ماه گرفتگی 26 تیر

ماه گرفتگی ۲۶ تیر ۹۸ ؛ جزئیات کامل آخرین خسوف سال ۲۰۱۹

آخرین ماه گرفتگی سال،‌ در روزهای ۲۵ و ۲۶ تیر ۹۸ در ایران قابل مشاهده است. ماه گرفتگی ۲۶ تیر ۹۸ در آسمان مناطقی از آسیا، اروپا، استرالیا، آمریکای جنوبی و آفریقا نیز به خوبی قابل رصد خواهد بود.

ساکنان بخش‌هایی از اروپا، استرالیا، آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا از جمله ایران می‌توانند آخرین ماه گرفتگی سال ۲۰۱۹ را در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۹ ( ۲۵ و ۲۶ تیر ۹۸) رصد کنند. گفتنی است ساکنان کشورهای شیلی و آرژانتین در روز ۲ ژوئیه برابر با ۱۱ تیر ۹۸ شاهد پدیده خورشید گرفتگی بودند که البته این پدیده در ایران قابل رصد نبود،‌ اما خسوف ۲۶ تیر در سراسر ایران به صورت کامل قابل مشاهده است. این پدیده هنگامی اتفاق می‌افتد که سیاره زمین میان ماه و خورشید قرار گیرد.

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران عنوان کرد دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ شاهد آخرین ماه‌گرفتگی جزئی قابل رصد در کشور بودیم که گرفت جزئی بعدی نیز شنبه ۶ آبان ۱۴۰۲ شمسی رخ خواهد داد. البته در هر دو گرفت مورد اشاره مقدار کمی از ماه درون سایه زمین قرار گرفته و می‌گیرد، اما گرفت شبانگاه ۲۵ تیر به مراتب بیشتر است و تا ۶۷ درصد سطح ماه درون سایه زمین قرار خواهد گرفت. وی افزود خسوف جزئی ۲۶ تیر به ساروس ۱۳۹ تعلق دارد و بیست و یکمین گرفت از ۷۹ گرفت این ساروس محسوب می‌شود. در ساروس ۱۳۹، سی و هفت گرفت نیم‌سایه (غیر قابل مشاهده با چشم)، ۱۵ گرفت جزئی و ۱۷ گرفت کلی اتفاق می‌افتد.

جزئیات ماه گرفتگی ۲۶ تیر ۹۸

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص جزئیات خسوف ۲۶ تیر افزود:

این ماه گرفتگی ساعت ۲۳:۱۳ دقیقه ۵۱ ثانیه سه شنبه ۲۵ تیر به شکل نیم‌سایه که برای چشم انسان امکان تشخیص آن وجود ندارد، شروع می‌شود و گرفت جزئی ۳۱ دقیقه و ۴۳ ثانیه بامداد چهارشنبه ۲۶ تیر آغاز خواهد شد. ساعت ۲ و ۴۴ ثانیه اوج گرفت جزئی اتفاق می‌افتد و در ساعت ۳:۲۹ دقیقه و ۳۹ ثانیه این گرفت جزئی به پایان می‌رسد. خروج ماه از نیم‌سایه ۴:۴۷ دقیقه و ۳۸ ثانیه است و گرفت جزئی بامداد چهارشنبه ۲۶ تیر حدود ۲ ساعت و ۵۸ دقیقه به طول می‌انجامد.

نقشه مناطق قابل رصد خسوف ۲۶ تیر

همانطور که در جدول زیر نیز مشخص است، ساکنان مناطق اروپا، استرالیا، آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا از جمله ایران می‌توانند آخرین ماه گرفتگی سال ۲۰۱۹ را مشاهده کنند. ایران جزو کشورهایی است که تمام مراحل ماه گرفتگی به طور کامل در آن قابل مشاهده خواهد بود.

ماه گرفتگی

گرافی از نحوه خسوف در ۲۶ تیر ماه

در هر ماه گرفتگی اول ماه وارد نیم سایه زمین می‌شود که قابل رویت با چشم انسان نیست و سپس مراحل جزئی و ادامه گرفت ماه قابل رصد خواهد بود. همچنین در پایان هر ماه گرفتگی مدتی ماه درون نیم‌سایه زمین قرار داشته و با خروج از نیم‌سایه زمین این رویداد به پایان می‌رسد.

ماه گرفتگی

زمان‌بندی ماه گرفتگی تیر ماه ۹۸ در ایران

رویداد زمان احتمال رویت در ایران
آغاز ورود ماه به نیم سایه
۲۳:۱۳:۵۱ سه شنبه ۲۵ تیر وجود دارد
آغاز گرفتگی جزئی ۰۰:۳۱:۴۳ بامداد چهارشنبه ۲۶ تیر وجود دارد
اوج ماه گرفتگی ۰۲:۰۰:۴۴ بامداد چهارشنبه وجود دارد
پایان گرفتگی جزئی ۰۳:۲۹:۳۹ بامداد چهارشنبه وجود دارد
پایان ماه گرفتگی ۰۴:۴۷:۳۸ صبح چهارشنبه وجود دارد

به روز رسانی ۲۶ تیر ۹۸ : 

شب گذشته آخرین ماه گرفتگی کامل سال به وقوع پیوست و علاقمندان به این پدیده نجومی را مثل همیشه شگفت زده کرد. اگر موفق به دیدن این خسوف زیبا نشده اید، تصاویر و ویدیوهای این ماه گرفتگی زیبا را از لینک های زیر تماشا کنید.

۴ ویدیوی تایم لپس دیدنی از ماه گرفتگی شب گذشته

تصاویر و ویدیو خسوف ۲۵ و ۲۶ تیر ۹۸

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. از کجا میفهمن که فقط ی دونه ماه گرفتگی تا آخر سال ۲۰۱۹ مونده !!!

    • بجز چیزایی که غیرقابل پیشبینی ان تو علم ستاره شناسی با کمک برنامه ها و تلسکوپ های مخصوص میتونن خسوف و کسوف هایی که اتفاق میفتن رو حتی تا ۲۰۰ سال دیگ معلوم کرد

  2. چرا یه ماه در میون ماه گرفتگی داریم ما