران با سرنوشتی نامعلوم مواجه است و ایران خودرو در نیمه نخست امسال تنها ۳ هزار ۹۲۷ دستگاه از آن را تولید کرده که در مقایسه با نیمه اول سال گذشته با کاهش شدید ۵۵۰ درصدی همراه بوده است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

آمار تولید محصولات سایپا

سراتو

شرکت خودروسازی سایپا نیز به دلیل وجود تحریم‌ها و مشکلات ورود قطعات، در تولید محصولات مونتاژی خود با مشکل روبرو شده و در شش ماه نخست امسال تنها ۹ هزار و ۲۷۰ دستگاه سراتو را مونتاژ کرده که در مقایسه با نیمه اول سال قبل ۲۷.۵ درصد کاهش داشته است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

تیبا ( افزایش تولید)

خودرو تیبا یکی از محصولات پرفروش شرکت سایپا شناخته می‌شود و در نیمه نخست امسال در حدود ۸۱ هزار و ۸۱۶ دستگاه از آن تولید شده که نسبت به شش ماه نخست سال قبل با رشد تولید ۱۹.۱ درصدی مواجه بوده است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

پراید

پراید نیز در شش ماه نخست امسال در حدود ۸۲ هزار و ۱۲۷ دستگاه به تولید رسیده که در مقایسه با نیمه نخست سال قبل با کاهش ۲۳.۷ درصدی مواجه است. البته خودرو پراید، هنوز هم پس از تیبا و پژو ۲۰۶ جزو پرتیراژترین تولیدات خودروسازان داخلی محسوب می‌شود.

آمار تولید خودروسازان داخلی

برلیانس (افزایش)

خودرو برلیانس به عنوان یک خودرو مونتاژی چینی با رشد تولید همراه بود. این خودرو در نیمه اول سال ۹۷ بالغ بر ۲۳ هزار و ۶۱۸ دستگاه مونتاژ شده که نسبت به شش ماه نخست سال قبل با افزایش ۲۲.۸ درصدی مواجه شد.

آمار تولید خودروسازان داخلی

چانگان (افزایش)

خودرو چانگان نیز همانند برلیانس با رشد تولید مواجه بوده و در شش ماه نخست امسال بالغ بر ۷ هزار و ۲۶۴ دستگاه از این خودرو مونتاژ شده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته در حدود ۶۵.۷ درصد رشد داشته است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

آریو

آریو به عنوان یک خودرو چینی در شرکت سایپا تولید می‌شود. در نیمه اول امسال در حدود ۳ هزار و ۹۶۷ دستگاه از این خودرو مونتاژ شده که نسبت به شش ماه نخست سال قبل، رشد ۱۴.۶ درصدی را تجربه کرده است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

تولید محصولات خانواده تندر ۹۰ نصف شده است

ایران خودرو:

در نیمه نخست سال ۹۷ بالغ بر ۳۳ هزار و ۸۱۳ دستگاه از محصولات خانواده تندر ۹۰ شامل تندر معمولی، پارس‌تندر، تندر اتومات و ساندرو تولید شده که نسبت به شش ماه نخست سال قبل با کاهش ۵۱ درصدی مواجه بوده است. البته ایران خودرو تندر ۹۰ را در مدل‌های معمولی و اتومات عرضه می‌کند و این خودرو را در حدود ۶ هزار و ۹۲۴ دستگاه تولید کرده که با کاهش ۶۸.۸ درصدی روبرو شد. از طرفی ایران خودرو در شهریور امسال تنها ۲۶۳ دستگاه از این محصولات را توانسته تولید کند.

آمار تولید خودروسازان داخلی

پارس خودرو:

در شرکت خودروسازی پارس خودرو نیز آمارها نشان‌دهنده کاهش تولید است. محصولات تندر ۹۰ در شش ماه نخست امسال در حدود ۲۶ هزار و ۸۹ دستگاه تولید شده که نسبت به نیمه اول سال گذشته با کاهش ۴۲.۶ درصد همراه بود. از طرفی پارس‌خودرو طی شهریور امسال در حدود ۹۸۷ دستگاه تندر، پارس تندر و ساندرو را تولید کرده است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

ساندرو

در شش ماه نخست امسال بالغ بر ۱۳ هزار و ۶۳۹ دستگاه خودروی ساندرو تولید شده که در مقایسه با نیمه اول سال قبل با رشد ۴۱ درصدی همراه است.

آمار تولید خودروسازان داخلی

پارس تندر

این خودرو نیز در نیمه نخست امسال در حدود ۶ هزار و ۴۱۵ دستگاه تولید شده و نسبت به شش ماه اول سال گذشته با کاهش تولید ۴۰ درصدی همراه بود.

آمار تولید خودروسازان داخلی

تندر معمولی

خودرو تندر معمولی هم در شش ماه نخست امسال در حدود ۶ هزار و ۶۴۳ دستگاه تولید شده و تولید آن نسبت به نیمه اول سال قبل ۴۹ درصد کاهش داشت.

آمار تولید خودروسازان داخلی

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. اگر این آمار ارائه شده واقعی استو تولید خودرو دنا افزایش ۴۳درصدی داشته ،چرا خودروهای ثبت نامی را از مردادماه تحویل نمی دهند ؟؟؟؟?؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!¡!

  2. اصلا پراید تو همشون میدرخشه

  3. خدا را شکر داره روز به روز کمتر میشه