بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی ۲۰۲۰

عکاسی جهانی سونی ۲۰۲۰ (Sony World Photography Awards 2020) یکی از بهترین رقابت‌های عکاسی در سطح بین‌المللی بوده که اخیرا تصاویر منتخب مراسم اهدای جوایز آن معرفی شده‌اند.

در این مطلب قصد داریم تا بهترین تصاویر جوایز عکاسی جهانی سونی ۲۰۲۰ (Sony World Photography Awards 2020) را بررسی کنیم. این رقابت در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود و هر ساله عکس‌هایی شگفت‌انگیز و فوق‌العاده تاثیرگذار را به عنوان برندگان جوایز به جهانیان معرفی می‌کند.

هر سال این رقابت عکاسان زیادی را از سراسر دنیا به شرکت در مسابقه دعوت کرده و همان‌طور که انتظار می‌رود، تعداد بی‌شماری عکس دیدنی و شگفت‌انگیز از کشورهای گوناگون برای مسابقات ۲۰۲۰ سونی ارسال شدند. در کنار مشخص شدن برندگان بخش‌ها و حوزه‌های مختلف تصویربرداری، بهترین و تاثیرگذارترین عکس‌های رقابت را به همراه داستان مربوط به هر عکس بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تصاویر منتخب جوایز عکاسی جهانی سونی ۲۰۲۰

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

برنده اصلی رقابت‌های امسال سونی عکاسی با نام پائولو آلبارنگا (Pablo Albarenga) بود که در مجموعه عکس‌هایی دیدنی، تلاش‌های خستگی‌ناپذیر فعالان محیط زیست برزیل برای مقابله با جنگل‌زدایی و تخریب منابع طبیعی را به تصویر کشید.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

تصویر بالا و چندین عکس دیگر از مجموعه ارائه شده توسط آلبارنگا فعالان برزیلی را در کنار محیطی که مشغول محافظت و نگهداری از آن هستند نشان می‌دهند.

در این تصاویر افراد مورد نظر کنار نمادهایی از منابع طبیعی برزیل دراز کشیده‌اند تا به شکلی خطرات جانی که همه روزه متوجه آن‌هاست به تصویر کشیده شود. عکس‌های آلبارنگا با کنار هم گذاشتن تصویر فعالان در کنار عکس‌هایی هوایی از مناطق مختلف برزیل تهیه شده‌اند و همان‌طور که در بالا می‌بینیم، اولین نشانه‌های جنگل‌زدایی در یکی از مناطق سرسبز این کشور دیده می‌شود.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

برنده قسمت معماری رقابت عکاسی جهانی سونی ۲۰۲۰ شخصی با نام ساندرا هربر (Sandra Herber) بود که با عکس بالا و چند اثر دیگر، کلبه‌های کوچک ماهیگیری بر روی دریاچه وینیپگ (Lake Winnipeg) کانادا را به تصویر کشید.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

این تصاویر به سادگی و با کمترین جزئیات شرایط سخت و سرمای شدید روی دریاچه را به بیننده نشان داده و با موفقیت احساس سرما را به ما منتقل می‌کنند.

به عنوان مثال نقاشی ماهی در تصویر بالا به نوعی تضاد رنگ‌های استفاده شده را در مقابل منظره‌ای بی‌روح و بی‌رنگ نشان می‌دهد و شخصیت و تمایز این کلبه‌های ماهیگیری را به ما القا می‌کند.

تصاویر انتزاعی

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

آنچه در بالا می‌بینیم، اثر عکاسی به نام جاناتان والاند (Jonathan Walland) بوده که با تکنیکی هوشمندانه، به هنگام عکس‌برداری از ساختمان‌ها رنگ‌ها و نورهای اطراف را محو کرد و تنها سایه‌ای انتزاعی از ساختمان را به تصویر کشید.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

از این طریق والاند نشان داد که می‌توان پیچیده‌ترین و مدرن‌ترین ساختمان‌ها را هم به طرح اولیه آن‌ها تقلیل کرد و به نوعی همان نقاشی و قالب ابتدایی را که سازنده در اوایل مسیر ساخت در ذهن داشته، به تصویر کشید.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

خوزه د روکو (José De Rocco) در رقابت تصاویر معماری عکاسی جهانی سونی ۲۰۲۰ رتبه سوم را کسب کرد؛ او با اثر بالا و تصاویری دیگر نمای بیرونی ساختمان‌ها را به گونه‌ای نشان داد که جزئی‌ترین ویژگی‌های ظاهری آن‌ها داستان کل تصویر را به ما نقل می‌کنند. اگر کتاب ۱۹۸۴ جورج اورول را مطالعه کرده باشید، با مفهوم «برادر بزرگ» (Big Brother) آشنا هستید. دوربین امنیتی بالا هم بیننده را به یاد این بخش از کتاب جاودانه اورول و بحث نظارت قدرت‌های بزرگ‌تر می‌اندازد.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

لوک واتسون (Luke Watson) در مجموعه تصاویر خود اشیائی مثل عکس بالا را سوژه قرار داد؛ این اشیا همگی از درگیری‌ها و نبردهای گوناگون تاریخی جمع‌آوری ‌شده‌اند و قدمت برخی از آن‌ها حتی به جنگ جهانی اول برمی‌گردد. واتسون با چسباندن لایه‌هایی که بر روی خود سوراخ دارند، دریچه‌ای کوچک به تاریخ آن شی را به ما نشان می‌دهد و با هدف یادآور شدن سرگذشت هر شی، درگیری‌ها و مشقت‌های ناشی از جنگ را به ما گوش زد می‌کند.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

کلاه آهنی بالا هم یکی دیگر از نمونه های اشیا میدان نبرد است.

عکاس ایرانی

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

با افتخار باید اعلام کرد که عکاسی از کشور ما به نام هاشم شاکری (Hashem Shakeri) جایگاه دوم را در بخش کاوش رقابت عکاسی جهانی سونی ۲۰۲۰ کسب کرد. مجموعه تصاویر شاکری که با نام «رانده شده از بهشت» وارد رقابت شدند، نماهایی از ساخت و سازهای اطراف تهران را در حالتی پرنور و بیش از حد سفید شده نشان می‌دهند که احساس ارتباط تصویر با تصورات ما از بهشت را القا می‌کنند.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

تمرکز تصاویر در بین قسمت‌های مختلف ساخت و سازها و سوژه‌ها تقسیم شده و همان‌طور که در عکس بالا می‌بینیم، شاکری عمق ساختمان‌های پس‌زمینه و ساختمان جلو را به شکلی نشان داده که درک مقیاس بین ساختمان‌ها کار دشواری به نظر می‌رسد.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

هیو کینسلا (Hugh Kinsella) در عکس بالا تلاش برای مقابله با بیماری ویروسی مرگبار ایبولا را در جمهوری کنگو نشان می‌دهد. این عکس با دقت در اتاق تاریکی که در محل سرپا شده بود، ظاهر شد و لکه‌هایی هم که بر روی قسمت‌های مختلف تصویر دیده می‌شوند، به نوعی شرایط خطرناک و هولناک مقابله با این بیماری مسری را نشان می‌دهند.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

مقام اول بخش مستند رقابت عکاسی جهانی سونی ۲۰۲۰ از آن چینگ مینگ کو (Chung Ming Ko) از هنگ کنگ شد که تظاهرکنندگان این منطقه را در قابی مخصوص و با نورپردازی ویژه نشان می‌دهد. نورپردازی مورد استفاده مینگ کو به خوبی جنبه انسانی ماجرا و آزادی‌خواهی تظاهرکنندگان را به تصویر می‌کشد.

زندگی انسان‌ها

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

دیدیه بیزه (Didier Bizet) از فرانسه با تصویر بالا مقام دوم قسمت مستند جوایز ۲۰۲۰ سونی را کسب کرد. در این تصویر رابطه عاطفی بین انسان و عروسک‌های انسان‌نما نشان داده شده و جنبه دیگر این اشیا که از اسباب‌بازی فراتر می‌روند را به ما یادآور می‌شود. بسیاری از افراد دچار مشکلات روان‌شناختی، از چنین اشیائی کمک می‌گیرند و نوعی رابطه عاطفی بین آن‌ها و عروسک‌های بی‌جان شکل می‌گیرد.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

در مجموعه عکس‌هایی با نام حقیقت پشت برند، یوکیونگ ژانگ (Youqiong Zhang) حقایق کار در کارگاه‌های تولیدی آفریقا که محصولات پوشاکی مختلف را برای برندهای معروف دنیا می‌سازند، نشان می‌دهد. ژانگ که خود از کشور چین در رقابت شرکت کرده، به جای پرداختن به مشکلات مختلف حقوق بشر و شرایط کاری دشوار و طاقت‌فرسای کارگران چینی، به مناطق آفریقایی رفته تا محیط کار افراد در این قاره ثروتمند و در عین حال فقیر را به ما نشان دهد.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

نمونه دیگری از دشواری‌های زندگی آفریقاییان؛ رابین هینش (Robin Hinsch) در مجموعه تصاویر خود جایگاه اول قسمت محیط زیست را در رقابت عکاسی جهانی سونی ۲۰۲۰ کسب کرد و تاثیرات سو استفاده از منابع سوخت فسیلی قاره آفریقا در محیط زندگی ساکنان دره نیجر را نشان داد.

این عکس‌ها وضعیت دشوار زندگی را پس از حفاری‌های نفتی و بهره‌برداری‌های صنعتی نشان می‌دهند و شرایط افرادی که مجبورند با آثار جانبی این بهره‌برداری‌ها کنار بیایند را به تصویر می‌کشند.

برخی دیگر از بهترین تصاویر عکاسی جهانی سونی ۲۰۲۰

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

مجموعه عکس‌هایی با عنوان جنگل مدرن از عکاسی ایتالیایی به نام لوکا لوکاتلی (Luca Locatelli)، ورژن نوین پوشش گیاهی و تولیدات کشاورزی را نشان می‌دهند. شاید تصور این مسئله کمی سخت باشد، اما بخش زیادی از گلخانه‌ها و مکان‌های تولید محصولات کشاورزی در فضاهای بسته این‌چنینی به دقت تحت کنترل هستند و رشد یکسان گیاهان مورد استفاده در آن‌ها تحت نظر است.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

لوکاتلی جایگاه سوم حوزه تصاویر محیط زیست جوایز عکاسی جهانی سونی ۲۰۲۰ را از آن خود کرد و در عکس بالا هم بی‌نیازی به نور خورشید را به بیننده نشان داد. از این طریق، عکاس ایتالیایی بیننده را دعوت به تغییر دیدگاه خود نسبت به محصولات کشاورزی عصر حاضر می‌کند.

بهترین تصاویر رقابت عکاسی جهانی سونی 2020

و اما تصویر آخر مربوط به عکاس از کره جنوبی به نام چانگ کیون کیم (Chang Kyun Kim) بوده که اردوگاه‌های کار اجباری ژاپنی‌ها در آمریکا را سوژه خود قرار داده است. این ساختمان‌ها که به جنگ جهانی دوم مربوط می‌شوند، در مناطقی ساخته شده بودند که شرایط سخت محیطی آن‌ها باعث شده که تا به امروز ساختمان دیگری برای جایگزینی آن‌ها ساخته نشود و این اردوگاه‌ها به عنوان مدرکی از شرایط سخت گذشته باقی بمانند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۵ دیدگاه

  1. سلام واقعا ممنون از این همه خبر ها و پست های عالی تون

  2. چقدر تصاویر اش خلاقانه بود

  3. چقدر تصاویر اش خوب و فشنگه

  4. دمه عکاس ایرانی گرم