رونمایی از اولین خودرو الکتریکی ساخته شده با فناوری چاپ سه بعدی

هنگامی که جی روگرز از نمایشگاه بین المللی تولید کننده های تکنولوژی که در ماه سپتامبر برگزار  شد شروع به رانندگی با ماشینی دو سرنشین کرد و دور شیکاگو به گردش برخواست، خیلی عجیب نیست توجه کسی را به خود جلب نکرده باشد. اما وقتی متوجه شوید که این ماشین با یک پرینتر سه بعدی در ۴۴ ساعت گذشته ساخته شده است، همه چیز کمی فرق می کند. حال می بینید که اولین ماشین الکتریکی سه بعدی جهان تولید شده است.

این مدل که استراتی نام گرفته شده است حاصل فرآیندی ۴.۵ ماهه است، فرایندی که از طراحی تا پایان را شامل می شود. طبق گفته های روگرز، مدیرعامل لوکال موتورز ( همان کمپانی که این ماشین را تولید کرده است ) برنامه زمانی برای تولیدات آینده می تواند تا ۶ هفته نیز کاهش پیدا کند و عمل پرینت نیز تنها در ۲۴ ساعت انجام شود. فرایندی که بسیار سریع به نظر می رسد.

Strati-1

نکته کلیدی در این ماشین ساده سازی است. به طور متوسط یک ماشین از هزاران جزء ساخته شده است اما استراتی تنها از ۴۹ قطعه ساخته شده است. می بینیم که کاهش تعداد قطعات بسیار خارق العاده است. قطعات اصلی مثل موتور، تایرها و فنربندی قابل چاپ نیستند اما بیشتر بخش های ماشین با استفاده از فیبرهای کربنی تقویت شده با ترموپلاستیک ساخته شده است، ماده ای که روگرز معتقد است استحکامی همچون آلومینیوم های متوسط دارد. تیم او اکنون در حال اصلاح بیشتر فرآیند است تا بتواند موادی با انعطاف پذیری، سختی و تراکم پذیری متفاوت را برای بخش های مختلف ماشین چاپ کند. این کار به آنها اجازه خواهد داد تا برای مثال پلاستیک های نرم تر برای صندلی تولید کنند یا با فشرده سازی امنیت وسیله نقلیه را افزایش دهند.

Strati-3

روگرز ادعا می کند که استراتی در ۱۲ ماه آینده عرضه خواهد شد. او قبلا گفته بود که این ماشین با قیمت های ۱۸ هزار دلار و ۳۰ هزار دلار به فروش خواهد رسید اما اکنون گفته که این قیمت کاهش خواهد یافت. روگرز همچنین مایل است تا شاهد کارخانه های داخلی، این ماشین را آن گونه که مطلوب شان است تولید کنند، برای مثال کارخانه ای در آلاسکا باید این ماشین را برای شرایط آب و هوایی سرد تولید کند در حالی که کارخانه دیگری در ایالت اوتا باید آن را طوری طراحی کند که مناسب بیابان باشد. روگرز امیدوار است تا این ایده به دیگر صنایع آمریکا نیز منتقل شود تا تولید به داخل کشور بازگردد.

منبع : theguardian

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*