معبد خدای دباغ

باستان شناسان معبد خدای دباغ را در مکزیک کشف کردند

باستان شناسان به تازگی توانستند معبد خدای دباغ (اکسیپ توتک) را در کشور مکزیک کشف کنند. محققان این کشف را بسیار مهم می‌دانند و می‌گویند این مبعد به دوران پیش از آزتک‌ها تعلق دارد.

باستان‌شناسان در محوطه باستانی ایالت پوئبلا واقع در کشور مکزیک معبد خدای دباغ که متعلق به ۹۰۰ هزار سال پیش است را کشف کردند. باستان‌شناسان بر این باورند که آنچه در این معبد پیدا شده است جزو پیشکشی‌ها به خدای دباغ یا اکسیپ توتک (Xipe Totec) محسوب می‌شود. در گذشته این خدا به نماد باروری مردانه شهرت داشت و در دوره آزتک در سراسر آمریکای مرکزی آن را پرستش می‌کردند.

معبد خدای دباغ

جزئیات اشیای کشف‌ شده در معبد خدای دباغ

یکی از مهم‌ترین اشیای کشف شده در این معبد مربوط به پیکره‌ای از خدای دباغ است که ارتفاع آن به ۸۵ سانتی‌متر می‌رسد. باستان‌شناسان عنوان می‌کنند پیکره خدای دباغ با اینکه بخش‌هایی از آن جدا شده است، اما در شرایط مناسب و سالمی قرار دارد. همچنین در معبد خدای دباغ دو جمجمه با وزن ۲۰۰ کیلوگرم کشف شده است که محققان احتمال می‌دهند جنس آن‌ها از سنگ‌های آتشفشانی باشد.

گفته می‌شود در دوره آزتک‌ها برای خدای دباغ یا اکسیپ توتک جشن‌های خاصی برگزار می‌شد که در آن جشن‌ها اسیران با یکدیگر می‌جنگیدند و حتی تعدادی از اسیران را برای خدای دباغ قربانی می‌کردند. همچنین باستان‌شناسان می‌گویند در آن دوره پوست اسیران قربانی شده را می‌کندند و قلب آن‌ها را برای پیشکشی به خدای دباغ از بدن جدا می‌کردند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۵ دیدگاه

  1. ۹۰۰ هزار سال یا ۹ هزار سال؟
    فک کنم اشتباه نوشتی ادمین

  2. چقدر خدا داشتن
    این یکی دباغ بوده خخخ

  3. جریان چیه؟ هرروز یه خدای جدید؟ مسخرس