تلفن همراه

سالگرد ۲۵ سالگی تلفن همراه و سیم کارت در ایران

روز شنبه ۱۹ مرداد ۹۸ سالگرد ۲۵ سالگی تلفن همراه و سیم کارت در ایران خواهد بود. در مرداد سال ۱۳۷۳ بهره‌برداری از نخستین فاز شبکه تلفن همراه کشور در شهر تهران با ۲۴ سایت BTS و با ظرفیت ۹۲۰۰ شماره به صورت رسمی آغاز شد.

عرضه سیم کارت تلفن همراه با واگذاری چهار سیم کارت به کارکنان نهاد ریاست جمهوری در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۷۳ به صورت رسمی در کشور شروع شد. در مرداد سال ۱۳۷۳ بهره‌برداری از نخستین فاز شبکه تلفن همراه کشور نیز در شهر تهران با ۲۴ سایت BTS و با ظرفیت ۹۲۰۰ شماره آغاز گردید و با توجه به استقبال مردم از این طرح شرکت مخابرات ایران نیز پوشش این طرح را از تهران به سراسر کشور گسترش داد.

توسعه تلفن همراه در اهداف عالى مجموعه مخابرات

با توجه به گسترش تکنولوژی‌های ارتباطی در جهان و همچنین افزایش نیاز و تقاضای مردم به دسترسی به این نوع از ارتباطات، مجموعه مخابرات کشور توسعه شبکه تلفن همراه را در اهداف عالی خود قرار داد. مدتی بعد با پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دولت اساسنامه شرکت ارتباطات سیار را با سرمایه ۲ هزار میلیارد ریال به تصویب رساند و کلیه وظایف امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران به شرکت ارتباطات سیار ایران واگذار شد.

حضور همراه اول در بورس کشور

پس از اینکه خصوصی‌سازی صنعت مخابرات کشور به مرحله مهم و اساسی رسید، شرکت ارتباطات سیار از سال ۱۳۸۶ نام تجاری همراه اول را برای خود برگزید. در سال ۱۳۸۹ شرکت ارتباطات سیار از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۸۹ نیز ۵ درصد سهام خود معادل ۱۰۳ میلیون سهم را در فرابورس عرضه کرد. از مرداد ۱۳۹۲ با بازگشایی نماد همراه اول در بازار بورس، شاهد حضور این شرکت از آن سال در بازار بورس کشور هستیم.

همراه اول توانست ۱۱۰ میلیون سیم کارت را در کلیه ۱۲۴۶ شهر کشور، بیش از ۴۳ هزار روستا معادل ۹۰ درصد روستا‌های کشور و بیش از ۷۰ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور عرضه کند که با توجه به چنین آماری بیش از ۹۷ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش خود در آورد. اپراتور همراه اول در عرضه سیم کارت در کشور یک پیشتاز محسوب می‌شد و پس از اخذ مجوز ارتقای خدمات نسل ۳ و نسل‌های بالاتر در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۹۳ در کنار نوسازی همیشگی شبکه خود توانست به‌روزترین تجهیزات شبکه تلفن همراه کشور را در دسترس مشترکان خود قرار دهد.

در حال حاضر اپراتور همراه اول حدود ۳۹ هزار و ۹۰۰ سایت ۳G و ۴G در اختیار دارد که به همین دلیل لقب گسترده‌ترین شبکه دیتای کشور را از آن خود کرده است. طی ۶ سال گذشته همراه اول در ارزیابی‌هاى رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یا رگولاتوری توانست همواره لقب برترین جایگاه اپراتورهای تلفن همراه کشور را به خود اختصاص دهد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. فک میکردم زیر بیست سال باشه