ربات نابودی ویروس کرونا

نابودی ویروس کرونا در 2 دقیقه با این ربات پیشرفته

اخیرا یک ربات شگفت‌انگیز با قابلیت نابودی ویروس کرونا در کمترین زمان ممکن، خبرساز شده است؛ در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی قابلیت این گجت برای مبارزه با کووید 19 بپردازیم.

نابودی ویروس کرونا در 120 ثانیه قابلیت شگفت‌انگیز یک ربات آمریکایی است که به کمک نور ماورا بنفش (UV)، آثار بیماری کووید 19 را از بین می‌برد. در حال حاضر این ربات در بیمارستان‌ها برای تمیز کردن محیط‌های مختلف به کار برده شده و انتظار می‌رود که در آینده نزدیک، مکان‌های بسیار بیشتری از امکانات فراهم شده با تکنولوژی مورد نظر، بهره ببرند. در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

شرکت خدمات ضدعفونی زنکس (Xenes Disinfection Services) از ایالت تگزاس آمریکا اخیرا اعلام کرده که ربات ماورا بنفش خود را با موفقیت بر روی ذرات بیماری کووید 19 آزمایش کرده است؛ این ربات لایت استرایک – LightStrike نام دارد و مدتی پیش هم کمپانی سازنده تجهیزات پزشکی ترومو (Terumo) از کشور ژاپن نمونه‌های دیگری از آن را به فروش می‌رساند.

لایت استرایک و نابودی ویروس کرونا

ربات مورد نظر با تاباندن نور ماورا بنفش با طول موج بین 200 تا 312 نانومتر، امکان ضدعفونی تخت‌ها، دستگیره‌های در و سطوح مختلفی که به صورت مکرر مورد تماس قرار می‌گیرند را فراهم می‌کند.

ربات نابودی ویروس کرونا

همان‌طور که سازندگان ادعا می‌کنند، در مدت زمانی بین 2 تا 3 دقیقه، تابش نور UV از لایت استرایک ذرات ویروس موجود روی سطوح را تا حدی مورد حمله قرار می‌دهد که دیگر امکان انجام عملکردهای عادی ویروسی برای آن‌ها وجود نخواهد داشت و قابلیت آلوده کنندگی آن‌ها از بین خواهد رفت. از طرف دیگر آزمایش‌ها نشان داده‌اند که کارایی ربات زنکس در نابودی ویروس کرونا تنها به این ویروس محدود نمی‌شود و باکتری‌هایی که مقاومت زیادی در مقابل داروها دارند و ویروس ابولا هم با تابش نور ماورا بنفش مورد نظر از بین می‌روند.

حتی آزمایش‌ها نشان می‌دهند که ربات لایت استرایک در نابودی ویروس کرونا موجود بر روی ماسک‌های پزشکی ان 95 – N95 تا میزان 99.99 درصد کارایی دارد!

هم‌اکنون بیش از 500 بیمارستان در سراسر جهان از این ربات UV برای پاک‌سازی محیط‌های مختلف بیمارستانی استفاده می‌کنند؛ شرکت ژاپنی ترومو هم از سال 2017 حق ساخت و توزیع این دستگاه شگفت‌انگیز را کسب کرده بود و قیمت تعیین شده توسط این کمپانی برای محصول در حدود 140 هزار دلار است.

با این وجود انتظار می‌رود که با پیشرفت بیشتر پاندمی کووید 19، تقاضا برای خرید چنین محصولاتی به منظور نابودی ویروس کرونا از سطوح گوناگون بیشتر شده و بیمارستان‌های بیشتری به این نوع تجهیزات مدرن و کارآمد مجهز شوند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

5 دیدگاه

  1. اختراع خوبیه ولی دو دقیقه تایم زیادیه

  2. فوق‌العاده شگفت انگيزه

  3. چقدر خوبه کاش واسه مدارس و دانشگاه‌ها هم استفاده شه

  4. کاش ویروسای بدنم از بین ببره 😭😭

  5. با آب و صابون بشورن ۳۰ ثانیه زمان لازمه تا از بین بره حالا رفتن این همه هزینه کردن و ربات ساختن براش