تایتان آر تی ایکس

پردازشگر گرافیکی قدرتمند انویدیا تایتان آر تی ایکس (NVIDIA Titan RTX) معرفی شد

انویدیا تایتان آر تی ایکس (NVIDIA Titan RTX) رسما رونمایی شد. این پردازشگر گرافیکی در زمره قدرتمندترین و بهترین‌های بازار قرار گرفته و تجربه‌ای عالی از اجرای بازی‌های کامپیوتری به کاربران ارائه خواهد کرد.

انویدیا بعد از گذشت مدتی کوتاه از انتشار تیزر تبلیغاتی تایتان آر تی ایکس، این پردازشگر گرافیکی قدرتمند را رونمایی کرد. تعداد هسته‌های Turing RT و CUDA کارت گرافیک انویدیا تایتان آر تی ایکس به ترتیب به ۷۲ و ۴۶۰۸ هسته افزایش پیدا کرده است. در قدرتمندترین مدل پیشین یعنی پردازشگر گرافیکی آر تی ایکس ۲۰۸۰ تی‌ آی، تعداد این هسته‌ها به ترتیب ۶۸ و ۴۳۵۲ مورد بود.

قیمت سرسام‌آور انویدیا تایتان آر تی ایکس

این کارت گرافیک دارای ۲۴ گیگابایت حافظه GDDR6 VRAM بوده و به قیمت ۲۵۰۰ دلار به فروش می‌رسد! به این ترتیب انویدیا تایتان آر تی ایکس هم از نظر میزان حافظه و هم از نظر قیمت در مقایسه با آر تی ایکس ۲۰۸۰ تی آی دو برابر شده است.

تایتان آر تی ایکس

جدیدترین پردازشگر گرافیکی انویدیا برای محققان هوش مصنوعی، کاربران نیازمند انجام پردازش‌ها و رندرهای فوق سنگین و همچنین گیمرهای دارای توان پرداخت هزینه‌های بالا به منظور خرید سخت افزار در نظر گرفته شده است. با وجود افزایش شدید قیمت، می‌توان تایتان آر تی ایکس را تقریبا یک آر تی ایکس ۲۰۸۰ تی آی دانست که به حافظه بسیار بیشتری مجهز شده است!

اگر کاربری یا آزمایشگاهی تصور می‌کند توان پردازشی بالای یک پردازشگر گرافیکی انویدیا تایتان آر تی ایکس به تنهایی جوابگوی کارش نیست، می‌تواند به وسیله خرید یک بریج RTX NVLink، تعدادی از این کارت‌های گرافیک را به یکدیگر متصل کند.

بریج RTX NVLink

این محصول بیشتر برای محققان هوش مصنوعی که نیازمند دریافت آنی پاسخ هستند در نظر گرفته شده است. استفاده از ۲۴ گیگابایت حافظه در تایتان آر تی ایکس محققان را قادر می‌کند شبیه‌سازی‌های بزرگتری در مقایسه با زمان استفاده از آر تی ایکس ۲۰۸۰ تی آی، که ۱۱ گیگابایت حافظه دارد، اجرا کنند.

نزدیک بودن مشخصات فنی این پردازشگر گرافیکی با کارت گرافیک کوآدرو آر تی ایکس ۶۰۰۰ سبب می‌شود برای ساخت انیمیشن، موشن گرافیک و ویرایش ویدیو گزینه‌ای بسیار ایده‌آل باشد. با وجود این توانایی‌های تقریبا یکسان، قیمت مدل جدید در مقایسه با کوآدرو آر تی ایکس ۶۰۰۰ به نصف کاهش پیدا کرده است.

گفته می‌شود گیمرها با استفاده از انویدیا تایتان آر تی ایکس به جای آر تی ایکس ۲۰۸۰ تی آی، تا حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد بهبود را مشاهده خواهند کرد. اگرچه قیمت این محصول از پردازشگر گرافیکی قدرتمند تایتان وی سه هزار دلاری ۵۰۰ دلار کمتر است، اما برای گیمرها گزینه بهتری محسوب می‌شود. نمی‌توان گفت گیمری ناراضی از کارت گرافیک آر تی ایکس ۲۰۸۰ تی آی وجود دارد، اما برای آن کاربرانی که بدون توجه به پول ترجیح می‌دهند عملکرد باز هم بهتری دریافت کنند، انویدیا تایتان آر تی ایکس گزینه مناسبی است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. حتما ۴۰۰ وات هم برق مصرف می کنه