طرح اتو خدمت سایپا

طرح اتو خدمت سایپا و خریدارانی که همچنان در انتظار دعوتنامه هستند

شرکت سایپا خودروهای زیادی را در قالب طرح اتوخدمت به مشتریان فروخت و سودهای کلانی را به آن‌ها داد، اما اکنون تعداد زیادی از خریداران خودروهای طرح اتو خدمت سایپا همچنان در انتظار دعوتنامه ماشین ثبت نامی خود هستند.

چند سال پیش شرکت سایپا برای اولین بار در کشور طرحی را با نام اتو خدمت اجرا کرد و خودروهای زیادی را به فروش رساند. در مهرماه 1394، مدیر بازاریابی و فروش گروه سایپا گفت این طرح با هدف کمک به اقتصاد خانواده‌ها اجرا شده و مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است. در طرح اتو خدمت سایپا ، مشتریان پس از انتخاب محصول و زمان تحویل، بر اساس قرارداد منعقد شده از زمان پرداخت وجه تا زمان تحویل خودرو، مبلغی را به صورت ماهانه دریافت می‌کنند. این هدیه ویژه در زمان تحویل به حساب بانکی اعلامی مشتری واریز می‌شود.

طرح اتو خدمت سایپا

رضا تقوی در آن زمان گفته بود برنامه‌ریزی کرده‌ایم در این طرح حدود 15 هزار خودرو را به فروش برسانیم. وی همچنین تاکید کرد که قیمت فروش محصولات در این طرح، قطعی است و شامل افزایش قیمت در زمان تحویل نخواهد شد. همچنین اگر مشتری از طرح مذکور انصراف دهد، اصل مبلغ به وی عودت داده می‌شود و سود ماهانه که همان هزینه سفر است هم واریز خواهد شد.

ضررهای میلیاردی طرح اتو خدمت سایپا

طرح اتو خدمت سایپا در زمان مدیریت مهدی جمالی در این گروه خودروسازی اجرا شد. مهدی جمالی با اجرای این طرح میلیاردها تومان به این شرکت خودروسازی ضرر تحمیل کرد و تعهدهای زیادی را روی دست سایپا گذاشت. وی با اجرای روش به اصطلاح نوین اتو خدمت می‌خواست نقدینگی سایپا را افزایش دهد و البته موفق هم شد، اما میلیاردها تومان تعهد برای این شرکت به وجود آمد. در این طرح، مشتریان می‌توانستند به خاطر پولی که برای پیش خرید خودرو به سایپا می‌دادند تا 30 درصد سود بگیرند و حتی این امکان را داشتند که با وجود دریافت سود، از دریافت خودرو ثبت نامی انصراف دهند.

طرح اتو خدمت سایپا

گفته شد شرکت سایپا تا ماهی 80 میلیارد تومان بابت این طرح به مشتریان سود می‌داد. این مسئله باعث شد بسیاری از کارشناسان حوزه خودرو به سایپا انتقاد کنند. آن‌ها بر این باور بودند که سایپا با اجرای این طرح عملا به یک بانک تبدیل شده و با پرداخت سود‌های بالا، در نظام پولی و بانکی کشور نیز اختلال ایجاد کرده است. به این ترتیب سایپا ماند و کلی تعهد باقی مانده که باید به آن عمل می‌کرد، اما توانایی‌اش را نداشت.

بلاتکلیفی خریداران خودروهای اتو خدمت

در حال حاضر بسیاری از خریداران خودروهای طرح اتو خدمت سایپا بلاتکلیف هستند و اعتراض‌های آن‌ها نیز به نتیجه‌ای نرسیده است. یکی از خریداران خودرو در قالب این طرح می‌گوید دو سال پیش از شرکت سایپا در قالب طرح اتو خدمت، خودرویی را ثبت نام کرده، اما الان که برای پیگیری خودروی ثبت نامی و تکمیل وجه خودرو اقدام می‌کند، می‌گویند به این طرح ماشین نمی‌دهیم و هیچ‌یک از مسئولان نیز پاسخگو نیستند.

به تازگی نیز نشستی با حضور نماینده ویژه مدیرعامل سایپا و مشتریان طرح اتوخدمت برگزار شد و عبدالله بابایی مشکلات این دسته از مشتریان را بررسی کرد. بابایی به عنوان نماینده ویژه مدیرعامل سایپا در این جلسه اظهار کرد:

به زودی شاهد افزایش تولید در شرکت‌های مختلف گروه خودروسازی سایپا خواهیم بود و مطمئن باشید با افزایش تولید و تنوع محصول، ارزش سهام شرکت‌های گروه متحول می‌شود. اکنون قیمت‌های سهام سایپا و پارس خودرو واقعی نیست و به زودی با افزایش تولید شاهد رشد سهام این خودروسازان خواهیم بود.

وی از برنامه‌ریزی برای حل مشکلات مشتریان طرح اتو خدمت سایپا خبر داد و گفت خودروهای درخواستی مشتریان طرح اتو خدمت با چندین روش تحویل و مابقی در فواصل مختلف با توجه به برنامه تولید، اولویت‌بندی و تخصیص داده خواهند شد. بابایی در پایان خاطرنشان کرد تمام مشتریان شرکت ولی‌نعمت ما هستند و ما وظیفه داریم با نهایت احترام، مشکلات آن‌ها را بررسی و حل کنیم. نماینده ویژه مدیرعامل سایپا همچنین مشتریان اتو خدمتی را پرچمداران سایپا خطاب کرد.

امیدواریم مسئولان شرکت سایپا هرچه زودتر تکلیف مشتریانی که در این طرح ثبت نام کرده‌اند را مشخص کند و خودروهای ثبت نامی را به دست خریداران برساند. در صورتی که شما هم در طرح اتو خدمت ثبت نام کرده‌اید می‌توانید در بخش نظرات، مشکل خود را با ما در میان بگذارید.

آخرین اخبار طرح اتو خدمت سایپا

به روزرسانی – 8 اسفند 97 : 

شایعاتی پیرامون صدور بخشنامه ای جدید برای خریداران طرح اتوخدمت سایپا منتشر شده است؛ بر اساس این شایعات، سایپا در بخش نامه جدید اعلام کرده که تنها خریدارانی که امسال خودرویی از این شرکت نخریده باشند میتوانند خودروی ثبت نامی خود در طرح اتوخدمت را با قیمت قبلی (تیر ماه) دریافت کنند و این خریداران در اولویت تحویل قرار دارند. همچنین شایعه شده که صدور دعوت نامه برای خریداران طرح اتو خدمت سایپا به زودی ( قبل از عید نوروز) آغاز خواهد شد.

لازم به تاکید است که تمامی موارد گفته شده در این به روز رسانی فعلا در حد شایعات بوده و هنوز مدرکی دال بر این تصمیمات اخیر سایپا برای طرح اتو خدمت، منتشر نشده است؛ در صورت کسب اطلاعات بیشتر، این مطلب به روز رسانی خواهد شد.

به روزرسانی – 9 اسفند 97 : 

طبق موارد ذکر شده در به روز رسانی قبلی، تصویر بخش نامه جدید اتو خدمت سایپا با موضوع صدور دعوت نامه و شرایط آن، توسط یکی از کاربران عزیز گجت نیوز، آقای مجتبی ناظری برای ما ارسال شده که تصاویر آن در ادامه قرار گرفته است.

جزئیات کامل این بخشنامه را در لینک زیر مشاهده کنید:

آخرین اخبار طرح اتوخدمت سایپا:

۱,۲۱۵ دیدگاه

 1. باسلام
  بالا اخره بعد از گذشت سه سال خودرو ساینا ما هم فاکتور شده.
  ولی کی تحویل بدهند خدا داند.
  با امید خوشحال شدن همه شهروندان عزبزم پرچم داران اتو خدمت

  (0)
 2. سلام بر همه عزیزان
  من هم 3 تا اتوخدمت دارم که فروردین 96 برای خرید پراید، هرکدام 19 میلیون پرداخت کرده ام. من مطالب شما را خواندم و امروز به سازمان صمت شیراز میروم و شکایت خودم را مطرح میکنم. لطفا هر عزیری که راهکاری بلد هست که به شکایت رسیدگی میشود اعلام بفرماید. ممنون.

  (0)
 3. من تعزیرات شکایت کردم گفت اگه تعدادتون بیشتر باشه سایپا را مثل سایپا سیتروئن جریمه میکنیم باید خسارت شما را بپردازه البته گفت به یک شکایت هم رسیدگی میکنیم من ۴تا اتوخدمت دارم شکایت کردم پولم از ارزش افتاده ماشینهامو تحویل نمیدن قرارداد ما کاملا قطعیه امکان صلح هم داره سکه فروختمذثبت نام کردم اگه سکه ها را نگه داشته بودم ۴برابر شده بود اینهمه درسر هم نمیکشیدم

  (5)
  • سلام اگر کسی از سایپا به اداره صمت شکایت کرده به آن اداره مراجعه کند ممکن است شکایتش به اداره تعزیرات ارجاع شده باشد. اداره تعریزات هم اگر مراجعه نکنید به صورت خودکار به شکایت شما رسیدگی نمی کند مگر اینکه پیگیر باشید.

   (0)
  • سلام من هم شش تا ثبت نام کردم تعزیرات شکایت کردم ولی ارجاع داد به اداره صمت بعد بازرسی شکایت کردم اونجا هم زد به اداره فروش سایپا جهت بررسی جوابی که دادند این بود که باید از طرحهای پیشنهادی استفاده کنم آخرش هم یک پیامک آمد پرونده شما مختومه شد . اینها همه با هم هستند من دیگه خسته شدم .

   (0)
 4. سلام آفا ما که شکایت کردیم سه ماه پیش هیچ پیگیری برام نیومد.
  تکمیل وجه 29اوردیبهشت ماه
  هنوز هیچ خبری نیست که نیست

  (0)
 5. روزنامه دنیای اقتصاد ۴آذر۹۸
  وزیر صمت گفت: در صورتی که مشتریان با خودروسازان مصالحه نکنند، می‌توانند به دستگاه های قضایی مراجعه کنند و خودروسازان نیز از احکام صادره در دادگاه تمکین خواهند کرد

  (2)
 6. سلام .منم ماشین ساینا تحویل گرفتم تکمیل وجه ۱۶اردیبهشت بودم.ولی دگه عمرا از سایپا خرید کنم به هیچکسم پیشنهاد نمیکنم حالم بده از این ماشین مخوام بفروشمش

  (0)
 7. سلام اقایون من ماشینم رو اخر ابان تحویل گرفتم تکمیل وجه 12 اردیبهشت.رفتم نمایندگی بابت عدم دریافت سود تاخیر نامه پر کردم و تو سایت سازمان حمایت شکایت ثبت کردم.خواهشا شما هم همکاری کنید تا نتیجه بگیریم باید حتما تعداد بره بالا تا پیگیری کنن.

  (0)
 8. پرونده بعد از بررسی توسط اداره صمت و عدم سازش بین طرفین به تعزیرات فرستاده میشه مستقیم خودمون نمیتونیم بریم تعزیرات

  (1)
  • سلام دوستان- تکمیل وجه(۱۸) اردیبهشت بودم که با تبدیل به رینگ اسپورت و پرداخت ۳ میلیون روز پنجشنبه ۱۴ آبان و ۱۷ فاکتور و ۱۹ آبان تحویل ماشین ساینا و امروز ۲ آذر پلاک و سندش هم آمد.ان شاا… هرچه زودتر ماشین شما را هم تحویل دهند.

   (0)
 9. سلام.هموطنان مال باخته.دیروز زنگ زدم امور مشترکین مگه تا ۱۵اردیبهشت فاکتور کردیم ایا راست مگه یا اینکه من چون ۱۶اردیبهشت تکمیل وجه کردم مخواد هنوز سرکار بگذاره.اگر کسی فاکتور شده زیر ۱۵اردیبهشت لطفا کامنت بده .ممنون

  (0)
 10. اداره صمت تو اکثر شهرها شعبه داره ۱۲۴را بگیرید تو هر شهری وصل میشه به شعبه همون شهر آدرس میدن لطفا برید شکایتون را کتبی ثبت کنید کپی قرارداد و کارت ملی میخواد لطفا کوتاهی نکنید

  (6)
 11. لطفا تو سایت زیر شکایت خودتون را ثبت کنید

  Tazirat 135.ir

  (0)
 12. پل‌های ارتباطی متعددی برای دریافت گزارش‌های مردمی و ارجاع آنها به سازمان تعزیرات حکومتی، از سوی برخی سازمان‌های مرتبط با موضوع رسیدگی به تخلفات صنفی، مانند سازمان صنعت، معدن و تجارت ایجاد شده که شماره تلفن «۱۲۴»، یکی از آنهاست. در این زمینه، «سامانه جامع پاسخگویی به شکایات سازمان تعزیرات حکومتی»، در پایگاه اینترنتی این سازمان با آدرس الکترونیکی «tazirat.gov.ir» ایجاد شده و آماده دریافت شکایات مردمی است.

  (3)
 13. سازمان تعزیرات سایپا سیتروئن را جریمه کرده لطفا برای شکایت به سازمان حمایت از مصرف کننده مراجعه کنید

  باید بدانید در صورتی که مصرف‌کننده بخواهد از کالا یا خدماتی که به او عرضه شده است، شکایت کند، در درجه اول باید به انجمن حمایت‌ از مصرف‌کننده مراجعه کند. هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی می‌توانند در انجمن‌های حمایت از مصرف‌کننده شکایت کنند. آنها می‌توانند در راستای استیفای حقوق مصرف‌کنندگان، شکایت خود در مورد تخلفات تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان به انجمن‌ها ارسال یا اعلام کنند. 

  شکایات رسیده به انجمن‌ها (اعم از کتبی و شفاهی) باید بلافاصله پس از دریافت در دفاتر مخصوص یا نرم‌افزاری که به همین منظور توسط سازمان حمایت طراحی می‌شود، ثبت و تاریخ و شماره رهگیری شکایت به شاکی اعلام شود. بدین ترتیب، رسیدگی به شکایت مصرف‌کنندگان در انجمن‌های حمایت از مصرف‌کننده آغاز می‌شود. این اولین گام برای حل و فصل این شکایت‌هاست. آیین‌نامه فعالیت این انجمن‌ها در آذرماه سال 1390 تصویب شده است و در این اساسنامه، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان موظف شده بود ظرف 6 ماه، دفاتر و نرم‌افزار مربوط را طراحی کنند. 

   مرحله دوم: بررسی شکایت

  انجمن حمایت از مصرف‌کننده، در واقع نهادی واسطه برای حل اختلافات مصرف‌کننده با تولیدکننده و عرضه‌کننده است. این انجمن‌ها باید تمام تلاش خود را برای سازش طرفین شکایت، راجع به خسارات مالی ناشی از ارتکاب تخلف به عمل آورند و ظرف 15 روز از تاریخ دریافت شکایت، نسبت به حل و فصل اختلاف اقدام کنند. اگر طرفین شکایت در انجمن حاضر به سازش شوند، مفاد سازش در جلسه انجمن صورت‌جلسه می‌شوند و طرفین موظفند مطابق مفاد سازشنامه تنظیمی عمل کنند. 

  اما در صورت حاصل نشدن سازش طرفین، شکایت یا برای رسیدگی قانونی به اصل تخلف، انجمن باید ظرف پنج روز پرونده را برای رسیدگی به اداره تعزیرات حکومتی مربوط ارسال کند. در این صورت، نتیجه بررسی و علت عدم سازش و توافق در برگه‌های متحدالشکلی که در سه نسخه تنظیم می‌شود و شماره مسلسل و قابلیت ثبت در نرم‌افزار را دارد، درج می‌شود. نسخه اول، مخصوص اداره تعزیرات حکومتی و نسخه دوم مخصوص شاکی است نسخه سوم هم برای ثبت در نرم‌افزار در انجمن باقی می‌ماند. در صورت اختلاف در صحت ادعای شاکی، انجمن با استعلام از مراجع ذی‌صلاح از قبیل اتحادیه‌های صنفی ذی‌ربط (در مورد افراد صنفی) و کارشناسان مربوط، ادعا را بررسی می‌کند.
   
   مرحله سوم: ارجاع تخلفات به مراجع ذی‌ربط

  انجمن‌های حمایت از مصرف‌کننده به شکایت‌های مصرف‌کنندگان رسیدگی می‌کنند اما اگر نتوانستند ماجرا را از طریق صلح و سازش حل کنند، باید موضوع را به مرجع بالاتر انتقال دهند تا به شکایت رسیدگی کند. این مرجع بالاتر، معمولا سازمان تعزیرات حکومتی است. بنابراین شکایت‌ها بعد از انجمن‌های حمایت از مصرف‌کننده به دست سازمان تعزیرات حکومتی می‌رسد.

   رسیدگی به تخلفات موضوع «قانون حمایت از مصرف‌کننده» و «قانون نظام صنفی»، توسط ادارات تعزیرات حکومتی و بر اساس قوانین و مقررات حاکم بر تعزیرات انجام می‌شود. شعب رسیدگی‌کننده تعزیرات حکومتی موظفند در مواردی که گزارش تخلف از سوی انجمن‌ها ارایه شده باشد، در صورت صدور رای به محکومیت، تادیه کارمزد انجام خدمات را در دادنامه صادره قید کنند. علاوه بر انجمن‌ها  سازمان حمایت، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و ادارات تابع آنها، اتحادیه‌های صنفی و انجمن‌ها مکلفند با اعلام میزان ارزش ریالی تخلف، اقدام به ارسال پرونده به ادارات تعزیرات حکومتی کنند.

  اما همه تخلفات به سازمان تعزیرات نمی‌رود زیرا موارد زیر از سوی انجمن‌ها به مراجع صالح قضایی و دادگاه‌ها ارسال می‌شود:

  اگر تخلف تولیدکننده یا عرضه‌کننده جرم بوده و برای آن مجازات تعیین شده باشد در مواردی که از عرضه کالا و خدمات موضوع قانون به مصرف‌کنندگان خسارات غیرمالی وارد شده باشد.

  (2)
 14. سلام .موافقم باید هر کسی با قراردادش بره وزارت صمت شکایت بکنه تا تعدادثبت بشه .من از کسی که رفته شکایت کرده خواهش دارم ادرس دقیقش را در تهران و کرج اعلام کند تا من این هفته برم شکایت بکنم .باتشکر بقیه هم لطف کنن به اون ادرس مراجعه کنن و شکایت کنن.

  (2)
  • با سلام برای شکایت از سایپا در تهران به ضلع شمالی میدان ولی عصر اداره صمت استان تهران مراجعه و شکایت خود را ثبت کنید . کپی قرارداد، شناسنامه و کارت ملی هم همراه داشته باشید.

   (1)
 15. تو رو اون جدتون نمیخواد با هم متحد بشین برین جلوی وزارت صمت. چون تا 10 سال دیگه هم نمیرید. هرکس تنهایی بلند شه بره شکایتش رو ثبت کنه بیاد تعداد خیلی مهمه. مرحله بعدی هم قوه قضاییه. سایپا سیتروئن با 37 تا شکایت مجبور به تغییر قیمت و پرداخت خسارت شد. انقدر محول نکنید به همدیگه. من همین ابتدای هفته اقدام میکنم. پول کمی نیست به خدا. ماشین رو با 2/5 برار قیمت قرار داد میخواد بده به ما.عملا کلاهبرداری کرده.

  (4)
 16. سلام آقایان
  آیا شرکت سایپا سود تاخیری تحویل ماشینا میدهد ؟

  (0)
 17. ۳۷نفر از سایپا سیتروئن شکایت کردن وزارت صمت جریمه اش کرد یعنی اینهمه اتوخدمتی ۳۷نفر نمیشن برن وزارت صمت شکایت کنن مشکل ما اینه با هم نیستیم فقط حرف میزنیم

  (4)
 18. سلام. بلاخره بعد از زجرهای فراوان دیشب سه شنبه ماشین منو تحویل دادن.. 131 نمایندگی ورزنده مشهد. ان شاالله نوبت شما

  (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*