وجود آب در مریخ

شواهد وجود آب در مریخ شاید ناشی از خطای محاسباتی بوده باشد!

به‌رغم اخبار امیدبخشی که اخیرا درباره وجود آب در مریخ به گوش رسیده، اما شاید هنوز برای هیجان‌زده شدن از این بابت کمی زود باشد؛ چرا که به نظر می‌رسد مدارگرد شناسایی مریخ (Mars Reconnaissance Orbiter) امید واهی ایجاد کرده است.

نتایج یک مطالعه که به تازگی انتشار یافته، حاکی از آن است که رویکرد این مدارگرد در تحلیل داده‌های مرتبط با آب، با نواقصی همراه بود و همین امر می‌تواند اکتشافات اخیر مبنی بر وجود آب در مریخ و به طور خاص آب شور را، از درجه اعتبار ساقط کند.

وجود آب در مریخ

ماجرا از این قرار است که طیف‌سنج تصویری مدارگرد مریخ (CRISM)، در مناطقی با کنتراست بالا دچار سردرگمی می‌شود و ممکن است نرم افزار مورد استفاده برای اصلاح داده‌ها، به طور سهوی خروجی نادرستی از وجود پرکلرات‌‌ها بدهد که در واقع نشانه‌ای از جریانات آب شور هستند. نتیجه اینکه وفور پرکلرات‌ها در نتایج اصلاح شده قابل مشاهده است؛ بدون اینکه اثری از آن‌ها در داده‌های خام وجود داشته باشد.

البته این موضوع لزوما نافی وجود آب در مریخ نیست؛ اما شناسایی آنچه که در آنجا وجود دارد را مشکل‌تر می‌کند. به همین دلیل، محققان در حال توسعه‌ یک متد تشخیصی جدید هستند که به جای بررسی شواهد مجزا، بر پایه استفاده از شواهد متعدد و ربط دادن آن‌ها به یکدیگر استوار است. با این حال اعضای تیم علمی پیشنهاد می‌کنند که انتظارات خود را فعلا پایین نگه داریم؛ زیرا حتی با وجود نمک در مریخ، نباید انتظار داشت که با اجرای ماموریت‌های آتی و فرود کاوشگر مارس ۲۰۲۰ روی سیاره سرخ، بتوان به راحتی ردی از آب شور را در جای جای آن یافت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۹ دیدگاه

  1. پس دیگه حیاتی روی مریخ وجود نداره

  2. به نظر من بجای کلمه شاید بهتره از یقینا استفاده کنن چون همچین چیزی اصا امکان نداره

  3. انسان جایزالخطاست …جاده موفقیت پر از فراز و نشیبه

  4. ینی اب نداره تازه فهمیدن

  5. ای بابا چقد ادمو شاد و پشیمون میکنن

  6. مث مندلیف ک فک میکرد بی نظمی های جدولش بخاطر خطا اندازه گیری بوده ولی سخت در اشتباه بود