مارماهی دهان گرد

مارماهی دهان گرد ، ابزار جدید نیروی دریایی آمریکا برای متوقف کردن قایق‌های دشمن

نیروی دریایی آمریکا در حال توسعه موادی بر پایه ترشحات مارماهی دهان گرد و تار عنکبوت است که می‌توانند قایق‌های دشمن را بدون استفاده از سلاح‌های گرم متوقف کنند.

نیروی دریایی کشورهایی مثل آمریکا که ناوهای عظیم ستون فقرات آن را تشکیل می‌دهند امروزه با چالشی جدی به نام قایق‌های کوچک مواجه هستند! از کشورهای فاقد نیروی دریایی بزرگ گرفته تا قاچاقچیان مواد مخدر و دزدان دریایی سومالی، همگی می‌توانند با استفاده از قایق‌های کوچک، پرسرعت و ارزان که قابلیت تجهیز به انواع سلاح‌های سبک و سنگین را دارند، مشکلات زیادی برای ناوهای جنگی بزرگ و گران قیمت ایجاد کنند.

مارماهی دهان گرد

قایق‌های ماهیگیری چینی که در حقیقت به عنوان نیروهای شبه نظامی چین در دریا عمل می‌کنند

از طرفی نیز اغلب تنها راه متوقف کردن این قایق‌ها استفاده از سلاح‌های گرم است که می‌تواند به کشته شدن خدمه قایق منجر شود. بنابراین در مواردی مانند مقابله با نیرو‌های رسمی یا غیر رسمی کشورهای دیگر، عملا امکان مقابله بدون ریسک گسترش درگیری وجود ندارد.

به همین دلیل مرکز درگیری‌های سطحی نیروی دریایی آمریکا راهی پیدا کرده است که به نیروهای نظامی امکان متوقف کردن قایق‌های دشمن را بدون استفاده از سلاح گرم می‌دهد. این مرکز در حال توسعه موادی بر پایه ترشحات مارماهی دهان گرد و تار عنکبوت است که با چسبیدن به پره‌های پیشران قایق عملکرد آن را مختل کرده و باعث توقف آن می‌شوند.

مارماهی دهان گرد

مارماهی دهان گرد موجودی دریایی است که برای دفاع از خود نوعی ماده چسبناک ترشح می‌کند. حجم این ماده در آب و در مدت زمان کوتاهی به میزان زیادی افزایش می‌یابد و می‌تواند با چسبیدن به آبشش‌های آبزیان دیگر مسیر تنفسی آن‌ها را ببندد. نیروی دریایی آمریکا در حال توسعه این ترشحات به شکل مصنوعی است. این ماده با چسبیدن به پره پیشران، عملکرد اصلی آن که شکافتن آب و به پیش بردن قایق است را مختل کرده و باعث توقف آن می‌شود.

مارماهی دهان گرد

ابریشم تار عنکبوت گزینه دیگری است که می‌تواند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد. ابریشم مصنوعی با پیچیدن به دور پره‌های قایق می‌تواند پیشران را به توپی از مواد پروتئینی تبدیل کند و همان عملکرد ترشحات مارماهی دهان گرد را ارائه دهد. بر اساس گزارش در سال 2018، محققان در دانشگاه یوتا در حال کار بر روی طرحی برای تولید این ماده با استفاده از باکتری‌های تراریخته و کرم‌های ابریشم هستند.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

8 دیدگاه

  1. درود بیکاران بر نیروى دریایى آمریکا.!!

  2. چ جالبه واقعا ایده شون خوب بوده اگه عملیش بتونن بکنن

  3. دوباره قصه هایی از قدرت پوشالی غرب استکبار جهانی . خوشبختانه مردم جمهوری اسلامی ایران این قصه ها را باور نمی کنند و با تکیه بر شعار رونق تولید بزار های به مراتب پیشرفته تری تولید می کنند . #اقتصاد #مقاومتی