کشف یک سیاره قابل سکونت در داده‌های قدیمی تلسکوپ کپلر

کشف یک سیاره قابل سکونت در داده‌های قدیمی تلسکوپ کپلر

اخیرا بررسی داده‌های قدیمی تلسکوپ فضایی کپلر – Kepler به کشف یک سیاره قابل سکونت منجر شده که احتمال مساعد بودن شرایط زندگی در آن بسیاری از دانشمندان را هیجان‌زده کرده است.

به تازگی، محققان در تلاش برای کاوش اجرام آسمانی گوناگون در جستجوی یک سیاره قابل سکونت به کاندید مناسبی رسیده‌اند که داده‌های مربوط به آن در اطلاعات جمع‌آوری‌ شده به کمک تلسکوپ فضایی کپلر (Kepler) وجود داشت. در بررسی این کشف با ما همراه باشید.

از آنجایی که منابع موجود بر روی سیاره ما محدود هستند، دیر یا زود نسل بشر مجبور خواهد شد که زندگی خود را به سیاره دیگری در فضای بی‌انتها گسترش دهد. تلاش‌های حال حاضر دانشمندان برای بازگشت به ماه و تسخیر مریخ هم در راستای چنین هدفی هستند و هم‌اکنون، خبر کشف یک سیاره قابل سکونت دیگر، توجه‌ها را به بحث زندگی در خارج از جو زمین جلب کرده است.

سیاره قابل سکونت در داده‌های کپلر

نکته جالب‌توجه در مورد کشف اخیر این است که سیاره فراخورشیدی مورد نظر سال‌ها پیش توسط تلسکوپ کپلر رصد شده بود، اما به دلیل تنظیمات خاص الگوریتم مورد استفاده برای آنالیز و غربالگری داده‌های جمع‌آوری‌ شده، در آن زمان سیستم کامپیوتری این سیاره قابل سکونت را از قلم انداخته بود. خوشبختانه در تلاش مجدد محققان برای بررسی اطلاعات قدیمی کپلر، وجود چنین جرم آسمانی شگفت‌انگیزی تایید شد.

محققان نام جرم آسمانی مورد نظر را “Kepler-1649c” انتخاب کرده‌اند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که ابعاد آن ۱.۰۶ برابر زمین بوده و ستاره میزبان این سیاره قابل سکونت، ۷۵ درصد نور دریافتی زمین را به سیاره خود می‌دهد. البته این مقدار با توجه به استانداردهای موجود، ایدئال به حساب نمی‌آید، اما می‌توان گفت که سیاره مورد نظر در کمربند زیست پذیری اطراف ستاره‌اش قرار دارد.

متاسفانه اطلاعات بیشتری در مورد Kepler-1649c در دست نیست و هنوز نمی‌دانیم که اتمسفر این سیاره در چه حالتی است؛ با این حال مشخصات اعلام شده، این جرم فراخورشیدی را در میان کاندیدهای مناسب اکتشافات فضایی و بررسی وضعیت سکونت قرار می‌دهد. از طرف دیگر این امکان هم وجود دارد که جو سیاره به هیچ وجه قابلیت میزبانی از حیات را نداشته باشد. فاصله این سیاره چیزی در حدود ۳۰۰ سال نوری از زمین اندازه‌گیری شده، بنابراین می‌توان گفت که فعلا امکان سفر و یا ارسال فضاپیما به Kepler-1649c وجود ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. لطفا از این سبک پست ها بیشتر بزارین ممنون

  2. اگر ممکن است در باره سیارهLV223درصورت فلکی ‏Auripae6مطلبی بذارید ممنون میشم چون فعلا ترجمه فارسی آن در اینترنت یافت نمیشود و میل و بعد سیاره را هم در متن شناسه سیارات وارد نمایید. با تشکر