تولید خودرو

تولید خودرو توسط خودروسازان داخلی ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد

تولید خودرو در شرکت‌های خودروسازی داخلی در مرداد سال ۹۸ نسبت به مرداد ۹۷ با کاهش ۵۰ درصدی مواجه بوده است. در ادامه آمار تولید محصولات ایران خودرو و سایپا را بررسی می‌کنیم.

بر اساس جدیدترین گزارشی که در خصوص تولید خودرو منتشر شده است، خودروسازان داخلی توانستند در مرداد سال ۹۸ حدود ۴۷ هزار و ۳۱۷ دستگاه خودرو تولید کنند که نسبت به مرداد سال ۹۷ شاهد کاهش ۴۷.۱ درصدی هستیم. در مرداد ۹۸ حدود ۴۳ هزار و ۷۵۸ دستگاه خودرو سواری تولید شد که در مقایسه با مرداد ۹۷ باز هم کاهش ۴۷.۷ درصدی به چشم می‌خورد. گفتنی است در شرایطی میزان تولید محصولات خودروسازان داخلی با کاهش مواجه شده است که قرار بود با هدف ارتقای وضعیت بازار خودرو و تحویل خودروهای معوقه به مشتریان میزان تولیدات افزایش پیدا کند. همچنین رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز چندین بار وعده افزایش تولید را داده بود که این امر محقق نشد. بدون شک برای بهبود وضعیت بازار خودرو کشور به افزایش تیراژ تولید خودروسازان نیاز است.

کاهش تولید خودرو در شرکت‌های خودروسازی

تولید خودرو

شرکت ایران خودرو در مرداد ۹۸ حدود ۱۷ هزار و ۲۴۰ دستگاه خودرو تولید کرد که نسبت به مرداد ۹۷ حدود ۵۸.۷ درصد افت داشته است. تعداد خودرو سواری تولید شده در شرکت ایران خودرو همان عدد ۱۷ هزار و ۲۴۰ دستگاه است که نشان می‌دهد این شرکت خودروسازی جز خودروهای سواری، خودرو دیگری را تولید نکرده است. شرکت سایپا نیز در مردد ۹۸ حدود ۲۷ هزار و ۲۱۱ دستگاه را به تولید رسانده که نسبت به مردد ۹۷ شاهد کاهش ۲۳.۴ درصدی هستیم. سایپا حدود ۲۴ هزار و ۱۷۵ دستگاه خودرو سواری و ۳ هزار و ۳۶ دستگاه وانت را تولید کرده است. میزان تولید سواری در شرکت سایپا حدود ۲۶.۱ درصد کاهش یافته است.

کاهش ۴۰ درصدی تولید خودرو در ۵ ماهه نخست ۹۸

به طور کلی تولید ماشین در ۵ ماهه نخست سال ۹۸ نسبت به ۵ ماهه نخست سال ۹۷ با کاهش ۳۹.۸ درصدی مواجه شده است. خودروسازان داخلی از ابتدای سال تا پایان مرداد ۹۸ حدود ۳۱۴ هزار و ۲۷۸ دستگاه خودرو به تولید رسانده‌اند که از این تعداد ۲۹۰ هزار و ۸۰۳ دستگاه خودرو سواری بوده است. همچنین تولید سواری نیز در ۵ ماهه سال ۹۸ نسبت به بازه زمانی مشابه سال ۹۷ کاهش ۴۰.۸ درصدی را تجربه کرده است.

تولید خودرو

شرکت ایران خودرو نیز در ۵ ماهه نخست سال جاری نسبت به بازه زمانی سال گذشته با افت ۳۹.۷ درصدی تولید خود مواجه شده است. ایران خودرو از ابتدای سال تا پایان ماه مرداد حدود ۱۳۶ هزار و ۹۹۸ دستگاه از انواع خودرو را تولید کرده که از این میزان ۱۵ هزار و ۶۷۷ دستگاه خودرو سواری بوده است. میزان تولید محصولات سواری در این شرکت در ۵ ماهه نخست سال ۹۸ نسبت به ۵ ماهه نخست سال ۹۷ حاکی از کاهش ۳۹.۱ درصدی است.

با بررسی آمار تولید در گروه سایپا نیز متوجه شده‌ایم سایپا در ۵ ماهه نخست سال ۹۸ حدود ۱۶۲ هزار دستگاه خودرو تولید کرده که نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل با کاهش تولید ۲۸.۵ درصدی مواجه شده است. میزان تولید محصولات سواری در این شرکت نیز ۱۴۳ هزار و ۶۹۸ دستگاه بوده است که از کاهش تولید ۳۱.۵ درصدی نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل حکایت دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. بازار خودرو هم باز چه رانتخواری و اختلاس شده و به نظر میاد که هر چه تلاش بر ثبات این تولید ملی می شود تاثیر گذار نمی باشد