سیاره GJ 357 d

ناسا و کشف سیاره ای در نزدیکی زمین که احتمالا حیات در آن جریان دارد!

ناسا سیاره ای در نزدیکی زمین پیدا کرده که احتمالا حیات در آن جریان دارد. این سیاره که GJ 357 d نام گرفته، ابعادی ۶ برابر زمین داشته و تنها ۳۱ سال نوری با زمین فاصله دارد.

ناسا (NASA) به تازگی سیاره‌ای کشف کرده که تقریبا ۶برابر کره زمین ابعاد دارد و در فاصله ۳۱سال نوری ما قرار گرفته است. فاصله ۳۱سال نوری سیاره GJ 357 d از زمین، به این معنا است که اگر ما با سرعت نور حرکت می‌کردیم، ۳۱سال دیگر به این سیاره می‌رسیدیم. از آن‌جایی که علم بشر فاصله بسیار زیادی با حتی نزدیک شدن به ۳۰۰هزار کیلومتری که نور در ثانیه طی می‌کند، دارد؛ اما با استانداردهای ناسا و فضا، این فاصله نه تنها نزدیک به حساب می‌آید، بلکه اگر تکنولوژی، بیشتر پیشرفت کند، کاملا هم در دسترس است! هنوز صدها یا حتی هزاران سال باقی مانده تا تکنولوژی انقدر پیشرفت کند که بتوانیم به GJ 357 d به عنون یکی از گزینه‌های سفرهای تابستانی نگاه کنیم (و این احتمال هم کاملا وجود دارد که هرگز نتوانیم) اما رسیدن تکنولوژی به حدی که صرفا بتواند انسان را به این سیاره برساند، نه تنها شدنی است بلکه احتمالا به زمانی بسیار کمتر از ۱۰۰ها سال هم نیاز دارد!

هر آنچه باید درباره سیاره GJ 357 d بدانید

سیاره GJ 357 d بیرونی‌ترین سیاره‌ای است که در منظومه شمسی خودش، به دور خورشید خودش می‌چرخد. نکته قابل توجه این است که خورشید یا ستاره مرکزی این منظومه شمسی، یک ستاره کوتوله است که ناسا اسم آن را GJ 357 گذاشته است. این ستاره کوتوله، بسیار کوچک‌تر از خورشید ما است که باعث شده سیاره GJ 357 d تنها در عرض ۵۵.۷روز، یک‌بار کامل دور خورشید خودش بچرخد! درواقع می‌توان گفت که هر سال، در GJ 357 d حدود ۵۶روز طول می‌کشد! این منظومه شمسی، بجز سیاره GJ 357 d دارای ۲سیاره دیگر هم هست که ناسا هر ۲سیاره را همزمان با GJ 357 d کشف کرد. نکته مهم دیگری که در رابطه با این منظومه شمسی کوچک وجود دارد این است که انرژی‌ای که GJ 357 d از خورشید خودش دریافت می‌کند، تقریبا برابر با انرژی‌ای است که سیاره مریخ در منظومه شمسی ما از خورشید دریافت می‌کند. پس چه چیزی این سیاره را از مریخ متفاوت می‌کند؟ بهتر است جواب این سوال را از زبان لیسا کالتِنِگِر (Lisa Kaltenegger) که رهبر تیم کشف‌کننده این سیاره بوده، بخوانید:

GJ 357 d واقعا عظیم است؛ می‌توانیم حتی این سیاره را پسرخاله چاق کره زمین بنامیم! اما این بزرگ بودن، یعنی این احتمال کاملا وجود دارد که اتمسفری قوی در این سیاره وجود داشته باشد. این اتمسفر قوی، می‌تواند به سادگی، گرمایی که از طرف خورشیدش بهش می‌رسد را در خود نگه دارد و درنتیجه منجر به خلق آب شود!

احتمالا پتانسیل‌های بالای این سیاره برای تبدیل شدن به خانه دوم انسان‌ها، دیگر به طور کامل برایتان آشکار شده است اما اگر بازم هم یک توضیح ساده‌تر می‌خواهید، می‌توانیم اینگونه بگوییم که GJ 357 d تا حد قابل توجهی، مشابه سیاره مریخ در منظومه شمسی خود ما است. پس فاصله‌اش از خورشید، در منظومه شمسی خودش، بیشتر از فاصله کره زمین از خورشید در منظومه شمسی ما است. اما چون این سیاره بسیار بزرگتر از کره زمین است، ممکن است اتمسفر بسیار قوی‌تری هم نسبت به کره زمین داشته باشد و درنتیجه، بتواند درست مانند سیاره ما، میزان مناسبی از انرژی و گرمایی که توسط خورشید منظومه خودش بهش تابیده می‌شود را در خود نگه دارد. اگر اتمسفر این سیاره انقدر قوی باشد که بتواند این کار را انجام دهد، آن زمان در این سیاره آب وجود خواهد داشت و هرجایی که آب وجود داشته باشد، حیات هم وجود دارد!

اما این سیاره به لطف توانایی‌های تلسکوپ تِس (TESS) کشف شده است. این تلسکوپ برای پیدا کردن نشانه‌های حیات در دیگر سیارات ساخته شده است. اما بجز تلسکوپ تِس، دو تلسکوپ بسیار قدرتمندتر هم توسط ناسا درحال توسعه هستند که قرار است تا ۶سال آینده، به بهره‌برداری برسند. این دو تلسکوپ نه تنها می‌توانند نشانه‌های حیات در این سیاره را ردیابی کنند، بلکه حتی می‌توانند مشخص کنند که آیا در این سیاره، کوه و اقیانوس هم وجود دارد یا خیر! در ادامه می‌توانید تصویری هم از تلسکوپ تِس مشاهده کنید:

تلسکوپ فضایی TESS ناسا

تلسکوپ فضایی TESS در مرکز فضایی کِنِدی فلوریدا؛ پیش از پرتاب

GJ 357 d انقدر در همین چند روزی که کشف شده، در محافل علمی سر و صدا کرده که بسیاری از دانشمندان معتقدند از بین ۴۰۲۵سیاره‌ایی که ناسا تاکنون کشف کرده، حتی با احتساب مریخ، این سیاره بیشترین شانس را برای تبدیل شدن به خانه دوم انسان‌ها دارد! درحال حاضر، همه چیزی که جامعه علمی منتظر آن است، کامل شدن تحقیقات ناسا در رابطه با اتمسفر GJ 357 d است. همانطور که گفته شد، اگر این اتمسفر به حد کافی قوی باشد، آن‌وقت می‌توان گفت که انسان بالاخره توانست در سیاره‌ای دیگر هم حیات پیدا کند! حیاتی که ممکن است هنوز شروع نشده باشد، در مراحل ابتدایی باشد و یا…! این موضوعی است که لیسا کالتنگر هم به جذابیت آن اذعان دارد:

اگر اتمسفر GJ 357 d به حد کافی ضخیم باشد، آن‌وقت این سیاره می‌تواند درست مانند زمین، آب داشته باشد. درنتیجه ما هم می‌توانیم به لطف تلسکوپ‌هایی که به زودی قرار است مشغول بکار می‌شوند، نشانه‌های وجود حیات در این سیاره را پیدا کنیم. اگر واقعا در GJ 357 d حیات وجود داشته باشد، آنگاه توجه تمام دنیا را به خود جلب می‌کند و ما می‌توانیم بالاخره به سوال هزارساله خودمان پاسخ دهیم؛ آیا ما در کیهان تنها هستیم؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. کلن ی سیار ه ی فوق پیشرفت ست