عکس های دوربین هواوی پی 40 پرو

مقایسه عکس های دوربین هواوی پی ۴۰ پرو با گلکسی اس ۲۰ اولترا و آیفون ۱۱ پرو مکس

فقط با مقایسه عکس های دوربین هواوی پی ۴۰ پرو با سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا و اپل آیفون ۱۱ پرو مکس می‌توان بهترین دوربین موبایل را مشخص کرد. هر سه، جزو مدعیان به شمار می‌روند.

هواوی پی ۴۰ پرو جدیدترین پرچمداری است که با تمرکز بر قابلیت‌های دوربین، رونمایی شد. دوربین اصلی این گوشی علاوه بر استفاده از یک سنسور اصلی بزرگ با رزولوشن بالا و توانایی دریافت زیاد در دریافت نور، از یک لنز پریسکوپی استفاده کرده و قابلیت زوم بالایی دارد. از رزولوشن بالای عکس‌های اولترا واید آن نباید غافل شد.

دو مدعی دیگر در دنیای دوربین‌های موبایل، آیفون ۱۱ پرو مکس و سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا به شمار می‌روند. اگر حین خرید یک گوشی هوشمند جدید، بیشترین توجهتان به کیفیت و قابلیت‌های دوربین گجت است، کدام یک از این سه گوشی گران قیمت را باید خریداری کنید؟

مقایسه عکس های دوربین هواوی پی ۴۰ پرو در حالت زوم

در یکی از مطالب پیشین، به مقایسه تصاویر دوربین هواوی پی ۴۰ پرو با گلکسی اس ۲۰ اولترا، آیفون ۱۱ پرو مکس و هواوی پی ۳۰ پرو پرداختیم. در این مطلب نزدیک به ۱۲۵ عکس گرفته شده با استفاده از هر چهار گوشی، در حالت‌های مختلف، مقایسه شد. اگر مقایسه این تعداد زیادی تصویر شما را برای انتخاب یکی از سه گوشی پرچمدار هواوی پی ۴۰ پرو، گلکسی اس ۲۰ اولترا و آیفون ۱۱ پرو مکس قانع نکرد، در این مطلب، یک سری عکس دیگر که با استفاده از این سه گجت گرفته شده‌اند را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

زوم ۱۰ برابری (صحنه اول)

اصلی‌ترین مزیت دوربین پرچمدارانی همچون گلکسی اس ۲۰ اولترا، هواوی پی ۴۰ پرو و قبل از آن‌ها، هواوی پی ۳۰ پرو، توانایی برای گرفتن عکس‌هایی باکیفیت حین زوم تا نقطه‌ای دور به لطف استفاده از لنز پریسکوپی است. در این مرحله، دوربین هواوی پی ۴۰ پرو بهترین عملکرد را داشت. با وجود بزرگنمایی تا ۱۰x، عکس فاقد نویز بوده و بسیار باکیفیت است. فراموش نکنید حداکثر زوم اپتیکال دوربین این پرچمدار ۵x بوده و بزرگنمایی ۱۰x آن هیبریدی خطاب می‌شود. با این حال کیفیت عکس های دوربین هواوی پی ۴۰ پرو در این حالت همچنان فوق‌العاده است.

مشکل عکس Huawei P40 Pro در اینجا ضعف جزئی در دریافت نور و کاهش نسبی جزئیات است، اما در مجموع، فریم کیفیت خوبی دارد. در عکس گرفته شده با دوربین گلکسی اس ۲۰ اولترا نویز بیشتری قابل مشاهده است. با این حال طبیعی به نظر رسیده و جزئیات فلت نشده‌اند. حقیقتا تصویر گرفته شده با آیفون ۱۱ پرو مکس در حالت زوم ۱۰x قابل مقایسه با دو گوشی دیگر نیست. دوربین پرچمدار اپل فاقد لنز پریسکوپی بوده و حداکثر زوم اپتیکال آن ۲x است.

زوم ۵ برابری (صحنه اول)

در حالت زوم ۵x باز هم در مجموع هواوی پی ۴۰ پرو عکس باکیفیت‌تری گرفت. از نظر جزئیات، عکس ثبت شده با گلکسی اس ۲۰ اولترا وضعیت نامناسب‌تری دارد. همانند مرحله قبل، دوربین آیفون همچنان چند قدم پشت سر دو رقیب دیگر قرار می‌گیرد.

بدون زوم (صحنه اول)

در دو حالت قبلی، سنسور زیر لنز پریسکوپی (برای آیفون لنز تله فوتو) درگیر بود. اگر هیچ گونه بزرگنمایی انجام ندهیم، سنسور رنگی اصلی کنترل دوربین را به دست می‌گیرد. حداکثر زوم دوربین دو گوشی گلکسی اس ۲۰ اولترا و هواوی پی ۴۰ پرو با کمک گرفتن از بزرگنمایی دیجیتالی، به ترتیب ۵۰x و ۱۰۰x است. البته در این حالت، فقط می‌توان به دیدی کلی درباره منظره‌ای واقع در دور دست دست پیدا کرد، وگرنه عکس نهایی، هرگز ارزش اشتراک‌گذاری نخواهد داشت.

بیشتر کاربران، در اغلب مواقع، حتی به دو یا بیشتر برابر زوم نیز احتیاج پیدا نمی‌کنند. با توجه به کیفیت بالای سنسور اصلی با لنز عادی در مقایسه با سنسور قرار گرفته زیر لنز تله فوتو یا پریسکوپی، در صورتی که محدودیتی برای نزدیک شدن به سوژه وجود ندارد، بهتر است هیچ گونه بزرگنمایی انجام نداده و از سنسور اصلی استفاده کنید.

زوم ۱۰ برابری (صحنه دوم)

تصاویر بالا جزو مناظری است که شما را مجبور به استفاده از لنز مخصوص زوم می‌کند. امکان نزدیک شدن به سوژه وجود نداشته و در صورت کاهش بیش از اندازه فاصله، سوژه را از دست خواهید داد. عکس گرفته شده با دوربین Huawei P40 Pro بیش از اندازه روشن بوده و حین ثبت آن، دوربین نحوه دریافت نور را به خوبی کنترل نکرد. در نظر داشته باشید همه این عکس های دوربین هواوی پی ۴۰ پرو با استفاده از یک نمونه اولیه آن ثبت شده و شرکت سازنده، بخش قابل توجهی از ایرادهای دستگاه را تا پیش از عرضه نسخه‌های تجاری به بازار، برطرف خواهد کرد. به همین دلیل می‌توان انتظار داشت کیفیت عکس های دوربین هواوی پی ۴۰ پرو در مجموع، بهتر از فریم‌هایی خواهد بود که در این مطلب مشاهده می‌کنید.

عکس گلکسی اس ۲۰ اولترا از نظر دقت در رنگ و جذابیت وضعیت بهتری دارد، اما همچنان از نظر میزان جزئیات ثبت شده از منظره، پشت سر تصویر هواوی پی ۴۰ پرو قرار می‌گیرد. در حالت زوم ۱۰x دوربین آیفون ۱۱ پرو مکس کاملا در حالت بزرگنمایی دیجیتالی قرار داشته و به خاطر کشیدن عکس، کیفیت را به شدت کاهش داده است.

زوم ۵ برابری (صحنه دوم)

مشکل قبلی هنوز پابرجاست. دوربین Huawei P40 Pro با وجود گرفتن عکسی با جزئیات بیشتر، به خاطر دریافت بیش از اندازه نور، از نظر کیفیت پشت سر تصویر دوربین Galaxy S20 Ultra قرار می‌گیرد. عکس گرفته شده توسط پرچمدار سامسونگ رنگ‌ها را با دقتی بالا نمایش داده و کنتراست آن وضعیت خوبی قرار دارد. آیفون ۱۱ پرو مکس، در ۵x از زوم دیجیتالی استفاده کرده و مجددا کیفیت عکس گرفته شده با آن قابل مقایسه با عکس های دوربین هواوی پی ۴۰ پرو و گلکسی اس ۲۰ اولترا نیست.

زوم ۲ برابری (صحنه دوم)

مقایسه عکس های دوربین هواوی پی ۴۰ پرو بدون بزرگنمایی

بیشتر کاربران، در اغلب صحنه‌ها، نیازی به زوم کردن آن هم تا فاصله‌ای دور، ندارند، به همین دلیل بیشتر کیفیت سنسور اصلی دوربین برایشان ملاک است. در صحنه‌های زیر، فقط سنسور اصلی اصلی درگیر بوده و هیچ گونه بزرگنمایی صورت نگرفته است.

صحنه اول

دوربین هواوی پی ۴۰ پرو، تواناییش برای گرفتن عکس‌هایی حاوی جزئیات بالا با وجود چندین برابر زوم را نشان داد. متاسفانه مشکل اصلی عکس‌های زوم‌دار دوربین این گوشی، مجددا در صحنه اول تکرار شده است. نور کمی بیش از اندازه دریافت شده و همچنان ته مایه‌ای زرد رنگ در سرتاسر فریم دیده می‌شود. جزئیات کمی فلت بوده و به خوبی دیده نمی‌شوند. در آن سو عکس دوربین گلکسی اس ۲۰ اولترا بیش از اندازه شارپ شده و کمی مصنوعی به نظر می‌رسد.

از نظر میزان اشباع‌شدگی رنگ‌ها، دوربین گوشی اندرویدی سامسونگ همچنان بهترین عملکرد را دارد. البته رنگ‌ها شبیه به نمونه واقعی در طبیعت نبوده و کمی اشباع شده‌اند، اما بیشتر کاربران، این افکت را دوست داشته و عکس Galaxy S20 Ultra را زنده‌تر و شاداب‌تر خطاب می‌کنند.

دوربین آیفون ۱۱ پرو مکس متعادل‌ترین عکس را ثبت کرد. فریم گرفته شده توسط آن رنگ‌ها را طبیعی‌تر نشان داده و به خاطر شارپنس بیش از اندازه، جزئیات را خراب نکرده است.

صحنه دوم

عکس‌ها در فریم گرفته شده با هواوی پی ۴۰ پرو، در مقایسه با تصویر دو گوشی رقیب عجیب به نظر می‌رسند. فریم در قسمت سنگ‌ها بیش از اندازه روشن شده و رنگ‌ها در لبه پایینی، شسته و بی‌رمق شده‌اند. این وضعیت را پیشتر نیز در بقیه عکس های دوربین هواوی پی ۴۰ پرو دیده بودیم.

عکس‌ گلکسی اس ۲۰ اولترا اشباع‌شدگی و کنتراست خوبی داشته و وضعیت کلی آن، شبیه به فریم صحنه اول است. عکس چندان شبیه به منظره واقعی نیست، اما می‌توان آن را ویرایش شده به شکلی بهینه و زیبا، خطاب کرد.

آیفون ۱۱ پرو مکس باز هم عکسی متعادل ثبت کرد. رنگ‌ها بی‌رمق نبوده و بیش از اندازه نیز اشباع نشده‌اند. محدوده دینامیکی و میزان جزئیات بسیار عالی است.

صحنه سوم

وضعیت دو صحنه قبل باز هم تکرار شد. رنگ‌ها در عکس گرفته شده توسط Huawei P40 Pro کمی بی‌رمق هستند، در حالی که داخل تصویر Galaxy S20 Ultra کمی بیش از اندازه اشباع شده‌اند. با دقت به رنگ آسمان به خوبی به اشباع‌شدگی زیاد تصویر به ثبت رسیده توسط پرچمدار سامسونگ پی خواهید برد. گوشی iPhone 11 Pro Max عکسی متعادل به ثبت رساند.

صحنه چهارم

دوربین هواوی پی ۴۰ پرو و گلکسی اس ۲۰ اولترا سامسونگ از سنسورهای بزرگتری در مقایسه با آیفون ۱۱ پرو مکس استفاده می‌کنند. تاثیر این تفاوت، به خوبی خود را در عمق میدان عکس‌های بالا نشان داد. پیشتر دوربین گوشی‌های آیفون را در عکاسی پرتره خبره خطاب می‌کردیم، اما این برتری دیگر وجود ندارد! دوربین گوشی‌های سامسونگ و هواوی بهتر افکت بوکه را اعمال کرده و سوژه اصلی را از پس‌زمینه جدا کرده‌اند.

صحنه پنجم

در عکس دوربین آیفون، کمی ته مایه زرد رنگ دیده می‌شود، به همین دلیل در این مرحله، گلکسی اس ۲۰ اولترا را برنده اعلام می‌کنیم. عکس گرفته شده توسط این گوشی مهیج‌تر بوده و شبیه به فریم به ثبت رسیده با دوربین هواوی پی ۴۰ پرو، بی‌رمق نیست.

صحنه ششم

تکرار پشت سر هم مشکل دریافت بیش از اندازه نور توسط دوربین هواوی پی ۴۰ پرو نشان می‌دهد ایراد اساسی بوده و دیگر یک اتفاق نیست. امیدواریم این مشکل قبل از عرضه این گوشی به بازار رفع شود.

صحنه هفتم

فوکوس دوربین هواوی پی ۴۰ پرو عمق کمتری دارد. گوشی آیفون در مقایسه با گوشی سامسونگ عکسی پویاتر به ثبت رساند.

مقایسه عکس های اولترا واید دوربین هواوی پی ۴۰ پرو

هر سه گوشی به سنسوری با لنز اولترا واید مجهز شده‌اند، به همین دلیل می‌توانند عکس‌هایی با میدان دید بالا ثبت کنند. لنز اولترا واید، برای عکاسی از مناظر طبیعی فوق‌العاده کاربردی است.

صحنه اول

با سوئیچ به سنسور با لنز اولترا واید هواوی پی ۴۰ پرو متوجه موضوع عجیبی خواهید شد. به شکلی خودکار، در این حالت نسبت ابعاد تصویر تغییر پیدا کرد. به همین دلیل عکس گرفته شده با این گوشی متفاو‌ت از رقبا به نظر رسیده و واقعا عریض، با میدان دید بالا، نیست.

با این حال ترفند هواوی جالب است. استفاده از نسبت ابعاد تصویر عریض‌تر برای گرفتن عکس‌های واید منطقی است. بدون در نظر گرفتن مشکل عدم مدیریت صحیح رنگ‌ها، جزئیات بیشتری توسط دوربین پرچمدار چینی ثبت شده و چارچوب کلی عکس، وضعیت بهتری دارد.

دوربین آیفون ۱۱ پرو مکس عکسی با جزئیات بیشتر ثبت کرد. دلیل برتر دانستن آن در مقایسه با تصویر گرفته شده توسط دوربین گوشی کره‌ای، تکرار مشکل اشباع‌ کردن بیش از اندازه رنگ‌ها توسط گلکسی اس ۲۰ اولترا است.

صحنه دوم

مشکل در مدیریت رنگ‌ها در عکس هواوی پی ۴۰ پرو هنوز باقی است. از ایراد دریافت بیش از اندازه نور نمی‌توان غافل شد. به نظر این مشکل به ساختار RYYB سنسور اصلی دوربین این گوشی برمی‌گردد. در این ساختار، داخل زیر پیکسل‌ها، دو زیر پیکسل زرد، یک آبی و یک قرمز وجود دارد. ساختار سنسورهای دوربین سایر گوشی‌های هوشمند شامل دوربین آیفون ۱۱ پرو مکس و گلکسی اس ۲۰ اولترا، RGGB است. هواوی مدعی است این تغییر سبب شده قابلیت دریافت نور از محیط تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کند.

برای اولین مرتبه از این ساختار در دوربین هواوی پی ۳۰ پرو استفاده شد. به همین دلیل دوربین هواوی پی ۳۰ پرو معجزه‌اش را حین عکاسی در تاریکی نشان می‌دهد. سال گذشته، در یک مطلب، به طور مفصل به تحلیل این سنسور پرداخته و متوجه شدیم سنسور RYYB دوربین هواوی پی ۳۰ پرو چگونه کار می‌کند.

صحنه سوم

بررسی آخرین عکس های دوربین هواوی پی ۴۰ پرو مهر تاییدی بر ارزیابی‌های قبلی کوبید. دوربین هواوی پی ۴۰ پرو هنوز عکس‌ها را مرده و بی‌رمق ثبت می‌کند، هر چند تصویر گرفته شده توسط آن از نظر جزئیات، در وضعیت بهتری قرار دارد. رنگ‌ها در گلکسی اس ۲۰ اولترا بیش از اندازه اشباع شده‌اند. آیفون موفق شد بین جزئیات و دقت رنگ‌ها، به خوبی تعادل برقرار کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۸ دیدگاه

 1. هواویی و سامسونگ تویه زوم عالی عمل میکنن ولی تویه عکسهای نرمال ایفون یه خورده بهتره
  ولی واقعا نمیدونم تا کی قراره سامسونگ عکساشو تا طیف نوری اشباح عرضه کنه.
  بزرگترین نقص هواویی هم تراز سفیدشه. ولی پرتهاش و زوم کردنش خیلی عالیه.

 2. ایفون مثل همیشه و با اقتدار بهترین کیفیت و ارایه داده
  به غیر از زوم
  خیلی ممنون از مقایسه زیبا بود و حالب
  اگر در مورد مقاومت گوشی ها ام مطالبی ارایه بدین خیلی ممنون میشم
  ممنون از سایت خوب تون

 3. نتایج Doxmarkدوربین هواویp40proمنتشر شد..و با امتیاز۱۲۸در صدر جدول قرار گرفته..پس میشه گفت این مشکلات موقع عرضه برطرف خواهند شد…پس منتظر مقایسه بعدی هستیم گجت جان…تشکر

 4. به جز مورد زوم در همه موارد ایفون بهتر بود…و دوربین هواوی پی۴۰پرو بدترین عملکرد رو داشت.امیدوارم موقع عرضه به بازار درست بشه ایراداتش..و سامسونگ با اینکه رنگهارو مصنوعی نشون میده ولی به شخصه گزینه عالیی هست

 5. آیفون همیشه رنگا واقعی تر و با عمق میدان بیشتر ،در شب هم که آیفون بهتر بود این سامسونگ چه پیشرفتی داشته غیر از زوم که اونم در حد شیاوومی و هواوی نمیشه!

 6. فکرکنم به جز بحث زوم و نویز کمتر توی تصاویر شب که اس ۲۰ الترا بهتر بود آیفون ۱۱ پرو مکس توی جزییات و همچنین شارپی تصاویر در روز و همچنین عکسبرداری سلفی بهتر بود.توی فیلم برداری هم هردو خوب بودن و یه جاهایی آیفون بهتر بود یه جاهایی سامسونگ.

 7. هواوی با دوربین های محشر خودش و امکاناتی که هیچ برندی بیشتر از اون رو روی گوشیش نزاشته و یا نمیزاره
  یه مشت برند پرست میان و میگن ای نمیدونم سامیسونگ اءل کرده و آیفون که پول سیب رو میگیره بل کرده هواوی در برند خودش یعنی هواوی و زیر مجموعش آنر داره دنیا رو به قبضه خودش در میاره