مقابله با ویروس کرونا

برای مقابله با ویروس کرونا امکانات تازه‌ای به گوگل مپس و واتس اپ اضافه شد

در راستای مقابله با پاندمی ویروس کرونا امکانات جدیدی به اپلیکیشن‌های گوگل مپس (Google Maps) و واتس اپ (WhatsApp) اضافه شده که در آگاهی‌بخشی به کاربران درباره بیماری کووید ۱۹ نقش دارند.

نهادهای بهداشتی و درمانی جهان توصیه می‌کنند که اگر کسی علایم ابتلا به کووید ۱۹ را داشت، پیش از آنکه راهی بیمارستان شود با پزشک خود تماس بگیرد. این اقدام در راه مقابله با ویروس کرونا بسیار مهم است؛ زیرا می‌تواند مانع ابتلای افرادی بشود که واقعا آلوده به کروناویروس نیستند. همچنین فشار مضاعف را از روی سیستم درمان برمی‌دارد.

حالا در آپدیت جدید گوگل مپس وقتی که کاربران در حال جستجوی مطب دکتر یا بیمارستان باشند، یک یادآور در کادری مستطیل‌شکل به نمایش درمی‌آید. این کادر که در پایین صفحه ظاهر می‌شود، با تیتر قرمز رنگ COVID-19 alert کاملا جلب توجه و یادآوری می‌کند که اگر مشکوک به ابتلا هستید، پیش از مراجعه حضوری با پزشک خود تماس بگیرید.

مقابله با ویروس کرونا

گوگل همچنین برای جلوگیری از پخش اطلاعات نادرست، در راستای آگاهی‌بخشی به کاربران نیز گام برداشته است. اگر به اپ Google Search بروید و واژه coronavirus را تایپ کنید، چهار تب ظاهر می‌شود. تب Overview آخرین اخبار مربوط به ویروس کرونا را از رسانه‌های معتبر به نمایش می‌گذارد. تب Symptoms علایم ابتلا به کووید ۱۹ را فهرست می‌کند. زبانه Prevention اشاره‌ای به راه‌های پیشگیری دارد و زبانه Treatments توضیح می‌دهد که فعلا درمانی برای این بیماری وجود ندارد.

شبکه‌های اجتماعی به کارزار مقابله با ویروس کرونا پیوسته‌اند

اما واتس اپ هم با اطلاع‌رسانی به کاربران از طریق یک مرجع مورد اعتماد، سهمی در مبارزه با ویروس کرونا ایفا کرده است. در این اپ با ارسال کلمه Hi به شماره ۰۰۴۱۷۹۸۹۳۱۸۹۲ می‌توانید اطلاعات مربوط به کووید ۱۹ را از سازمان بهداشت جهانی (WHO) دریافت کنید.

تدروس ادهانوم، مدیرکل WHO ضمن تمجید از فیسبوک و واتس اپ، تکنولوژی دیجیتال را ابزاری کارآمد برای انتشار توصیه‌های بهداشتی و حفظ جان انسان‌ها توصیف کرده است:

ما مفتخریم که در راه مقابله با ویروس کرونا همکارانی مانند فیسبوک و واتس اپ داریم. با پشتیبانی آن‌ها، اطلاعات حیاتی به میلیاردها نفر می‌رسد.

فیس بوک اقدامات دیگری را هم برای آگاهی‌بخشی به مردم انجام داده است. مثلا اینکه پست‌های حاوی اطلاعات نادرست یا محتوای مضر را حذف می‌کند. این شامل پست‌های افراد سودجو هم می‌شود که با سوء استفاده از این بحران، به دنبال فروش داروهای تقلبی یا لوازم بهداشتی با چند برابر قیمت هستند. کمک مالی و تبلیغات رایگان برای سازمان‌های معتبر جهانی، دیگر اقدامات قابل ذکر فیسبوک هستند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

این سایت توسط ری کپچا و گوگل حفاظت می شود سیاست حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

۳ دیدگاه

 1. امکانات فوق العاده ای رو محیا کردن
  اطلاعات حرف اول رو میزنه
  با مشخص مردن نقاط درمانگاه ها
  و آگاهی دادن به مردم
  قطعا خیلی راحت میتونن این بیماری رو مهار کنن

 2. کار گوگل مپ قابل تحسینه
  نکنه مهم دیگه اینه که نرم افزار وات اپ به کمک مردم اومده و با افزایش اگاهی داره کمک میکنه تا مردم علم شون نسبت به این بیماری بیشتر بشه

 3. گوگل مپ کار خیلی خوبی کرده ومراکز درمانی ایران که در حال فعالیت برای ویروس کرونا هستند رو در مسیر یاب گوگل مپ اضافه کرده اینجوری هرکی مشکوک به کرونا باشه می‌تونه خودشو هرچی سریعتر به نزدیک ترین مرکز درمانی برسونه